6.1.2024
Kategorie: Společnost

Ministr Rakušan varoval média před šířením fám a lží …

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je paradoxní, když ministr vnitra peskuje novináře za to, že zbytečně šíří fámy a dezinformace, a něčeho takového se pak ukázkově dopustí policejní prezident.

Včera uplynulo 14 dnů od tragédie, která se stala na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Jak jistě všichni vědí, na následky střelby čtyřiadvacetiletého studenta této školy zemřelo 14 nevinných osob, na jejichž památku byl včera v hlavním městě uspořádán pietní průvod.

Doba je to stále příliš krátká na to, aby bylo možno objektivně a věrohodně rozebrat, zda se tragédii dalo nějakým způsobem předejít a zda ze strany policie nedošlo k žádnému pochybení, ostatně ministr vnitra před něčím takovým varoval média na tiskové konferenci již druhý den po tragédii, kde na adresu novinářů mimo jiné prohlásil: “Fámy a lži, které se šíří, nejenže zraňují rodiny obětí, ale mohou mařit vyšetřovací postupy, rozdmýchávají společenskou atmosféru, strach lidí a možná vzájemnou nenávist.” Dále ještě dodal, že bulvarizování příběhu sice může přinést médiím pár kliknutí navíc, ale určitě to přinese i neštěstí rodinám obětí (viz odkaz zde).

S panem ministrem jistě každý rozumný člověk souhlasí v tom, že k neštěstím tohoto typu by měli novináři přistupovat obzvlášť citlivě, zejména co se týká jejich obětí. Zároveň je ovšem v 21. století těžko myslitelné, že se o incidentu s takto tragickým rozměrem v médiích psát a mluvit nebude, a že všichni lidé, ať už jde o odborníky či laiky, upustí od rozborů ohledně toho, co bylo pravděpodobným motivem útočníka a zda byl postup policie s ohledem na to, co incidentu předcházelo, ve všech směrech správný. Je zkrátka přirozené, že čtenáře novin či televizní diváky takové věci zajímají.

A pokud jde o šíření fám či nepodložených informací, tak zde kromě některých žurnalistů selhal i Rakušanův podřízený, policejní prezident Martin Vondrášek. Ten totiž jen pár hodin po tragédii vypustil do “éteru” informaci o tom, že se útočník měl inspirovat teroristickým útokem, ke kterému došlo vloni na podzim v Rusku. Narážel tím dle všeho na případ, kdy v ruském městě Brjansk teprve čtrnáctiletá žákyně gymnázia přinesla do školy zbraň, kterou začala střílet po spolužácích. Přičemž jednu spolužačku zabila a následně obrátila zbraň proti sobě (viz odkaz zde).

Policejní prezident totiž odkazoval na údajný účet pachatele na sociální síti Telegram, podepsaný jeho jménem, kde o inspiraci ruským masakrem psal. Jenže jak se nyní ukazuje, zmiňovaný účet neměl pravděpodobně s útočníkem na filozofické fakultě nic společného. S odvoláním na čtyři zdroje, blízké vyšetřování, o tom tento týden informoval Deník N.

Je pravdou, že policejní prezident Vondrášek 21. prosince v souvislosti s údajnou inspirací činem ruské školačky mluvil o tom, že jde o zatím nepotvrzenou stopu. Jenže je otázkou, proč takovou informaci vypouštěl do světa, když ji neměl spolehlivě ověřenou. Je totiž paradoxní, když ministr vnitra peskuje novináře za to, že zbytečně šíří fámy a dezinformace, a vysoce postavený policejní činitel se něčeho takového ukázkově dopustí také…

 

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)