15.11.2014
Kategorie: Ekonomika, Historie

Milan Zelený: Klaus zavádění volného trhu nerozuměl, dělalo se to po socialisticku státními zásahy

Sdílejte článek:

RED 15|11|2014

Profesor Milan Zelený je ekonom, který působí na Fordham University v New Yorku, na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Xidian University v Xi’an, Fu Jen University v Taipei, Indian Institute of Technology, Kanpur a IBMEC Rio de Janeiro. Více než 30 let je šéfredaktorem mezinárodního časopisu Human System Management. Poskytl velice zajímavý rozhovor slovenskému serveru aktuality.sk, ve kterém hodnotí polistopadové období ekonomické transformace v Československu. Vybrali jsme pro vás několik jeho myšlenek. Šlo to udělat lépe? A jak to vlastně bylo s tím převratem?

 

[ad#hornisiroka]

 

“Hlavní chybou byl odprodej dlouhodobě vytvářeného kapitálu. Mnohdy se to týkalo slavných podniků ještě z dob první republiky. Bez vlastnictví kapitálu zbývá jen nádenictví”, říká prof. Zelený a pokračuje: “V Československu byla specifickou chybou takzvaná kupónová privatizace, která kapitál rozprodala ve veřejných aukcích za hotové, a to nejen cizincům, ale i místním zločincům a tunelářům. Kupony byly odprodány takzvaným investičním fondům a výnosy znovu rozkradeny.”

 

“Dostat něco za nic, bylo v té době velmi oblíbené. O budoucnost ekonomiky jim vůbec nešlo. Oni ani vůbec netušili, že nerozumějí kapitalismu, tedy svobodnému trhu. Nemohli tak trh zavádět jinak než jako za socialismu – státními zásahy a dekrety. Zatímco komunisté kapitál promrhali, oni se kapitálu zbavovali v podstatě za misku čočky,” komentuje profesor zavádění volného trhu Klausem a jeho lidmi.

 

Na tehdejší varovná slova profesora Zeleného nyní dochází. Dostali se kvůli nim tenkrát dokonce do velmi ostrého sporu právě s Václavem Klausem, který se o něm vyjadřoval velice pohrdavě. Cítí nyní zadostiučinění? “Nemám z toho dobrý pocit a není to pro mě zadostiučinění. Naopak, trápilo mě, že se toho pro Československo neudělalo víc. Stejně tak i to, že jsem přecenil českého voliče. Předpokládal jsem, že po 40 letech komunismu už nikomu nenaletí, a hlavně ne tak naivně. Pak jsem však slyšel tu mantru: “Někomu přece musíme věřit”. A tehdy jsem si uvědomil mou chybu. Oni znali své lidi a věděli jak na ně. Já jsem to nevěděl. Já jsem se domníval, že postačí jen pravda, logika a vytrvalost. Nežil jsem s národem více než 20 let, chyběla mi je arogance, manipulace a pohrdání. Nezměnili se oni, změnil jsem se já. Dnes to svádějí jeden na druhého. Navzájem se pomlouvají, lžou, nadávají, zkreslují své postoje i názory, ale nadále je volí stále titíž lidé. Zřejmě jim nevadí stav ekonomiky a společnosti. Hlavně, že si nadále volí to, nač již 25 let nadávají. Podívejte se, koho si lidé volí a kdo nás pak reprezentuje v zahraničí. Tato genetická neschopnost vybrat si slušné, kvalitní a znalé osobnosti se nám bezohledně vymstí,” vysvětluje Milan Zelený.

 

[ad#hornisiroka]

 

Jaké tedy vidí největší chyby? “Tržní hospodářství nepovzbudí rozprodej kapitálu. Trh už sice momentálně funguje ale jen pro naše dotované a preferované zahraniční firmy. Pro ostatní jsou jen daně, státní intervence a ztráta místní samosprávy. Největší chybou bylo, že tito “chlapci” nevěděli, co dělají a že se nedívali na 25 let dopředu. Namísto toho fungovali ze dne na den, vytloukali klín klínem, až se nakonec dožili konečného výsledku, který dnes nedokáží vysvětlit a obhájit.”

 

zelklaus

 

Pomůže nám nějak EU? “Kdo vlastně v té politické byrokracii EU ekonomice rozumí? S krizí se “patlají” bezvýsledně už sedmý rok. Nevědí, co dělat a proč, jen řinčí zbraněmi, které navíc ani nemají. A my se máme na ně spoléhat, že nám ukážou nějaký směr nebo nám nějak pomohou? Vždyť je to absurdní divadlo. Proto nemáme žádnou strategii ani politiku, jen vulgarismy, neschopnost a tápání bez konce.” 

 

Co se tehdy v listopadu 1989 vlastně stalo? “Československo bylo poslední zemí, kde zůstávali komunisté oficiálně u moci. Téměř ve všech ostatních zemích okolo komunistický režim padl již před tím. Komunisté zvolili Havla jednohlasně a on jmenoval premiéra Čalfu, (komunista, pozn. red). Na doporučení Rity Klímové (bývalá komunistka a později disidentka, pozn. red.) si vzal do vlády i Klause. Komunisté kolem Havla kontrolovali Chartu 77 přímo a zasahovali tak i do politického dění. Později se prohlásili za “bývalé komunisty”. Líheň politiků z Prognostického ústavu byla obsazena a řízena komunisty. Klaus nazýval Havla reformním komunistou a sám se nostalgicky pyšní podporou tehdejších komunistů, především Adamce. Již v září roku 1990 jsem recenzoval knihu od V. Bartuška s názvem Polojasno. Autor se přímo účastnil politických jednání a nakonec přišel k závěru, že takzvaný 17. listopad byl vnitrostranický převrat,” říká Milan Zelený a pokračuje: ” Dále bych mohl uvést, jak mě ještě před 17. listopadem navštívil doma v New Jersey K. Trinkewitz – tvůrce symbolu Občanského fóra a Havlův přítel. Telefonoval tehdy ode mě do Prahy Havlovi. Ten mu následně nadšeně oznámil, že u nich sedí Dubček. Tehdy jsem si uvědomil, že s touto “buňkou” ne. … Takových faktů je velké množství. Stovky a tisíce účastníků by mohly psát své paměti. I přesto se nepřikláním ke konspiračním teoriím. V té době vládl chaos jak mezi komunisty, tak i mezi chartisty a “bývalými prognostiky”. Kdybych to měl pojmenovat, tak bych tuto událost nazval sametová konspirace. I když ani to by zřejmě nebylo přesné pojmenování.”

 

Co vzkázat lidem, kteří si myslí, že za socialismu bylo mnohem lépe a stále touží po návratu do starých časů? Profesor Zelený odpovídá: “Už jsem to mírně naznačil. Hospodářské a společenské systémy procházejí evolucí. Evoluce je jednosměrná, nic se nikdy nevrací a ani nemůže. Ani dinosauři nepřijdou zpět.Touha po starých časech je nostalgie nevzdělaných. Staré dobré časy, kdy žádný podnik nemohl zkrachovat, nikdo nebyl propuštěn nebo nezaměstnaný, se nikdy nevrátí, tak jak se nevrátí mládí. Jedině, co nám zbývá, je pracovat pro budoucnost s tím, co máme dnes.Nebo můžeme zemřít ve víře a blouznění o časech již dávných a ztracených.”

 

[ad#velkadolni]

 

ZDROJ: aktuality.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...