1.12.2022
Kategorie: Ekonomika

Máme nejdražší elektřinu v EU a polostátní ČEZ rozdává odměny. Každý zaměstnanec dostane 60 000 korun

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Na základě jednání s odbory bude jako kompenzace rychle rostoucí inflace ve skupině ČEZ vyplacena zaměstnancům jednorázová odměna ve výši 60 tisíc korun. Příspěvek společnost promítne kvůli rychlému růstu inflace do mezd již v tomto roce.

„Jde o výsledek dlouhého a náročného vyjednávání s odborovými organizacemi, do kterého se promítl závazek společnosti v kolektivní smlouvě pokrýt zaměstnancům náklady spojené s inflací, která byla v tomto roce mimořádně vysoká,“ uvedl za ČEZ tiskový mluvčí Roman Gazdík. Informaci kromě tiskového mluvčího potvrdili i odboráři z členských organizací společnosti.

Čistý zisk skupiny ČEZ, která ze 70% patří státu a ze 30% převážně zahraničním soukromým akcionářům, za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy ve stejném období loni. Za celý rok ČEZ očekává zisk 65 až 75 miliard korun. Letos meziročně narostl o 88 procent, a za prvních devět měsíců činil před odpisy 89,3 miliardy korun.

Přestože tedy energetický gigant ČEZ hospodaří s naprosto rekordními zisky a rozdává desetitisícové odměny svým zaměstnancům, máme pro naše občany díky energetické politice státu bezkonkurenčně největší navýšení cen v celé Evropě. To činilo 62 procent! Za Českou republikou následuje Lotyšsko (nárůst o 59 procent) a Dánsko (plus 57 procent). Vyplývá to z dat, která zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nižší ceny měli odběratelé v Nizozemsku, Slovinsku, Polsku, Portugalsku a Maďarsku.

V době, kdy v České republice tisíce domácností a firem likvidují ceny energií až na hranici chudoby, si tento více než polostátní podnik rozdává odměny z toho, co na zálohách vezme českým důchodcům, rodinám a podnikům. A ještě se nechává tím samým státem dotovat půjčkou 76 miliard korun. Naprosto selhala jakákoliv snaha jednat v zájmu České republiky, byť by tak být vzhledem k majoritnímu podílu být mělo. Energie máme dostatek, vyrobíme ji velmi levně a přesto nebudeme mít jako občané na to, si ji koupit.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)