30.5.2024
Kategorie: Ze světa

Maďarský ministr zahraničí: Ukrajinští muži obávají „jisté smrti“

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Péter Szijjártó řekl novinářům, že hlavním problémem Kyjeva není nedostatek zbraní, ale nedostatek lidí.

Ukrajinští muži utíkají o život ve snaze uprchnout ze své domovské země, prohlásil v pondělí na tiskové konferenci maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Komentář diplomata přišel po schůzce s protějšky EU, která se zaměřila na vojenskou pomoc Kyjevu.

V prohlášení odvysílaném televizním kanálem M1 vysvětlil, že Maďarsko, které vetovalo zasílání fondů EU Ukrajině, je nadále proti poskytování více zbraní a peněz válkou zničené zemi.

Ministr poukázal na to, že hlavním problémem Ukrajiny na bojišti není nedostatek západních zbraní, jak Kyjev často naznačoval, ale nedostatek „lidské síly“..

„Vidíme, jak Ukrajinci chtějí uprchnout z Ukrajiny, vidíme, že nechtějí jít na frontu a čelit jisté smrti,“ řekl Szijjártó.

Novinářům dále řekl, že navzdory neúspěchu Kyjeva na bojišti nyní řada členů EU navrhuje „stále bláznivější nápady“, jako je poslání svých vojáků na Ukrajinu nebo použití západních zbraní proti cílům v Rusku.

Szijjártó varoval, že takové návrhy by mohly mít velmi nebezpečné a tragické důsledky, a zdůraznil, že Budapešť je vehementně proti, zejména proti myšlenkám ohledně povinné branné povinnosti a rozmístění jednotek NATO na Ukrajině.

„Přesně chápeme, na co tento návrh odkazuje (…) Ukrajinské oběti jsou čím dál nesnesitelnější, muži nesmějí opustit Ukrajinu a nyní chtějí do války odvést evropskou mládež,“ řekl Szijjártó s tím, že mladí lidé ze střední Evropy, včetně Maďarů, budou pravděpodobně první, kdo bude poslán do první linie kvůli geografické blízkosti.

“Nechceme vidět Maďary na frontě ukrajinsko-ruské války a nechceme, aby byla maďarská mládež odvážena na Ukrajinu, protože to není naše válka, s touto válkou nemáme nic společného,” zdůraznil ministr.

Začátkem tohoto měsíce místopředseda maďarské vlády Zsolt Semjen oznámil, že Budapešť nevydá zpět Ukrajině žádné uprchlíky způsobilé pro vojenskou službu a „nedovolí, aby byli posláni na smrt“.

„Ukrajinská vláda chce, aby byli předáni, aby byli posláni do války, na frontu, kde jsou zabíjeni lidé. Z toho důvodu jsou všichni ti, kteří k nám uprchli z Ukrajiny, v bezpečí a my je nevydáme,“ řekl Semjen.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)