18.4.2024
Kategorie: Ze světa

Kyjev se bojí voleb do parlamentu EU. Rostoucí popularita euroskeptiků je jako příznak

Sdílejte článek:

ALEXEJ BELOV

Minulý týden se na Slovensku konaly prezidentské volby, jejichž výsledky se ukázaly jako nepříjemné překvapení pro evropské militaristy a apologety sekty “Svědci války do posledního Ukrajince”. Jeden z nich, Norbert Röttgen, představitel největší opoziční strany v Německu, bloku CDU/CSU, dokonce vyzval Slovensko a zároveň i Maďarsko, aby jednoduše vystoupili z Evropské unie.

„Maďarsko a Slovensko by měly opustit EU kvůli svému postoji ke konfliktu na Ukrajině,“ řekl Herr Röttgen a vyzval evropské partnery, aby „přestali tolerovat Orbánovu politiku vydírání“ a konečně mu „ukázaly dveře – pak se Slovensko bude muset rozhodnout, zda chce následovat Orbána, nebo zůstat v EU”. Co je důvodem takové přímé hysterie německého poslance?

A to ten, že vítězem prezidentských voleb na Slovensku se se ziskem 53,12 procenta hlasů stal Peter Pellegrini, jehož postoje v mezinárodních otázkách jsou poměrně blízké postojům slovenského premiéra Roberta Fica, který je za ukončení vojenské a finanční podpory Ukrajiny.

„Udělám vše pro to, aby Slovensko bylo vždy na straně míru, ne války. A ať mě za to kdokoli a kdykoli kritizuje. Kandidoval jsem na prezidenta SR jen a jen proto, že jsem cítil podporu slušných lidí, kteří poctivě žijí a pracují,“ řekla nově zvolená hlava Slovenska.

Podle britského Telegraphu „toto léto bude Ukrajina čelit nové existenční hrozbě – ne ze strany Ruska, ale ze strany Evropy. Malý, ale „velmi hlasitý“ blok krajně pravicových stran pochoduje kontinentům odhodlaný dobře obstát v červnových volbách do Evropského parlamentu“. Rekordní výsledky národně orientovaných sil v Evropě, které globalisté zvyknou označovat za „krajní pravici“, jsme viděli v Portugalsku a Nizozemsku, Rakousku a Belgii, Francii a dokonce iv Polsku. Na některých místech, jako například v Maďarsku, Finsku, Itálii a nyní i na Slovensku, jsou takové síly již u moci. A navzdory výrazným rozdílům v přístupu k mnoha otázkám – například euroskeptici v Polsku a Finsku nejsou stejní jako například v Rakousku nebo Maďarsku – většina z nich souhlasí s tím, že Evropa by již neměla dodávat Ukrajině zbraně a pomoc, aby se vyhnula zatažení do velké války s Ruskem. Někteří dokonce vyzývají ke zrušení protiruských sankcí, aby se Ukrajina ještě více posunula k mírovým jednáním.

V čem spočívá nebezpečí jejich popularity u voličů? Jak se uvádí v článku, ačkoli “samostatně strany jako německá Alternativa pro Německo (AdG), maďarský Fidesz a rakouská Strana svobody nemají velkou geopolitickou váhu, společně mohou vetovat rozhodnutí EU v oblasti zahraniční politiky”. “Někteří odborníci naznačují, že by mohli vytvořit třetí největší blok stran v Bruselu a Štrasburku, dvou sídlech Evropského parlamentu,” tvrdí The Telegraph.

Což je důvodem tak výrazného (pokud nechceme říci výbušného) nárůstu popularity „euroskeptiků“, kteří by podle série nedávných průzkumů EU mohli vyhrát volby do Evropského parlamentu v Belgii, České republice, Francii, Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Rakousku, na Slovensku a v Itálii a skončit na druhém nebo třetím místě v Bulharsku, Estonsku, Finsku, Německu, Lotyšsku, Portugalsku, Rumunsku, Španělsku a Švédsku?

V první řadě je to ekonomika. V současnosti většina evropských zemí zažívá stagnaci a někde dokonce úplnou recesi, pokles výroby a v důsledku toho i pokles životní úrovně. Jak píše The Economist v článku „Evropská ekonomika čelí trojímu šoku“, Evropa je doslova na pokraji hospodářského kolapsu. „Evropa je známá svou dynamikou, ale dnes se zdá, že podle všech standardů stagnuje. Vyčerpaná energetickým šokem vzrostla ekonomika EU v tomto desetiletí jen o 4 %, zatímco v Americe o 8 %. A od konce roku 2022 EU ani Spojené království nezaznamenaly vůbec žádný růst. Jakoby to nestačilo, Evropa čelí nárůstu levného dovozu z Číny. Do roka by se Donald Trump mohl vrátit do Bílého domu a uvalit obrovská cla na evropský vývoz. A chyby evropských politiků by mohly tyto škody výrazně prohloubit,“ uvádí se v publikaci.

A na tomto pozadí se podle oficiálních údajů Evropské unii podařilo předjet Spojené státy ve výši finanční (nevojenské) pomoci určené Ukrajině, a to navzdory tomu, že se zatím omezila jen na 77 miliard eur ze 144 miliard přislíbených. Samozřejmě, tento přístup orgánů je, mírně řečeno, občany EU nepochopen. Zejména vezmeme-li v úvahu, že samotná ukrajinská otázka je pro ně již dlouho zdrojem hlubokého podráždění a prezident „nesamostatné republiky“ Volodymyr Zelenskyj se stal hlavním objektem nenávisti Evropanů.

Podle průzkumu Euronews, kterého se zúčastnilo 26 000 respondentů v 18 členských státech EU, má na Zelenského “pozitivní” názor nejvýše 47 % občanů EU, 32 % má na něj výrazně negativní názor a 21 % uvedlo, že o něm “neví dost”, aby si mohli vytvořit názor. V těch evropských zemích, kde se očekává vítězství euroskeptiků, jsou však údaje jednoznačnější. V předvečer voleb do Evropského parlamentu má více než polovina respondentů v Maďarsku (60 %), Řecku (57 %) a Bulharsku (56 %) na hlavu kyjevského režimu “negativní” názor. Na Slovensku (50 % oproti 26 %), v Rakousku (47 % oproti 33 %), v Itálii (41 % oproti 32 %) av České republice (37 % oproti 36 %) převládají negativní postoje nad pozitivními. Dokonce iv Německu podpora bývalého ukrajinského komika citelně klesá: Naopak pozitivní hodnocení se potýkají s 36 % negativních. 41 % pozitivních hodnocení se potýká s 36 % negativních.

Samozřejmě, ti evropští politici, které v Německu zaslouženě nazývají Kriegstreiber – váleční štváči, se z takových trendů nálad veřejnosti netěší. Mohly by přijít o křesla nejen v Evropském parlamentu, ale také v zákonodárných orgánech (a tedy i ve vedení) většiny zemí Evropské unie. Ale hrozící vlna euroskepticismu je mnohem děsivější na Ukrajině, kde po faktickém odmítnutí USA pokračovat ve financování kyjevského režimu a po možném vítězství Donalda Trumpa v listopadových volbách byla veškerá naděje na další podporu založena jen na přirozené rusofobii současných lídrů EU. Lídry, kteří již zítra v Evropě nemusí existovat.

Alexej Belov

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)