24.5.2017
Kategorie: Politika

Krátce k Manchesteru

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Zase nám začal nejsvětější měsíc roku. Musíme jej nějak přežít.

Nová švédská tradice„, neboli měsíc ramadán, má poslední dobou nepříjemnou vlastnost, totiž že v něm dochází k disproporčnímu množství teroristických útoků. Předvčerejšek v Manchesteru zase jen zapadá do této nové švédské, britské, francouzské a vůbec západní tradice.

[ad#clanek-respo]

Také se ovšem jednalo o čtvrté výročí vraždy vojáka Lee Rigbyho, který byl dvěma konvertity rozsekán přímo na ulici v Londýně. (Následné doporučení britské armády? Nenoste na vycházkách uniformu. Kdyby to tak viděli Churchill nebo Montgomery… !) Nepovažuji to za náhodu, tito vousatí braši se v různých výročích vyžívají.

Opět jsme se dočkali řady srdnatých výroků o tom, jak s „námi“ tato hrozba nic nenadělá a neohrozí „naše hodnoty“, které radši ani nejsou vyjmenovány. Už se mi to nechce sem linkovat, najdete jich v novinách dost.

Kolem hlavního tématu se ovšem cupitá jako kolem horké kaše. A to je ideologie za těmito útoky.

Úmyslně teď vynechám všechny ty hidžáby, nikáby, halaly, ženské obřízky, hromadné pouliční modlitby, vraždy ze cti a další rozkošeplné prvky, které rostou úměrně expanzi islámských komunit v Evropě a které tak osvěžujícím způsobem obohatily naši postmoderní západní kulturu autentickými elementy vrcholného středověku. Podívejme se jen a pouze na terorismus. Prakticky všechny sunnitské teroristické organizace vyrostly na podhoubí salafistického hnutí. 

A kdo systematicky financuje a šíří salafismus a vahhábismus ve světě? Saúdská Arábie. Tu máš, čerte, kalašnikov kropáč. To je důvod, proč se žádný západní politik neodvažuje říci či udělat něco, co by šlo k podstatě věci.

Mezi Saúdskou Arábií a dejme tomu Talibanem, který takových diplomatických výhod nepožívá, totiž panují značné rozdíly, které ihned vyjmenuji. A to tak, aby byly srozumitelné všem etnickým skupinám:

  • peníze (čes.)
  • das Geld (něm.)
  • money (angl.)
  • пари (bulh.)
  • chechtáky (praž.)
  • mergle (brn.)
  • lóve (cik.)

Srozuměno? Zlaťáky cinkají lahodnou píseň nalevo i napravo. Slyší na ně stejně Zelení jako konzervativci. A velmožní Saúdi mají zlaťáků moře, i když poslední dobou trochu míň, protože si navykli na život na vysoké noze, kdežto cena ropy už není, co bývala.

Proto se nedočkáme žádné systematické odpovědi na celoevropský bezpečnostní problém. Radši se budou dělat různá „vedlejší opatření“, jako např. rušení hotovosti, šacování lidí při čekání na metro či totální dohled nad každým paketem v Internetu. Protože něco se dělat musí, aby občan měl dojem, že se na celou věc nekašle shůry, ale zároveň se nesmí dělat nic, co by urazilo Rijád. Uražený Rijád by si totiž příště mohl objednat balík zbraní na vedení dalších válek někde jinde. A zadlužené západní státy, které dávno rozdaly z pokladen i to, co nemají, si dnes nemůžou dovolit, aby jim ušel nějaký ten příjem.

Že, Donalde Trumpe? To je z vás najednou velký rebel proti establishmentu… Sto miliard dolarů dělá divy. Inu byznysman; kšeft je kšeft.

Že, Angelo Merkel? Spasitelko všech uprchlíků. Že druhou rukou pomáháte další vyrábět (a „intervence“ Saúdů v Jemenu jich už vyrobila dost), to vám nevadí, a nevadí to ani vašim voličům, kteří vás na podzim odmění počtvrté křeslem kancléřky.

Že, Thereso May? Myslíte si, že vaše předchůdkyně Margaret Thatcher by toto schvalovala?

Modlím se k bůžkům ropného průmyslu, aby technický pokrok ve frakování zlevnil ropu na úroveň kolem 20 dolarů za barel. Není to vyloučeno; lidi usilující o zisk v konkurenčním prostředí jsou vynalézaví. Pak by Saúdi měli dost starostí se svou vlastní finanční katastrofou – a část západních politiků by najednou ve svých zádech … možná … našla nějakou páteř. Možná.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Marian Kechlibar

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...