23.11.2022
Kategorie: Společnost

Korespondence s pojišťovnou

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Mám nový vynucený koníček. Dopisování si s pojišťovnou. Želbohu jako sběratel odpovědí selhávám, odpovědná osoba mi po mém posledním dopisu přestala reagovat. Asi toho chci příliš. Jednoho zubaře. A to je na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu prostě moc. Její možnosti jsou vyčerpané. Není kde brát. A tak pacienty rozesílá 4 hodiny od jejich bydliště, ač nařízení vlády mluví úplně o něčem jiném.

Poslední akcí pojišťovny bylo, že mě poslal k zubaři, který končí k poslednímu prosinci a od ledna jde do důchodu. „Péče o nové klienty je domluvena u MUDr. … ve Varnsdorfu,“ lákala mě pojišťovna k zubaři, který už měl o stěnu opřenou legitimaci seniora. Pojišťovnu jsem o této skutečnosti informoval.

„Vážená paní Husáková, tak mě tu máte zase. Pan zubař z Varnsdorfu, ke kterému jste mě laskavě procpala, mi oznámil, že udělá jen nouzovou opravu s tím, že si mám najít zubaře stálého. On prý se závěrem roku končí s praxí a jde do důchodu. Nějaké návrhy před tím, než začnu opět vyžadovat adekvátní snížení záloh na pojistném, když VZP není schopna zajistit mi (a rozhodně nejen mně) stomatologickou ordinaci, která by se ujala mé nebohé huby? Vycházím z rady prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, který mi oznámil, že to je problém a zodpovědnost právě pojišťovny. Ona má povinnost zajistit dostupnost zdravotní péče. A vy ji očividně nezajišťujete,“ napsal jsem Lence Husákové, odborné referentce pojišťovny.

Odpověděla mi Ing. Kamila Kulhánková, vedoucí referátu příjmu a zpracování dávek. Ta zkonstatovala, že ve spolupráci s Libereckým krajem (jsme v kraji Ústeckém) pojišťovna několikrát vyhlásila výběrové řízení, ale nikdo se jim nepřihlásil. Zároveň zkonstatovala, že zubaři neberou. „Dle pravidelně ověřované kapacity ve stomatologických ordinacích pracovníky zdravotní péče VZP ČR máme u všech smluvních stomatologických ordinací nahlášeno, že neregistrují nové pojištěnce. Je to však vždy na rozhodnutí lékaře, zda i přes toto stanovisko zaregistruje nového pojištěnce např. po osobní domluvě (pravidelná péče, přestěhování apod),“ napsala mi paní Kulhánková. Pěkné, milé.

Paní Kulhánková se pochlubila i plány VZP: „VZP ČR vede jednání s KÚ a městy kraje o spolupráci při vyhledání nového stomatologa, přilákat ho do odlehlých oblastí kraje. Není to již jen záležitost zdravotních pojišťoven, do problematiky se zapojuje MZ ČR, ČSK.

VZP ČR připravuje pro praktické zubní lékaře od 1. 1. 2023 motivační program VZP PLUS jehož účelem je zajištění dostupnosti, dostatečných kapacit, obslužnosti a kvality hrazených stomatologických služeb poskytovaných poskytovateli v odbornosti praktické zubní lékařství pro všechny pojištěnce VZP ČR.

Součástí tohoto programu je možnost získat i mimořádnou bonifikační platbu za vznik nového pracoviště v dané odbornosti v preferované oblasti,“ vypsala plánované úspěchy VZP paní Kulhánková.

Pak došlo na doporučení volného místa na zubařském křesle. „Dnes probíhá nábor nových pacientů ve smluvním zdravotnickém zařízení Estetik Smile, s.r.o., Nádražní 445, Hejnice,“ jen dnes, rychle, než se to zaplní. Jelikož fronta na zubaře z Hustopečí mě straší už i ve snech, hned jsem se začal ohánět. Než jsem zavolal, koukl jsem do mapy, kde Hejnice vůbec jsou. 4 hodiny a 13 minut veřejnou dopravou s pěti přestupy.

To do mě vjel trochu třas.

„Vážená paní Kulhánková, jen pro ilustraci stavu stomatologie v kraji. Doporučila jste mi, abych se obrátil na stomatologickou ordinaci Estetic Smile v Hejnicích, která je od místa mého bydliště (na území České republiky, upozorňuji) vzdálené 169 kilometrů a veřejnou dopravou bych se tam dostával 4 hodiny a 13 minut. A to s pěti přestupy. Osobní dopravou bych se tam dopravoval, bez zabloudění, více než hodiny dvě. Navíc, jakožto vedoucí referátu příjmu a zpracování dávek pro Ústecký kraj, jste mi doporučila, abych jel za zubařem do Libereckého kraje. Nepřijde Vám to trochu absurdní? Když si představím, že tohle doporučíte nějaké stařence o holi, nebo samoživitelce, která nemá kdy si urvat čas ani peníze na celodenní výlet k zubaři, ztrácím veškeré iluze o zajištěnosti zdravotní péče v České republice. Což je naprosté selhání VZP jako takové. Něco blíž byste v nabídce neměla? Brno? Bratislava? Smluvně s Římem něco vyjednané nemáte? Mně tedy nezbývá nic jiného, než požadovat snížení pojistného, které si každý měsíc platím, protože dostupnost zdravotní péče z Vaší strany prostě není zajištěna. Ač právě od toho tu jste. Mé děti by potřebovaly preventivní prohlídky. Pokud mají kaz, aby se zavčasu podchytil. Nějakou radu ohledně toho máte? Nemám zavolat do Paříže nebo Londýna? Nebo mi doporučíte něco z Plzeňského kraje? Nebo mám jet s šestiletým dítětem čtyři hodiny vlakem i s pěti přestupy, aby mi v Hejnicích řekli, že jsem se pomátl, vždyť neberou. A když zavolám do ordinace telefonem, odpovídají všechny sestřičky všech ordinací stejně – nebereme. Pokud nenabídnete adekvátní řešení, žádám o snížení pojistného i u mých dětí. A ne, neočekávám, že si zubař otevře ordinaci u nás ve sklepě. Děčín by stačil. Rumburk? Varnsdorf? Nebo chcete úplatek? Že by ve stomatologii bujela korupce? Nasušil jsem houby, nechcete za vyřízení stomatologa pětlitrovku sušených hříbků? V pohodě, dodám, řekněte si. A teď prosím praktické informace – kde berou v dojezdové vzdálenosti. Pokud nikde, o kolik mé rodině snížíte pojistné. Neberte to osobně, hněv směruje na VZP, nikoliv na Vás osobně, Bůh chraň,“ vtipkoval jsem nevhodně na účet pojišťovny od nervů.

Však mi to paní Kulhánková napsala jasně – nikde neberou a když možná, tak hezky objíždět každou jednotlivou ordinaci. V ruce nejspíš onu pětilitrovku se sušenými houbami. Pro případ, že korupce se stala hybnou silou v běžném zdravotním ošetření.

Paní Kulhánková mi následně ocitovala zákon: „Povinnost hradit příslušné zdravotní pojišťovně pojistné je stanovena § 12 zák.č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. … Zákon spojuje výši pojistného s výší příjmu, nikoli s rozsahem poskytované zdravotní péče, takové snížení plateb zdravotního pojištění zákon neumožňuje,“ napsala paní Kulhánková rukojmímu… totiž pojištěnci… totiž mně.

Načež jsem se jí decentně zeptal, zda umí také tak pěkně ocitovat zákon o povinné dostupnosti zdravotní péče: „A mohla byste mi, prosím, ocitovat zákon o povinném zajištění dostupnosti zdravotní péče?“

Nastalo hluboké a tíživé ticho provázené syčením síry z jámy pekelné, kde sídlí pobočka ústecké VZP.

Do ticha jsem nevhodně zasáhl už mírně netrpělivým výkřikem.

„Zdá se, že tady Vám stroj na výrobu cynických odpovědí vypověděl službu.

Pokusím se ho nahradit:

Nařízení vlády č. 307/2012 Sb.

Nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb

§1 Dojezdové doby vyjadřující místní dostupnost zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění jsou uvedeny v příloze č. 1 k tomuto nařízení. Dojezdové doby stanovené pro jednotlivé obory nebo služby jsou stanoveny jako nejzazší možné.

V příloze č. 1 pak stojí, že zubní lékař musí (podtrhuji musí) být v dojezdové vzdálenosti 35 minut (slovy třicet pět).

Vy jste mi v předchozí nabídce ošetření v Hejnicích předhodila dojezdovou vzdálenost 4 hodiny a 13 minut. A to navíc v sousedním kraji. A připadá Vám zcela vhodné a adekvátní šermovat proti mně paragrafy. V tom případě kategoricky vyžaduji, abyste mi do konce týdne sehnala zubaře v dojezdové vzdálenosti maximálně 35 minut, který mě registruje jako stálého pacienta. Nikoliv jako jste mi dohodli vetchého starce dva měsíce před odchodem do důchodu, který nad Vámi pak kroutil hlavou. Pokud tak neuděláte, porušujete nařízení vlády, které Vám právě to nakazuje. Pokud toho nejste jako VZP schopni, neposkytujete nařízením vlády stanovenou službu a prostě selháváte. Upozorňuji, že jsem projevil veškerou snahu a všechny ordinace v širém okolí sám za poslední dva roky několikrát obvolal. Bez úspěchu.“

Poté následovalo dlouhé a tíživé ticho, které trvá doposud.

Tento text má pouze za cíl ilustrovat stav našeho zdravotnictví. Nemá vyvolávat lítost nebo výsměch. Je to svého druhu reportáž o hledání zubaře. VZP naprosto selhává ve službě, kterou má zajišťovat. I po jemném nátlaku začne šermovat paragrafy, nebo se odmlčí. Ale takhle přece zdravotnictví nemá fungovat. Nebo má?

Až se mi podaří pochopit, jak v tomto má pomoci ministrem Válkem chystané připojištění (jinak zvaný nadstandard), oddám se zcela obhajobě zprivatizování českého zdravotnictví. Zatím ho příliš neberu, protože stomatologie už teď prakticky jede v soukromé sféře, přesto je nedostupná.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)