17.6.2023
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Kontrarevoluce peněženkou

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V samém srdci korporátní Ameriky, leadera  globalizace, se vynořil nečekaný problém. Angažovaným „woke” firmám, bankám a fondům, začaly padat zisky. A kdyby jen to. Jejich managementy, až doposud spokojeně pospávající v přítmí anonymity, začaly čelit osobním, nevybíravým kampaním, šířícím se sítěmi. Že ten a ten, milí Američané, a tihle dva taky, způsobili svými rozhodnutími vaši současnou chudobu a všeobecnou drahotu. Rozjel se systém „Woke alert”.

Jak to všechno začalo? Zhruba tak před pěti lety se v nejvyšších globalistických kruzích rozhodovalo, jak dál. Dosavadní metody, jak tlačit lidi do připraveného, elektronického koncentráku, narazily na své limity. Strašení „oteplováním” a zkázou planety sice přesvědčilo pár desítek procent populace, ale stále ne dost na překlopení společnosti do požadovaného módu, no a zbytek obyvatelstva se „zabejčil” proti. Nepohnuly s tím ani čím dál radikálnější (a zoufalejší) aktivity zaplacených aktivistů. Spíše naopak.

Rozbíjení zázemí rebelujících, konzervativních skupin obyvatelstva (tzv. dezolátů), prostřednictvím genderu, LGBT, BLM, migrace a všeobecné podpory čehokoli cizího a k normálnímu člověku nepřátelského, taky nepřinášelo očekávané výsledky. Bylo to na moc dlouhé lokte a až do vymření posledních pamětníků „normálního” světa se nejevila žádná naděje na nějaké urychlení procesu. Ano, našel se sice pohotovostní klacek, na umravnění reptajících, kterých už začínalo být nepříjemně mnoho – Covid. Ale bylo zjevné, že půjde jen o jednorázovou nouzovku. Něco perspektivnějšího by se nenašlo?

Našlo. A přišla s tím nejvyšší hlava všeho korporátního a globálního – Larry Fink, generální ředitel fondu BlackRock: My jim to vnutíme penězi! Přes naše banky a firmy! Jeho myšlenka byla prostá. Do všech „podřízených” bank, fondů a mega-firem nařídíme tak zvané ESG financování. V kostce – každý projekt, investice či jakýkoli úvěr už nebude posuzován podle výnosnosti a návratnosti, ale podle tak zvané udržitelnosti. Tedy, v podstatě, podle míry naplňování současné agendy amerických globalistů (pro zjednodušení, politiky Demokratů). V tom smyslu rozeslal, v roce 2022, Larry Fink svůj pověstný dopis investorům. Píše se v něm, mimo jiné, že: „… každá společnost a průmysl budou nakonec transformovány pro přechod na svět s nulovými čistými emisemi.”

V USA to šlo rychle, přes banky a vhodné woke managery, které kdosi předem a prozíravě instaloval do správních rad velkých podniků. V Evropě to bylo ještě snadnější. Jakými cestami pokyn přišel, není známo, ale eurokomisaři i europoslanci pocítili náhle velice naléhavou potřebu zavést ESG po celé Evropě. Výsledkem jejich úsilí je, že od poloviny roku 2021 jsou banky ve všech státech EU povinny u nových úvěrů či při přeceňování zástav vyhodnocovat dopady na životní prostředí (E), na společnost (S) i řízení firem (G). Na firmy dopadne rameno evropské, environmentálně-sociální iniciativy samozřejmě také. Budou muset začít sbírat příslušné údaje a posílat do centra hlášení. Kolik transek přibraly do managementu, kolik nových elektroaut pořídili, jaké školení o diverzitě pro personál uspořádali… Od počátku roku 2027 tak budou muset činit i ty úplně nejmenší podniky.

Zdálo by se, že je hotovo. Dezoláti budou od teď pěkně sedět ve firmách na školení o diverzitě, nebo o schopnosti mužů kojit (jinak podnik nedostane úvěr) a ani nepípnou, kvůli strachu z výhazovu. Na pracovišti jim bude šéfovat transka a všude, všude kolem budou duhové nástěnky s údernými revolučními hesly. Domů pojedou elektrovehiklem a ani tam, za zavřenými dveřmi nebudou ušetřeni. Pokrok se k nim bude valit skrze reklamy v televizi, z obalů těch bio-crackerů, které u nich budou chroupat, na tričkách jejich adolescentů a ve školních úlohách jejich dětí… To by v tom byl čert, aby nevyměkli.

Chybička se ovšem vloudila. A to z nečekané strany. Po bombastickém rozjezdů „výchovných” reklam na běžné zboží (jistě pamatujete tu nezapomenutelnou od Gilette, s toxickou maskulinitou, nebo tu od Bushe s transkou v propagaci piva, stejně jako domácí pokusy s černochem v reklamě Lidlu) jim začaly klesat tržby. Rapidně. Ve velkém a plošně. Lidi si prostě řekli, že TOHLE kupovat nebudou. Na letošním Davosu byla i hlava toho všeho, BlackRock, nucena ústy svého „generálního” přiznat, že: „…ztratili přibližně 4 miliardy dolarů spravovaných aktiv v důsledku politického odporu proti environmentálním, sociálním a vládním (ESG) investicím ve Spojených státech.”

Lví podíl na tom má konzervativní skupina Consumers’ Research. Mateřská organizace projektu „Woke Alerts”. Jde o bezplatný oznamovací systém, který informuje spotřebitele, o společnostech, které jakkoli propagují současnou radikální, levicovou agendu. Kdo se přihlásí k odběru Woke Alerts, obdrží textovou zprávu pokaždé, když nějaká společnost v něčem “ustoupí agendě woke.” K všeobecné dispozici jsou pak webové stránky „Woke Alerts“, které podrobně informují o konkrétních causách amerických společností, jež si zadaly s progresivní agendou. Nadepsány jsou mottem organizace: „Mnoho korporací upřednostňuje progresivní aktivisty a jejich nebezpečné agendy před zákazníky. Uspějeme pouze tehdy, když se poohlédneme jinde.”

Will Hild, výkonný ředitel Consumers’ Research, pojal svůj boj s globalisty, nadnárodními korporáty  a jejich agendou velmi osobně. Generálnímu řediteli BlackRocku, kterého asi právem považuje za hlavu této rozkladné politiky, pak vyhlásil přímo džihád. Posuďte sami: “Nemysleli jsme si, že je fér, aby mu to prošlo jen proto, že nikdo nezná jeho jméno. Usilovně pracujeme na tom, aby každá americká domácnost věděla, že důvodem, proč rostou ceny, je Larry Fink a BlackRock,” řekl reportérovi Washington Post. A je nutné mu přiznat, že se i nadále fakt snaží.

“BlackRock používá peníze, které mu nepatří, k prosazování extrémní agendy bez ohledu na americké rodiny, které platí ceny nejen současné, ale i prostřednictvím svých penzijních fondů, které (nesmyslně) investují na úkor jejich potenciálních zisků,” bil na poplach v rozhovoru pro Foxbussines. “Spotřebitelé si zaslouží vědět, kam směřují jejich investice, zejména když to vede k vyšším nákladům všude od čerpacích stanic a potravin až po ceny nájemného a náklady na bydlení,” pokračoval. “Nesmíme dovolit liberálním elitám, jako je Larry Fink, diktovat Američanům, jak mají žít, aby si (při tom) mohly vynutit svou agendu a naplnit si kapsy.”

Jeho slova, jak se zdá, padají na velmi úrodnou půdu. Drobný bojkot výrobků woke firem se po Americe šíří jak stepní požár a začínají se zapojovat i velcí hráči.  Floridský guvernér Ron DeSantis se veřejně zavázal, že ze společnosti BlackRock vytáhne zhruba 2 miliardy dolarů, které tam má stát Florida uložené v dlouhodobých cenných papírech a krátkodobých fondech. Tentýž DeSantis  je také hlavou 19 států americké únie, protestujících proti presidentem Bidem podporované politice (povinného) investování do životního prostředí, sociální oblasti a správy a řízení společností – ESG.

Ve státě Indiana předložil zastupitel Jordan návrh zákona, který má zajistit, že penzijní systém Indiany se zaměří výhradně na maximalizaci výnosů, a ne na investování podle nejrůznějších sociálních, politických, ideologických nebo jiných nefinančních zájmů. Ovšem tou asi nejnebezpečnější z akcí proti ESG, je nevole mezi akcionáři a investory. Od počátečního nevěřícného brblání, co je to za nesmysl, jít dobrovolně do ztráty, začínají mnozí naštvaní, američtí majitelé cenných papírů přecházet k právním krokům. A tady už v Americe končí veškerá legrace.

Počátkem letošního roku odeslalo 21 generálních prokurátorů USA dopis 53 největším finančním institucím v zemi.  Státní zástupci v něm vážně pohrozili, že podniknou právní kroky, pokud se firmy odkloní od finančních zájmů svých klientů směrem k prosazování nějakých sociálních a environmentálních cílů.  Stojí v něm doslova: „Podle našich zákonů máte svěřeneckou povinnost maximalizovat investice. To je vaše práce. Nejste političtí nebo sociální aktivisté a neměli byste dovolit, aby obrovské úspory, které vám byly svěřeny, byly aktivisty směřovány k prosazování nefinančních cílů…”

Ano, v Americe se už věci trošičku hýbou. Naše milovaná Evropská únie je ovšem zatím stále v pohodě a její místodržící jedou slepě dál po nařízené cestě. Že, Fiala? Ale americký příklad ukazuje, že aktivita normálních lidí má nejen smysl, ale i výsledky. Že malí, chudí Davidové, mohou zahnat do úzkých i obří, miliardové Goliáše. Když najdou jejich slabinu, když se spojí a když dokážou svou agendu šířit mino oficiální, pro „dezoláty” uzavřené kanály. Funguje to.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (43 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)