28.8.2014
Kategorie: Politika

Komunisté nekradli a vybudovali prosperující společnost aneb jak myslí současný mladý bolševik?

Sdílejte článek:

KAREL KŘÍŽ 28|08|2014

Na blogu i-dnes se objevil článek mladého marxisty se zájmem o „alternativní“ lidská práva a odbory Pavla Hermana, ve kterém soudruh vypočítává „úspěchy“ budování socialismu v letech 1948 – 1989. Pochyboval jsem sice v první chvíli, zdali se nejedná o „fake“ profil či o nějaký pokus o blogový hoax, ale vzhledem k veřejně dohledatelným informacím, je to opravdu reálný člověk, člen KSČM. Jak tedy komunistický mládežník vidí naši předsametovou historii?

 

[ad#hornisiroka]

 

V článku píše:

„Období let 1948 – 1989 se stalo přes všechny problémy ekonomicky velmi dynamickým a z hlediska všech stránek společenského života celkově (i ve srovnání se současnou situací) nejlepším obdobím v historii Československa. V každém případě vznikl ohromný majetek, který byl plně ve vlastnictví občanů Československa. Byl vytvořen výhradně z domácích zdrojů, z peněz, které na akumulaci poskytli občané země svou prací.“

 

No, není mi plně jasné jaký ohromný majetek má pisatel na mysli? Nejspíše polorozpadlé fabriky se zastaralým, nekonkurenceschopným vybavením, zdevastované lesy a životní prostředí, zchátralé budovy v centrech měst, nevybudovanou a neudržovanou infrastrukturu, poničené památky, milióny lidí okradených měnovou reformou? Možná však chce spíše poukázat například na uranové doly, kde tisíce politických vězňů těžilo surovinu pro ruské okupanty. To by i nejlépe odpovídalo té poslední větě odstavce, že občané „akumulovali hodnoty svou prací“.

 

Dále pak autor článku vypočítává, kterak za komunistů rostl společenský produkt, čerpaje z publikací ortodoxního komunistického ekonoma Františka Nevařila a komunistického premiéra Lubomíra Štrougala. Z těchto zdrojů vyčetl: 

 

„Souhrnný ukazatel hospodářského růstu, společenský produkt, se v socialistickém Československu v letech 1950 – 1989 zvýšil 6,51 krát.

 Koncem roku 1948 bylo v ČSR celkem 757 miliard Kčs základních prostředků včetně zásob a nedokončené výstavby“ (od výroby po osobní vlastnictví, při opotřebení o polovinu níže) pak zhruba 400 miliard tehdejších korun. Koncem roku 1989 měla ČSSR včetně nedokončené výstavby zásob, základní prostředky v celkové hodnotě 5.178 miliard Kčs. Majetek tedy vzrostl 6,8 krát.“

 

Tato čísla mají zřejmě ve čtenáři vzbudit pocit neskonalého bohatství, ve kterém žili obyvatelé ČSSR v roce 1989 pod moudrým vedením ekonomických odborníků KSČ. Já tedy nevím, vysoké ekonomické komunistické školy nemám, ale jak by mi Štrougal s Nevařilem vysvětlili, když se jim tak dobře dařilo řídit hospodářství, proč se nám po otevření toho jejich rudého koncentráku zdálo Rakousko, se zhruba stejnou výchozí pozicí (1948), jako ekonomický zázrak a ráj?

 

 

V článku se pak ještě dočteme několik „zajímavých perel“:

 

„Československo mělo vyrovnané státní hospodaření, vyrovnanou platební bilanci, a většinou vyrovnanou obchodní bilanci. Nebylo v podstatě zadluženo, včas splácelo dluhy včetně úroků. …

Stát, republiky, kraje, okresy ani obce neměly žádný vnitřní dluh. …

Průmysl narostl během 40 let více než 13,5 krát. … 

Velmi rychle byla dokončena elektrifikace obcí. … Do roku 1980 byly železnice elektrifikovány.7)

V nabídce potravin jsme byli soběstační, mohli jsme vyvážet i do zahraničí. Deficity u tropických produktů a nepotravinářských zemědělských produktů zmírňovaly vývozy cukru, sladu, chmele a piva.8)

Postupně byl překonáván bytový problém zděděný z první republiky a z okupace. …

První panelový byt byl smontován v tehdejším Československu v roce 1953. Od té doby bylo postaveno téměř 1.200.000 bytů tohoto typu, přičemž se masivně stavělo v 70. a 80. letech. …

 

 

Jako zdroje těchto zásadních informací jsou pak uváděny, mimo již výše jmenovaných, například Haló noviny, blisty.cz, databáze KSČM či nějaký magazín Českých drah. Z těchto „zásadních faktů“ pak mladý komunistický agitátor vyvozuje pro vážené čtenáře závěr, že komunisté nekradli, zemi nezadlužovali, ale naopak pod jejich vedením naše vlast vzkvétala i neustále bohatla a nebýt sametové kontrarevoluce, mohli jsme si dnes spokojeně užívat šťastných zítřků.

 

Jaké závěry si učiníte vy?

 

 

Použity citace z článku:  P. Herman: Komunisté údajně kradli a nic nevytvořili?! Zde jsou některá fakta

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...