28.1.2023
Kategorie: Ze světa

Kolik tanků stojí země bez korupce?

Sdílejte článek:
ŠTĚPÁN KREJČÍ

Za necelý měsíc si budeme připomínat první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Již téměř rok jsou nám ze všech stran vtloukány do hlav dvě věci: ukrajinské civilní obyvatelstvo každým dnem trpí ruským terorem a ukrajinská vláda v čele s prezidentem Zelenskym před tímto terorem hrdinně brání nejen svůj národ, ale vlastně celou Evropu. Zatímco první tvrzení je stoprocentní pravda, validita toho druhého se teď poněkud otřásla v základech.

 

V pro zemi ve válce snad bezprecedentním kroku se prezident Zelensky rozhodl udělat průvan na vrchních pozicích ukrajinské vlády a očistit zemi od korupce. Prozatím o místo přišlo 15 vysoce postavených veřejných činitelů a úředníků včetně náměstka ministra dopravy Vasyla Lozinského, který je obviněn ze zpronevěry čtyř set tisíc dolarů určených na nákup pomoci. Lozinsky měl údajně záměrně nadhodnocovat ceny objednávaného zboží a ze vzniklého rozdílu se pak sám obohacovat . Se stejným problémem se potýkají i na ministerstvu obrany, kde už kvůli předraženým dodávkám jídla pro armádu rezignoval náměstek ministra a židle se začíná údajně kývat i pod samotným ministrem Reznikovem. Rezignaci také podal šéf prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko, který je spojován s korupčním skandálem, ve kterém se ztratilo přes 7 milionů dolarů humanitární pomoci určené pro Zaporožskou oblast. Nutno podotknout, že Tymošenkovo vnímání pojmu “humanitární pomoc” je poněkud nestandardní. To dokázal, když bez skrupulí přiznal, že užívá jeden z padesáti vozů Chevrolet Tahoe SUV, které Ukrajině věnovala americká automobilka právě na podporu distribuce humanitární pomoci. Kauza se nevyhnula ani justici, kde rezignoval náměstek vrchního prokurátora. Proč tak učinil, zatím není jasné, zřejmě ze strachu z přesčasů.

Zajímavé je, že minimálně o zneužití humanitární pomoci se ví už od září. Tehdy to ale, zdá se, ještě nikomu nevadilo. Lavina propouštění a rezignací se spustila až nyní, bezprostředně po oznámení dodávek amerických tanků Abrams a německých Leopardů Ukrajině. Je tedy na místě se ptát, zda mezi těmito událostmi není spojitost. Logicky se nabízí možnost, že americké tajné služby dobře věděly o tom, kam odtékají finanční prostředky zdánlivě určené na podporu válkou zmítané země, a Washington teď využil dodávky tanků jako páku na Zelenského, aby s těmi černými dírami něco udělal a zajistil, že peníze evropských a amerických daňových poplatníků nebudou na Ukrajině tak evidentně mizet v soukromých kapsách.

Skoro to tedy vypadá, že nám většina politiků systematicky lže. Válka na Ukrajině je nám předkládána jako boj dobra se zlem, ve kterém současné ukrajinské vedení představuje dobro. Teď se ale ukazuje, že nás nejspíš naši ukrajinští přátelé dlouhodobě okrádají. Co je horší, okrádají i vlastní spoluobčany, kteří nemají tekoucí vodu a žijí ve sklepech pod rozbombardovanými městy. Evropa se zadlužuje, její obyvatelstvo chudne a ředitel Zelenského kanceláře brázdí Ukrajinu v SUV určeném na pomoc lidem zasaženým válkou. To celé se děje za bedlivého dozoru Washingtonu, který má o rozsahu ukrajinské korupce evidentně dokonalý přehled, ale příliš jej netrápí, protože ztrátu, kterou federální pokladnici vytvoří ukrajinská kultura sebeobohacování, mnohonásobně zahojí zisk z prodeje zkapalněného plynu, kterým Evropa nahrazuje plyn ruský.

 

BLOGOSVET.CZ

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)