13.1.2023
Kategorie: Politika

Koho absolutně NE … převolební noticka

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Otevřely se volební místnosti. Ptáte se mne na radu, “koho hodit”. Nemám… Ta volba je tentokrát velmi specifická. A nemyslím to v dobrém. Proto chápu i ty, kteří k volbě nechtějí jít. Sama s tím mám problém, ale půjdu. V každém případě však vyjádřím názor, koho absolutně ne, protože by to mohlo Českou republiku příno ohrozit, byť u každého z těch jmen jinak.

Rozhodně ne Danuši Nerudovou – řeknu to kulantně – pro její neuvěřitelnou naivitu (která byla patrně pro mnohé těžkou deziluzí), jež je zneužitelná lidmi kolem ní, a pro dění na akademické půdě, z níž přichází, a která poškozuje poctivé univerzity v naší zemi.

Rozhodně ne Petra Pavla. U toho je to přesně naopak – právě proto, že naivní není. Zato dost chytrý na to, aby nasedl vždy do správného vlaku, a pokud je třeba, přehodil výhybku. Současně je spojencem současné vlády a Bruselu, což obojí je pro Českou republiku pohroma. Ta by mohla být korunována ovlivněním složení Ústavního soudu, neboť je to prezident, kdo ústavní soudce jmenuje. A jako právnička vím, jak je nezávislost Ústavního soudu klíčová pro právní prostředí v zemi.

A poznámka – tyto volby jsou zkušenost, aby příští volba byla ze strany veřejnosti zvládnuta lépe – což vidím tak, že my sami si najdeme zavčas kandidáta takových kvalit, že proti němu bude, obrazně řečeno, zbytečné stavět soupeře. Protože bude tak dobrý, obecně přijímaný a obecně milovaný, kam se hne.

Což znamená zkultivovat politické prostředí alespoň do té míry, že to nebude čtvrtá cenová. Protože jinak nikdo “normální”, mající svou profesní kariéru, do tohoto prostředí dobrovolně nevstoupí. Sama teď zažívám neuvěřitelné věci, a děsí mne, že jsou vnímány jako běžné proti slušnému člověku, navíc ženě “v letech”.

Tedy alespoň tuto předvolební noticku jsem vám chtěla napsat, a jinak plně respektuji vaše rozhodnutí – všichni víme, že jde o těžký souboj srdce, taktiky, pocitů, sympatií, antipatií… Jen ne o výběru mezi těmi nej kandidáty… Každý má své ale, někdo malé, někdo velké, někdo obrovské… Jde o to, která volba bude pro Českou republiku této doby nejmenší zlo.

Na druhé straně – volby do sněmovny, kéž by přišly do roka a do dne, budou důležitější. Dobrá sněmovna zkrotí i prezidenta – má-li na to vůli – a lidi s mozkem a odvahou.

PS: A nehádejme se kvůli tomu. Těmito volbami nic nekončí – to hlavní je před námi, tak držme spolu. 

 

Jana Zwyrtek Hamplová

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)