22.6.2026
Kategorie: Politika621 přečtení

Kdo se bojí české hymny?

Sdílejte článek:

D. D. KRAJČA

Jsou okamžiky, kdy člověk přestává přemýšlet nad tím, jestli se mu něco zdá, a začne si klást otázku, kam až jsme se jako společnost dostali. Přesně takový pocit jsem měl při sledování dění kolem Mistrovství světa v hokejbalu v Ostravě. Jaromír Nohavica byl součástí slavnostního zahájení šampionátu, vystoupil před domácím publikem a zcela přirozeně patřil k významným tvářím akce. To samo o sobě nikoho nepřekvapilo. Překvapení přišlo až později.

Je vhodné připomenout jednu důležitou skutečnost. K tomu, o čem píšu, nedošlo během samotného zahajovacího ceremoniálu. Stalo se to až před utkáním Česko–Finsko ve chvíli, kdy zazněla česká státní hymna v podání Jaromíra Nohavici. V hale ji slyšely tisíce lidí. Slyšeli ji hráči, rozhodčí, pořadatelé i diváci. Jen televizní divák, který sledoval vysílání České televize, o ni přišel. Ve chvíli, kdy Nohavica začal zpívat, živý přenos zmizel. Místo hymny se objevila znělka šampionátu a jiný obrazový obsah. Jakmile hymna skončila, vysílání se opět vrátilo k dění na stadionu.

Nešlo o archivní záznam. Nešlo o dodatečně upravený sestřih. Nešlo o technickou opravu po odvysílání. Šlo o živý přenos. O rozhodnutí učiněné v reálném čase. Někdo musel vědomě rozhodnout, že právě tuto část programu diváci neuvidí. Někdo musel usoudit, že česká státní hymna zpívaná jedním z nejznámějších českých písničkářů je něco, co není vhodné vysílat. A právě zde začíná problém, který je mnohem větší než samotný Jaromír Nohavica.

Každý může mít na jeho osobu vlastní názor. Někdo jeho tvorbu miluje, někdo ji nemá rád. Někdo s ním souhlasí, jiný nesouhlasí. To je normální. Tak funguje svobodná společnost. Nenormální je okamžik, kdy se veřejnoprávní médium začne chovat způsobem, který připomíná filtraci reality podle toho, kdo je zrovna považován za dostatečně přijatelného a kdo už ne.

Jaromír Nohavica není zakázaný umělec. Nebyl odsouzen za žádný trestný čin. Není na žádném seznamu zakázaných osob. Organizátoři mistrovství ho pozvali, aby zazpíval českou státní hymnu. A přesto se našel někdo, kdo rozhodl, že televizní diváci tuto část programu vidět nemají. To není drobná programová změna. To je zásah do reality, kterou veřejnoprávní televize měla povinnost přenášet takovou, jaká byla.

Nejvíce mě na tom rozčiluje pokrytectví. Roky posloucháme přednášky o svobodě slova, pluralitě názorů, demokracii a otevřené společnosti. Jakmile však přijde konkrétní situace, najednou se ukáže, že některé osoby jsou zřejmě natolik nežádoucí, že je třeba před nimi diváka chránit. Před českým písničkářem. Před českou hymnou. Před okamžikem, který byl součástí oficiálního programu světového šampionátu.

Právě proto se nelze divit lidem, kteří v podobných situacích ztrácejí důvěru v Českou televizi. Veřejnoprávní médium má být službou občanům. Má přenášet realitu, nikoliv ji upravovat podle představ lidí, kteří právě sedí v režii nebo ve vedení. Má informovat, nikoliv vychovávat. Má ukazovat skutečnost, nikoliv rozhodovat, která část skutečnosti je pro občana vhodná a která nikoliv.

A zde se dostávám k otázce koncesionářských poplatků. Pokud se Česká televize chce chovat jako soukromé médium, které si samo vybírá, koho ukáže a koho ne, koho pustí na obrazovku a koho z ní odstraní, pak ať se také financuje jako soukromé médium. Ať soutěží na trhu jako ostatní komerční televize. Ať si sama vydělá na svůj provoz a ať si její vlastníci určují programovou politiku podle svého uvážení. To je jejich právo.

Co však podle mého názoru není v pořádku, je situace, kdy médium financované povinnými platbami občanů začne vystupovat jako ideový filtr společnosti a současně požaduje zvláštní ochranu, privilegované postavení a veřejné peníze. Veřejnoprávní instituce má mnohem vyšší odpovědnost než soukromá firma. Pokud tuto odpovědnost přestane plnit, začíná sama zpochybňovat důvod své existence.

Nejde o Jaromíra Nohavicu. Dnes je to on. Zítra to může být kdokoliv jiný. Podstata problému nespočívá ve jménu člověka stojícího na ploše stadionu. Podstata problému spočívá v tom, že si někdo začíná osobovat právo rozhodovat, jaká část reality bude občanům ukázána a jaká bude odstraněna. A přesně proti tomu by měla být demokratická společnost mimořádně citlivá.

Pokud jsme se dostali do stavu, kdy je třeba českého diváka chránit před českou hymnou zpívanou českým písničkářem na mistrovství světa v českém městě, pak není problémem Jaromír Nohavica. Problém je někde úplně jinde. A právě to považuji za mnohem nebezpečnější než jakýkoliv názor, který kdy kterýkoliv umělec vyslovil.

 

Daniel Danndys Krajča, FB

Redakce

Sdílejte článek:
621 přečtení
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)