9.2.2024
Kategorie: Multikulturní soužití

Kdo páchá teroristické útoky v EU?

Sdílejte článek:

KN

Rozmáhá se nám tu takový nešvar – levicoví aktivisté popírají, že muslimové páchají nejvíc teroristických útoků v EU, a rádi při tom manipulují. Matěj Žaloudek na Twitteru je jen jedním z mnoha, ale hezky je reprezentuje. V tomto textu si ukážeme, v čem spočívá ta manipulace.

Žaloudek se odkazuje na souhrnný graf EU, který na první pohled – i svým titulkem „Terrorist attacks in the EU by type (2010-2021)“ – budí dojem, že nejvíc teroristických útoků páchají etnonacionalisté a separatisté. Tak to ale pochopitelně není. Proč?

Když se podíváme na některý z reportů, ze kterých graf vychází, zjistíme, že nelze jednoznačně říct, co ten graf znázorňuje, protože ačkoliv reporty Europolu u vyčíslení pracují s termínem „teroristický útok“, což odpovídá pouze prvním dvěma bodům z hlavy 2, článku 3 směrnice EU 2017/541, z formulací v textu reportů jednoznačně vyplývá, že jsou tam řazeny i další trestné činy, například „způsobení rozsáhlého poškození vládních nebo veřejných zařízení“ a další, což mohou být např. i „výhrůžky spácháním některého z činů uvedených v písmenech a) až i)“ nebo třeba „výroba, držení, získání, přeprava, dodání nebo užití výbušnin nebo zbraní“, tedy činy, které běžně ani zdaleka nevnímáme jako útoky.

Kromě toho statistika zahrnuje i např. útoky ve stádiu přípravy, tedy i situaci, když si někdo koupí za účelem výroby výbušnin hnojivo. Co naopak reporty s největší pravděpodobností nezahrnují, jsou ty všemožné útoky, kdy útočník řval Allahu Akbar a policie tvrdila, že to nesouvisí s ničím a jednalo se o duševně nemocného jedince.

Když k tomu přidáme přehledy počtu zatčených a odsouzených z posledních let (screenshot ze souhrnné zprávy o terorismu za rok 2022), uvidíme poměrně jednoznačný nepoměr.

Tak jak to tedy s těmi teroristickými útoky je? Páchají je nejčastěji muslimové nebo ne? A podotýkám, že ta slova „páchají“ a „útoky“ jsou klíčová.

Bonusová luxusní perlička, která sice s tématem přímo nesouvisí, ale hezky ukazuje spolehlivost různých statistik: v Německu označuji všechny antisemitské činy, kde se nepodařilo identifikovat pachatele a motiv, jako extrémně pravicové. Nedávno z toho byl pěkný skandál, když se zjistilo, že islamisticky motivované trestné činy byly automaticky řazeny do statistik jako „krajně pravicové“.

Twitter

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)