14.6.2024
Kategorie: Politika

Kdo jsou voliči Filipa Turka a má se konkurence bát?

Sdílejte článek:

PZ

Politický analytik Michal Kormaňák rozebral úspěch Přísahy a Motoristů a také se podrobněji zaměřil na zdroje voličů. Kormaňák také tvrdí, že se žádná konkrétní strana v tuto chvíli nemusí dlouhodobě obávat.

Po úspěchu koalice Přisahy a Motorisů se řada expertů snaží zjistit, odkud se vzaly hlasy, které mimochodem vynesly lídrovi Přísahy s Motoristy Filipu Turkovi druhý největší počet preferenčních hlasů.

„Kde se vzala podpora Filipa Turka je dle posledních dnů zde na Twitteru otázka dekády. Jeho hlasy nespadly z vesmíru a nevyrostly na stromě, ale zároveň nemají ani příliš čitelný vzorec,“ ptá se na sociální síti X analytik z agentury Ipsos Michal Kormaňák, podle kterého byl celkový potenciál Přísahy a Motoristů v době voleb přibližně 520 tisíc hlasů.

„160 tisíc sdíleli s ANO, 120 tisíc se Stačilo! a 80 tisíc s SPD. 60 tisíc pak se SPOLU, ale 40 tisíc i se STANem. S dalšími stranami taky něco,“ vysvětluje analytik a podotýká, že nejvyšší část jejich výsledku (cca 35-40 %) však nakonec přišlo od těch, kteří v roce 2021 do Poslanecké sněmovny nevolili vůbec, nebo ještě neměli volební právo.

Kormaňák dále uvádí, že koalice Přísahy a Motoristů měla v těchto volbách nejmladší elektorát s průměrem 38 let. Pro srovnání, z výsledků analýzy Ipsosu vychází, že druzí průměrně nejmladší voliči hlasovali pro hnutí STAN (41 let), na třetím místě pak byli Piráti (42 let) a čtvrtá byla koalice Spolu (48 let). Naopak průměrně nejstarší voliče mělo hnutí ANO a druhý černý kůň voleb koalice Stačilo! (v průměru 59 let).

„Pro polovinu voličů P/M byl jeden z největších motivátorů k volbě lídr kandidátky. Jen u Stačilo! to bylo víc (58 %). I tak to ale nejsou typičtí nespokojení “voliči z Václaváku“. V loňském roce totiž podle dat volili spíše Pavla než Babiše, tedy pokud přišli k volbám,“ konstatoval Kormaňák, který se zároveň ptá, kdo že tedy jsou voliči Filipa Turka.

„Opravdu těžko říct. Je to mozaika nespokojených, recesistů, věčných hledačů alternativ, automobilových nadšenců či nostalgiků po devadesátkách? Možná jsou to lidi, kteří dalších pět let nepřijdou k žádným volbám,“ myslí si analytika a dodává, že z dostupných dat to nevypadá, že by jakákoliv z velkých a vlastně i menších stran měla v tuto chvíli panikařit a být nervózní z většího a stálého přelivu voličů k Přísaze a Motoristům, protože jasný vzorec, tedy o koho by mělo jít a kdo by měl přebrat koho, tak ten se zatím v tuto chvíli ještě nerýsuje.

„Na zamyšlení to ale přece jenom je, a to pro všechny. Bez výrazných osobností to opravdu nepůjde. Ostatně jde o globální trend a touha po silných lídrech je přítomna všude na světě. Je to naprosto banální a zcela funkční závěr. Ale ti, kteří ho letos v případě EP měli, uspěli,“ uzavřel svou analýzu Kormaňák.

prvnizpravy.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)