17.9.2023
Kategorie: Společnost

Kdo jsou privilegovaní zaměstnanci parazitující na rozpočtu ČR?

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Výsluhy – mají opodstatnění nebo je za tím jen strach vládnoucích vrstev? Úvaha o tom, kde stát naprosto nesmyslně vyhazuje peníze a kde by se dalo ušetřit.

Asi všichni tak nějak tuší, že příslušníci ozbrojených složek v ČR berou po skončení služebního poměru nějaké “výsluhy”. Pojďme se podívat na nějaká fakta okolo toho a zkusme se zamyslet, jestli to je spravedlivé, že zde máme jakousi privilegovanou vrstvu zaměstnanců, kteří po 15 letech práce mohou vysávat státní rozpočet (= peníze nás všech) až do smrti. Takže fakta:

– Výsluhová renta náleží členům bezpečnostních sborů a ozbrojených složek, kteří v nich působili v takzvaném služebním poměru.

– Minulý rok zaplatil stát bývalým příslušníkům ozbrojených složek na takzvaných výsluhách 12 501 349 000 korun. Ano – přes 12 miliard!

– Průměrná výše výsluhy činí 27.000, -Kč

– Ale nejvyšší výsluha v České republice činí 100.100,- Kč (slovy přes sto tisíc!) měsíčně a je vyplácena bývalému příslušníkovi Vězeňské služby.

Ale abychom se dostali takzvaně “do obrazu”, tak je nutné říct, že loni brali policisté průměrný plat 51 969 korun, občanští zaměstnanci sboru (včetně třeba uklízeček) pak 31 083 korun.

Tak – to bylo pár základních údajů. Ale pojďme se zamyslet nad tím, zda je tato výsluha oprávněná nebo ne. Mnoho lidí (převážně ale právě těch příjemců výsluh nebo aspirantů na ně) bude argumentovat tím, že jejich práce je náročná, stresující, riskují při ní dennodenně život apod. Ano – říkat to můžou. Ale statistiky mluví úplně jinak. Statisticky totiž dochází k největšímu počtu úmrtí a pracovních úrazů ve stavebnictví. A k nárůstu pracovních úrazů a úmrtí dochází všude jinde, jen ne mezi zaměstnanci ozbrojených složek. Doslovně cituji ze přílohy ke zprávě o pracovní úrazovosti v České republice v roce 2022 – rozšiřující a doplňující analytická studie (VUPB): “K největšímu nárůstu počtu pracovních úrazů s pracovní neschopností došlo v odvětví Zpracovatelský průmysl (C.), Doprava a skladování (H.) a Velkoobchod, maloobchod; opravy motorových vozidel (G.). Stoupl procentní podíl smrtelných pracovních úrazů ve skupině zdrojů úrazu „Nebezpečné látky“.”. ….

O ozbrojených složkách ani slovo.

Všimněte si, že pokud zemře ve službě policista, má téměř státní pohřeb a je to ve zprávách na první stránce, ale když spadne do výkopu kopáč a utrpí devastující zranění, tak o tom neví nikdo. Není to mediálně zajímavé.

Takže jakákoliv zdůvodnění tím, že podstupují “riziko” jsou naprosto mimo. A že je to stresující? Musí občas dělat přesčas? ….. Mohu vyjmenovat desítky až stovky jiných povolání, kde se zažije víc stresu a přesčasů. Třeba lékaři by mohli vyprávět. A oni mají snad nějaké výsluhy placené z daní?

A opravdu je hrozně riziková práce paní policistky, která je na úseku zbraní a střeliva za přepážkou a vyřizuje žádosti? A je děsně riziková práce jakékoliv úřednické krysy, která nosí uniformu? A že těchto úředníků jsou v řadách adeptů na výsluhu tisíce.

Nicméně jedno historické zdůvodnění těchto privilegií tady je. Vládnoucí vrstva se odjakživa bála lidí, kteří mají zbraně. Armády, policie atd. Protože kdyby se právě tato skupina obyvatel naštvala, tak může lehce změnit politické zřízení ve státu. Proč? Inu proto, že mají ty zbraně. Takže se je jakékoliv vlády historicky snažily korumpovat právě tímto způsobem. Ale je to pořád aktuální i v dnešní době? Pořád se “vládci” bojí převratu?

Asi ano – jinak si totiž nedokážu vysvětlit, proč je pro jakoukoliv vládu posledních 30 let toto téma absolutní tabu. Nikdo se neodváží na tyto výsluhy sáhnout, zmenšit je, nebo úplně zrušit.

Vždyť co je práce policisty nebo vojáka? Čím se liší od lékaře, učitele, zedníka nebo ajťáka? Jenom tím, že ti první mají zbraň. Jiný rozdíl tam není. Nehody, zranění, stres, úmrtí apod. jsou v jiných zaměstnáních násobně vyšší.

Zdroje:
https://ekonomickydenik.cz/ceska-republika-vyplaci-byvalym-prislusnikum-na-vysluhach-rocne-12-a-pul-miliardy-korun-jine-zeme-tak-stedre-a-benevolentni-nejsou/
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-policejni-vysluhy-rostou-za-rok-stouply-o-miliardu-40428832
https://echo24.cz/a/Hk8dh/zpravy-domov-data-byznys-statni-vysluhy-renty-spali-6-miliard-policie-hasici
https://www.bozpinfo.cz/analyza-smrtelne-pracovni-urazovosti-v-cr-v-roce-2021

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)