23.1.2023
Kategorie: Politika

K volbám …

Sdílejte článek:

URZA

Množí se mi tu žádosti, abych se vyjádřil k volbám; tak jdu na to! Jako vždy vyjadřuji svůj subjektivní pohled; zejména pak nikomu neříkám, co má dělat – jednak je to Vaše věc a jednak to dle mne není zas až tak podstatné, takže je mi celkem jedno, koho volíte.


Já osobně u prvního kola nebyl, protože jsem trávil víkend v Ježku (a nebudu si zařizovat kartičku pro náboženský rituál demokracie); k druhému asi taky nepůjdu, protože budu po operaci vážit každý krok (a nějak to zařizovat mě asi taky nehne).

Nevyhraje-li někdo o jeden hlas (což je téměř vyloučeno), pak je jedno, zda jste byli volit; argument „to kdyby si řekli všichni“ nedává smysl, jelikož za „všechny“ nerozhodujete, jen za sebe. A Vaše účast bude patrně irelevantní – ostatní se totiž nerozhodují podle Vás.

Máte-li přeci jen neodolatelnou potřebu volit proti někomu, lze to udělat i takto: Najděte ve svém okolí někoho, komu věříte a kdo chce volit druhého kandidáta než Vy; dohodněte se, že nepůjdete volit ani jeden. Tak nemusíte dávat hlas někomu, koho nemáte rádi.

Navíc mi nepřijde až tak podstatné, kdo bude prezidentem; chápu, že demokratická propaganda z voleb dělá alfou a omegu našich životů, leč snad jediné zajímavé pravomoci prezidenta jsou jmenování rady ČNB a milosti. Fakt to stojí za energii tolika lidí?

A pozor, neřešíme tady ideální radu ČNB oproti otřesné ani ideální milosti oproti otřesným; řešíme jen rozdíl mezi těmi kandidáty (kteří mohou ještě navíc lhát či kdykoliv otočit). Doopravdy spočívá spor mezi nesmiřitelnými tábory voličů v tomto?

Nemyslím si; prezident je ve skutečnosti fetišizovaným symbolem našeho demokratického řádu. Znám lidi, kteří by se do krve bili za svého kandidáta, i kdyby neměl žádné pravomoci. Proč? No protože přece někdo, koho nemají rádi, nesmí usednout na hradě.

V tomto smyslu je pro mě ideálním prezidentem Zeman; jeho kreativitu a energii pro dělání ostudy a znevažování toho úřadu hned tak někdo mít nebude. A přesně to od prezidenta potřebuji nejvíc – aby znevažoval svůj úřad.

Nepotřebuji a nechci nikoho, kdo mi bude vládnout; jsem přesvědčen, že nikomu by nemělo být vládnuto násilím proti jeho vůli. A když už musím žít jako poddaný pod pánem, pak chci, aby tento pán měl co nejméně vážnosti mezi ostatními poddanými.

Během Zemanova působení za mnou přišla spousta lidí s tím, že když viděli tu hrůzu, začali hledat alternativy, a objevili ankap; za to jsem Zemanovi vděčný (a krom vší té hrůzy za těch deset let dal nedávno ještě jednu dobrou milost manželům Kordysovým).

Z tohoto důvodu bych – kdybych k volbám šel – volil Babiše; ten udělá prezidentskému úřadu víc ostudy než charismatický a pohledný Pavel s jeho důstojným vystupováním (které mu mnedle vyhraje volby).

Pozor, nejedná se o přístup „čím hůř, tím lépe“; cílem není nutně zvolit nejhoršího kandidáta, ale takového kandidáta, který bude co možná nejvíc znevažovat úřad prezidenta (což se často prolíná, ale nutně nemusí).

Podobně bych tuto strategii neaplikoval v parlamentních či senátních volbách, jelikož tyto orgány nám mohou mnohem víc uškodit (v případě parlamentu) respektive nepomoci (v případě senátu); v prezidentských ji ale považuji za nejrozumnější.

Toť můj názor; je mi jasné, že za něj dostanu kotel od militantních voličů generála (kteří začínají trochu připomínat někdejší Schwarzenbergovy ultras), ale to nevadí. Respektuji jejich názor; a hlavně volte, koho chcete, mnedle je to stejně nakonec dost jedno.

 

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 2,38 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)