3.5.2023
Kategorie: Ekonomika

K neslýchanému schodku státního rozpočtu

Sdílejte článek:

TK

VLÁDA neví jak dál s financemi, měla by skončit! Rekordní zadlužení státního rozpočtu nemůže nikoho zodpovědného nechat v klidu.

Deficit 200 miliard korun za první čtyři měsíce letošního roku je nejen v historii České republiky bezprecedentní, ale je přímo „řeckou cestou“ k rozvratu veřejných financí, a tím i k rozkladu státu. Vláda svým dnes už dvacetiměsíčním ignorováním nárůstu státního dluhu nese za daný stav přímou odpovědnost. Namísto palčivého problému státních financí byly jejími prioritami předsednictví Rady EU a válka na Ukrajině.

Viníkem vážné fiskální krize není Putin, nejsou jím naši senioři a valorizace jejich penzí, ani živnostníci s nižšími platbami sociálního pojištění. Viníkem je zelená politika Evropské unie, jejímž důsledkem je katastrofální nárůst cen stabilních zdrojů energie. Politika, k níž se naše vláda i český prezident tak vřele hlásí. Viníkem je minulá vláda i opozice se svými covidovými dárečky, které nastartovaly nevídanou úroveň zadlužení v zemi, která se vždy dokázala držet rašínovské tradice rozumné fiskální politiky.

Viníkem je současná vláda se svou pasivitou a vytvářením dalších obrovských rozpočtových schodků, roztáčejících devastující inflaci.

Dnes, kdy deficit státního rozpočtu dosahuje astronomických výšin, se vláda s obrovským zpožděním obtížně dohaduje na úsporných opatřeních na stránce výdajů i na zvýšení příjmů prostřednictvím daňových úprav. Reálně tak hrozí, že vysokou inflací trpící domácnosti a podniky budou ještě obrány o další peníze zvýšením daní.

Je stále zřejmější, že vláda ve své pětikoaliční rozdrobenosti není schopna přijít s plošnými razantními škrty na straně výdajů státu, které jsou podle Trikolory za současného stavu jediným možným řešením. Rozporuplné zájmy jednotlivých koaličních stran nic takového neumožňují.

TRIKOLORA proto vyzývá vládu České republiky, aby v zájmu záchrany veřejných financí a snížení drtivé inflace rezignovala, a vytvořila tak prostor pro vládu skutečné rozpočtové odpovědnosti, která bude schopna provést nezbytné nepopulární kroky.

 

TRIKOLORA

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)