21.2.2017
Kategorie: Historie

Josef Koukal, dost často zapomínaný pilot a hrdina par excellence

Sdílejte článek:

IDA FÜRSTOVÁ

Narodil v Jenišovicích 6. 5. 1912, pocházel z devíti dětí. Přes velmi silný odpor otce nastoupil do Školy leteckého dorostu a následně do stíhací školy v Chebu. Tu vedl František Novák, přezdívaný Král vzduchu, několikanásobný vítěz v letecké akrobacii.

[ad#clanek-respo]

Od roku 1935 Josef Koukal pracoval jako zkušební pilot u firmy Beneš a Mráz v Chocni. Jako zkušební pilot létal na 55 typech letadel a zalétal 12 prototypů letadel. Již v té době velmi dobře hovořil francouzsky, německy, anglicky a polsky. 

Po okupaci prošel Polskem, dále do Rumunska, Istanbulu a přes Sýrii do Francie. Následně po porážce Francie do Anglie, kde se v Duxfordu formovala 310. československá stíhací squadrona.

Zapojil se do Battle of Britain už v srpnu 1940 a 3. září 1940 sestřelil dvoumotorový těžký stíhací letoun Messerschmitt Bf 110.

K osudovému letu došlo 7.9.1940, kdy byl jeho letoun Hawker Huricane V. zasažen omylem protiletadlovým granátem. Letadlo začalo hořet a Josef Koukal se nemohl dostat ven. Až poté, co vybuchly nádrže, byl vymrštěn z vraku. Ohořelou rukou se mu podařilo zatáhnout za padák a celou dobu, kterou se snášel na pole Wrightových, hořel.

Díky tomu se začala v Británii rozvíjet jak léčba popálenin, tak plastická chirurgie. Tu si vzal na starost doktor Archibald McIndoe v nemocnici East Grinstead nedaleko Londýna. Na popálených pilotech se prakticky učil a zkoušel všechny možné i nemožné postupy, metody a léčby. Tak vznikl Klub pokusných morčat, tedy The Guinea Pig Club, jehož členem se Josef Koukal nedobrovolně stal.

Nebudu tady popisovat hrůzy a útrapy, které Josef Koukal prožil. Ze vzpomínek uvedu jen jeden zážitek, kdy cestoval vlakem a v kupé sedící holčička se rozplakala strachem se slovy bubák.

Co se odehrávalo po roce 1948, byla rovněž tragédie. S manželkou a dvěma syny žili v jednom pokoji za bídných podmínek. Aby si trochu přivydělal, spravoval tajně malé motorky. Rukama, které mu do smrti zůstaly zkřivené žárem z hořícího letounu. Tak mizerný důchod dostal.

Jeho spolubojovníci, kteří na tom nebyli o moc lépe, se snažili pomoci. Byl natolik hrdý, že vždy odmítl.

Josef Koukal byl vynikající pilot a především vynikající a statečný člověk. Ráda bych tímto vzdala Josefu Koukalovi čest a zároveň připomněla všem, kteří zpochybňují účast československých jednotek ve druhé světové válce, že jsme bojovali na všech frontách statečně a se ctí.

Josef Koukal zemřel před třiceti sedmi lety, 23.2.1980. Čest jeho památce.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...