12.4.2020
Kategorie: Historie

Ještě k odstraněnému Koněvovi … v širších důležitých souvislostech

Sdílejte článek:

ZDENĚK ROUČKA

Ruský ministr obrany Šojgu požaduje v souvislosti s odstraněním sochy maršála Koněva trestní stíhání odpovědných lidí v Praze. Už před časem označil ruský ministr kultury Medinskij vedení Prahy 6 za nacistické gauleitery. Oba politici shodně zdůraznili, že při osvobozování Prahy zahynulo na 12 000 rudoarmějců.

CITACE ŠOJGU: …bronzová socha zvěčňovala sovětského maršála s kyticí květů, které mu darovali vděční Pražané, vždyť město “bylo očištěno od fašistických vojsk za cenu životů více než 12 000 sovětských vojáků”. Lež jako věž! Ale nic nového – lži, teror, vraždění a zatajování provází nechutnou historii Sovětského svazu už od pradávna.

Čs. komunistická historiografie byla poněkud „skromnější“, zdůrazňovala, že při hrdinném osvobozování a záchraně Prahy v poslední chvíli, padlo na 500 rudoarmějců. A jaká je realita ? Když po ránu 9. května 1945 dojely první tanky Rudé armády do Prahy, už bylo v podstatě po všem. “Praha trpící” se osvobodila sama. Poblíž Pražského hradu a v Dejvicích došlo ke střetům s posledními ustupujícími malými oddíly wehrmachtu ( šlo o ty, které nestačily na základě německé kapitulace před českým velením povstání z předchozího dne včas opustit město). Celkem zde padli čtyři vojáci Rudé armády. Velmi brzy se objevily na dnešním Palachově nám. (!!), tedy uprostřed Prahy na travnaté ploše před budovou prvorepublikového parlamentu, hroby oněch čtyřech padlých. Vedení Prahy bylo nad tímto neomaleným pohřbením vojáků do travnaté země poněkud v šoku….

A sovětská propaganda už tehdy začala vytvářet nový mýtus stovek hrdinů, co za Prahu obětovali své životy. Nepříjemná pravda o pomoci zrádných vlasovců pražským povstalcům musela být zadupána do země. Sovětská msta měla brzy potkat i ty osobnosti z velení povstání, co tomu napomáhali. Rodil se falešný scénář budoucí vděčnosti na věčné časy, po r. 1948 vybičovaný československými komunisty až k absurdní servilitě. Postupně se na náměstí objevilo 12 hrobů s dřevěnými náhrobky, opatřenými sovětskou hvězdou. A v té době také začala vychytralá manipulace nebo řekněme dovoz dalších mrtvých rudoarmějců ze vzdálených míst do Prahy.

Na pražských Olšanských hřbitovech bylo později pohřbeno 437 sovětských vojáků. 70 z nich má na svém hrobě překvapivě uvedené datum 9. května 1945. Můžeme říct, že v Praze a okolí zahynulo dalších cca 25 rudoarmějců, to byly ale tzv. nebojové ztráty… Blíží se 75. výročí osvobození Československa. Ale také 40. výročí odhalení čerstvě odstraněné sochy maršála Koněva. V normalizační úlitbě se odhalené soše 9. května 1980 klaněli všichni členové ÚV KSČ (viz můj dřívější text a foto), zástupci sovětské strany a nechyběl velitel Střední skupiny sovětských okupačních vojsk genplk. Jazov.

Maršál Koněv nebyl válečným hrobem, byl to pomník, který si pro sebe zbudovala komunistická moc, aby certifikovala oficiální lež. Koněv tudíž není a nikdy nebyl sovětským, natož ruským majetkem. A ještě malá odbočka – v Rusku zanechali českoslovenští legionáři přes čtyři tisíce hrobů svých spolubojovníků, kteří položili život mimo jiné také za svobodné Rusko bez bolševiků. Desítky jejich pohřebišť zdobily honosné náhrobky. Až na dvě výjimky je všechny za éry Sovětského svazu nechali zlikvidovat! Tolik velmi stručně ke hře s padlými při neosvobození Prahy Rudou armádou…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 3,14 out of 5)
Loading...