12.6.2024
Kategorie: Politika

Je to málo?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Ve svém včerejším článku jsem rozebral, co jednotlivá volební uskupení dělala dobře a co dělala špatně. S výjimkou Starostů, kteří v posledním týdnu pracovali pro Motoristy, se dá říct, že volební výsledky odpovídají úsilí a taktice, kterou do toho jednotlivé strany vložily. Stále platí, že očerňování soupeřů nefunguje, nefunguje vymezování se proti druhým a nefunguje nabízet něco, co lidé vlastně nechtějí. Do voleb tentokrát nezasáhly ani soudy ani policie, nikdo nebyl těsně před volbami obviněn z nějakého kolosálního podvodu, nikoho neodvedli v klepetech. Volby byly mimořádně klidné.

A přesto byla volební účast 36%. Skoro o čtvrtinu vyšší než v předchozích volbách. Jasně, vypadá to málo, pořád k volbám nepřišla ani polovina voličů, ale kurňa, tohle je veliký nárůst. Hodně veliký. I majnstrýmoví politologové se shodli, že výjimečně vysoká účast je dána tím, jak mizerně Fiala vládne, že ignoruje obyčejné lidi a neřeší jejich problémy. Kdyby tento trend trval dál, tak ke sněmovním volbám nepřijde obvyklých 60% lidí, ale skoro 80%. To už by vypadalo jinak, že?

Ve Francii mají eurovolby za následek rozpuštění parlamentu a předčasné volby. Proč? Inu, Macron si dovede spočítat, že růst preferencí LePennové je tak znepokojivý, že bude lepší volit teď než až za rok, kdy by si jeho strana En Marche už třeba ani neškrtla. Voličské preference totiž neskáčou, ony zvolna přetékají. Lidé si musí pro sebe zdůvodnit, proč už Macrona nevolí. To chvíli trvá. Je tomu tak i proto, že se málokdo propadne do bídy naráz. Stejně tak se vám nenaplní čtvrť přistěhovalci ze dne na den. Trvá to. Stejně tak trvají změny voličských nálad.

V Německu vítězná CDU-CSU také volá po předčasných volbách. Scholz je prý vyřízený a je nejvyšší čas, aby táhnul. Scholz možná také nebude proti. Proč? Protože AfD už je druhá nejsilnější strana. Pokud budou trendy trvat (a se Scholzem rozhodně budou) AfD dál poroste a nepomohou ani varování německých tajných služeb ani Koudelkova agilnost proti Bystroňovi. Za rok či dva už budou tak silní, že je nepůjde obejít.

U nás měly při minulých eurovolbách vládní strany 49% hlasů. Teď mají 39%. Pětina preferencí v háji. Fiala si může blekotat co chce, může mluvit o tom, jak zemi neodevzdají extrémistům a populistům, ale ve skutečnosti přesně tohle udělali. Ustoupili do předem připravených pozic, jejich vojska se nerozutekla, ale nechali před sebou dvacet procent území, které ještě nedávno bezpečně kontrolovali. Spolu se třemi euromandáty odevzdali i prebendy, které z toho plynuly do osobní i stranické kasy.

Kdyby měl Fiala rozum, tak by také kývnul na předčasné volby. Dokud má ještě nějaké preference. Dokud je ještě dost voličů, kteří jim to hodí. Nebo by alespoň kývnul na nějakou krizi a přeformátování vlády. Třeba tak, aby se namočil i Babiš, aby se ukázalo, že ani on si s tím neporadí a parlamentní volby by se odehrávaly v úplně jiné atmosféře. Ale pochybuju, že to udělá. Místo toho se bude zuby nehty držet koryta a jediné, co dokázal, obvinit Rusko ze žhářského útoku na prázdný autobus, což prý udělal agent, který se tu vyjímal jako bílá vrána. Když chcete v Česku udělat teroristický útok, použijete na to černocha, který neumí česky ani žbleptnout. Škoda, že s tím nepřišli ještě před volbami. Třeba by přišli o další mandát.

Zkrátka, vládní preference budou dále klesat a sněmovní volby pak ukáží, že odevzdali dalších třicet procent politického území. Teď ještě ustoupili relativně spořádaně, ale za rok už to může vypadat úplně jinak.

Andrej Babiš si jen tak levou zadní střihnul vítězství. Nemusel pro něj ani udělat velkolepou kampaň, nemusel do čela kandidátky stavět ani Havlíčka ani Schillerovou ani sebe. Přesto posílil a ještě vedle něj vznikl prostor pro další dva politické subjekty.

Kateřina Konečná získala dva mandáty za mír. Filip Turek mluvil o potřebě zastavit válku. Dokonce i Babiš musel zdůrazňovat, že boje musí skončit. Kdyby to nedělali, tak by neuspěli. Bylo to tak zřetelné, že Petr Pavel hned musel mluvit o tom, jak u nás posilují míroví štváči. Bez slov o míru by neuspěl ani Babiš, ani Konečná ani Turek ani Ivan David. V europarlamentu je dvanáct mandátů za mír. Samozřejmě ho zdůrazňují rozdílně, ale nikdo z nich si nemohl dovolit říct, že válka má pokračovat. To až po volbách…

Přečtěte si Boba Kartouze, přečtěte si Šafra, přečtěte si Jana Komso Moláčka a další režimní intervjuky. Říkají to přesně. Evropou znovu obchází strašidlo. Strašidlo chcimírství, strašidlo konzervativismu, strašidlo národních států a strašidlo multipolarity. Nějak nám přibývá těch, kteří nevěří v klimanáboženství, nevěří v kulturní obohacení, nevěří ve Velkého bratra a nevěří, že Rusko lze porazit na bojišti. Nevěří v emisní povolenky, staví se proti zákazu spalovacích motorů.

Podívejte se, jak teď dopadli apoštolové liberalismu – Piráti. Projeli to na celé čáře. Poslechněte si, za co dostali výprask Peksa s Kolajou. Podívejte se znovu na jejich debaty. Prohráli, protože obhajovali neobhájitelné. Grýndýl je už toxické slovo. Nikdo ho nepovažuje za příležitost, ale za odírání. Hlasy liberálů už stačily jen na jednu Gregorovou. Hlasy Lidovců stačily už jen na Zdechovského. Progresivisté už nejsou na vítězném pochodu vpřed a už o tom dokonce ani nemluví. Už jen řeší, jak si udržet to, co získali jejich předchůdci. I prezident Kolář a jeho tvář, Petr Pavel, jsou v defenzívě. Narazili na své limity.

Demonstrace v uplynulých dvou letech, to byly průvodní jevy tohoto nárazu. Neměli jsme je jen u nás, ale byly v celé Evropě. To západní liberalismus poprvé nepřekonal překážky, které měl před sebou. Leyenová sice možná bude znovu zvolena za předsedkyni Evropské komise, ale když si ji poslechnete, říká vlastně totéž, co Fiala. Nesmíme odevzdat Evropu dezolátům. Už nemluví o vítězném tažení za multikulti. Nemluví o vítězném tažení na Moskvu. Nemluví o čipech z praček a polních lopatkách. Mluví o temných mracích, které ji osobně hrozí pohltit. Už nepřipravuje ofenzívu. Už kope zákopy. Stejně jako to dělají na Ukrajině.

Liberálové už nemluví o vítězném tažení proti zkostnatělým konzervativním silám, které nechápou jejich skvělý recept na to, jak nebudou nic vlastnit, ale budou šťastní. Už mluví o obraně toho, co ještě drží. Už kvůli tomu rozpouštějí parlamenty a mění rétoriku. Před volbami ještě mluvili o pomoci Ukrajině všichni. Po volbách už jen Vondra.

Trend se obrátil. Smýšlení se změnilo. A v ODS to pochopil jen Zahradil. Dva roky vláda bojuje proti dezinformacím a výsledkem je nárůst protiliberálních nálad. Ono to totiž funguje stejně jako kompro na Turka. Škodí to těm, kteří s tím přijdou. Koordinátora strategické komunikace musí dělat tupá vojenská guma, protože kdokoliv inteligentnější už dávno přišel na to, že to nemá cenu.

Podle mě se přestane mluvit o korespondenční volbě i o snížení volebního věku. Oni totiž mladí zklamali. Přestali volit sto padesát pohlaví, přestala se jim líbit Blbuše Nerudová, přestali fandit křivákovi z Dozimetru, ale zalíbil se jim Dýzl-fízl. Nejspíš i těm zahraničním. Volební vymoženosti přestaly nahrávat vládě a začínají nahrávat opozici. Ještě před měsícem by to nikoho nenapadlo.

Nejčastějším naším dnešním strašákem je, že ANO udělá koalici s ODS. Tak si uvědomte, že teď v eurovolbách jsou modroptáci už jen o jeden mandát lukrativnější než STAČILO! A všichni ti STANaři nebo Piráti už jsou na tom hůř než Konečná. Dejte tomu ještě rok…

Dva roky jsme pracovali. Dva roky jsme od vás žádali podporu. Ať už finanční nebo účast na demonstracích. Chtěli jsme, ať nám pomůžete šířit naše myšlenky, ať si založíte fejsbůk a sdílíte ty, kteří vám mluví z duše. Tohle je první výsledek. Kvalifikace dopadla výborně. Pokud bychom ji extrapolovali na parlamentní volby, tak za rok bude volební účast přes sedmdesát procent a volební výsledek Pětikolka vs. opozice dopadne 30:70.

Pokud ještě vydržíme rok pracovat, udržíme tempo rozvoje „dezinformačních médií,“ zavrhneme neúspěšné a využijeme úspěšné jako kondenzačního jádra pro zbylé propadlé hlasy, pokud budete ochotni to s Vidlákem ještě rok hrát, tak po parlamentních volbách už žádná koalice ANO a ODS nebude, protože modroptáci budou vykostěná marginální stranička na úrovni dnešní SPD, Piráti nebudou vůbec, Lidovci udrží pár korýtek v Jihomoravském a Zlínském kraji a jen PreVítek Rakušan ještě bude trochu strašit. Dnešní stoosmička se smrskne na bídnou šedesátku.

A to je moje první předpověď pro příští rok. Pokud budou parlamentní volby v řádném termínu a nedojde k fialové sebereflexi, dnešní pětikolka bude ráda, když udrží celkem šedesát poslanců. Pokud to ale Fiala pochopí, tak budou volby dřív. Trendy jsou totiž jasné. Ztrácejí. Každý den ztrácejí. Čím dřív budou volby, tím větší mají šanci ještě udržet nějaké pozice. Čím později budou, tím na tom bude Pětikolka hůř.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)