21.11.2023
Kategorie: Společnost

Jak utopit ministra Rakušana aneb Konec pošty v Čechách

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Jak zachránit Českou poštu, která ještě v roce 2017 pracovala s plusovým rozpočtem 110 milionů, a pak, světe div se, spadla do neřešitelných dluhů. Ocitla se tak, předpokládám, v předprivatizačním procesu řízeného chudnutí, zneschopňování, kulačení, aby mohla být předána do privátních rukou za co nejmenší peníze. Ostatně podobně probíhala privatizace v devadesátých letech.

Českou poštu by šlo zachránit. Samozřejmě. Všechno jde postavit na nohy, prohnat vývojem do současnosti. Jen by to chtělo trochu vůle a méně kamarádů, kteří by rádi přišli k výnosnému byznysu za minimum vkladů. A takových kamarádů se najde vždycky dost, když je na pořadu dne zlikvidovat jeden dosud stabilní státní podnik.

Stát České poště neplatil, nebo platil s nesmírným zpožděním jím samým objednané služby. Pět milionů ročně, kdy docházelo ke zpoždění této platby až o pět let. Česká pošta tak musela nevůli státu sanovat z vlastních zdrojů. Navíc byla platba podhodnocená, pošta mluvila o výdajích minimálně osm milionů ročně, které by jí stát měl vyplácet, protože využíval jejích služeb. Pošta se do problémů a červených čísel dostala za ministra Hamáčka v Babišově vládě. V té době usedl čerstvě na post ředitele Roman Knap a tvrdil, že do roku 2020 až 2022 poštu zase zavede do zisku. Místo zisku se ovšem dluhy jen prohlubovaly. Následovala výměna vlády, Roman Knap byl odejit, protože se setkal s podsvětím hnutí STAN. Hlava STAN, ministr Rakušan, dodal poště nové vedení. Jistě křišťálově čisté a s úmysly, které by se daly vystavovat v síni morálních autorit hned vedle Kristova slibu království nebeského.

Pod novým vedením jsme se dočkali vskutku jedinečné záchranné akce České pošty. Začal stát poště proplácet objednané služby? Ale kdeže. Aby zlepšila pošta své služby, zdražila. A také začala zavážet zásilky s řízeným zpožděním až jednoho týdne. Česká pošta tímto krokem nejspíš ničí privátní konkurenci, aby následně mohla povstat jako mohykán doručování. Jak? Privátní doručovatelské služby zahltí balíky, ty se následně zhroutí, padnou a Česká pošta přijde s vyčítavou poznámkou – my jsme vám to říkali. Anebo Česká pošta prostě vzdala svou čtyřicetiprocentní, a tedy dominantní účast na doručování balíků. Aby tím snížila svou hodnotu? Vyplývá to z toho.

Princip naložit – převézt – vyložit je totiž natolik složitý, že se nemůže nechat státnímu podniku. A ten se tedy musí podloudně dovléct až k hrozícímu bankrotu, aby byl následný prodej rychlý, levný a efektivní. To se pak daňovým poplatníkům řekne: Nemáte na elektřinu, máte malé platy, důchody? Může za to Česká pošta, kterou musíte ze svých daní platit. Je ztrátová. A jiné to nebude. A to i přes skutečnost, že před pěti lety se poprvé ocitla ve ztrátě, do té doby jela v plusovém rozpočtu.

Česká pošta a její postupná likvidace z rukou ministra Víta Rakušana. Za jeho působení přestává fungovat, rozpadá se na fragmenty, vzdala konkurenceschopnost, nechává se s přispěním nečinnosti (nebo spíše až hyperaktivní spoluúčasti) ministra Rakušana zlikvidovat, a připravit tak na levný prodej do soukromých rukou své výdělečné služby, tedy tu balíkovou. A nevýdělečné ukrýt pod účetní položku – zaplatí daňový poplatník.

Z mého pohledu ministr pošt připravuje poštovní moloch na privatizaci. Opět nepřiznaně. Restrukturalizujeme, vylepšujeme, hledíme do budoucnosti, zní oficiální prohlášení, přičemž sledujeme faktickou destrukci pošty jako služby, garantované státem. A stejně jako u velké privatizace 90. let bude se tvrdit, že co Čech, to lempl, který vše dovede ke krachu, a co vede stát, to vede k témuž.

Ta snaha poštu nechat dojít až před bankrot je očividná. Devadesátkově očividná. Jen mě udivuje, že se u toho Rakušan tváří jako nezúčastněný. Poštu zachraňujeme, zní ze všech stran. Uděláme z ní superúřad, zní z ministerstva (tedy zbavíme se onoho doručování zásilek, protože superúřad je přednější). Proč to Rakušan prostě neřekne na rovinu? Česká pošta je moloch, zefektivinit ho by byla strašná práce, přesahující naše volební období. Bude tedy mnohem efektivnější, když ji do roka zlikvidujeme a výdělečnou část její agendy předáme do rukou spřátelených podnikatelských kruhů. To se stihne už do volebního debaklu za dva roky. Je to ta pravděpodobnější verze budoucnosti. Na řadě pak budou České dráhy.

Proč není možné, aby u nás politik řekl, jak to přesně je, co je v plánu, kam to směruje? Jistě bychom se smířili s tím, kdyby vláda plánovala u pošty jakousi symbiózu státního s privátním. Není na tom vlastně nic moc skandálního. Vše transparentní, otevřené, řádně vysoutěžené a hrazené ve prospěch státní kasy, tedy občanů republiky. Jenže sledujeme řízenou destrukci České pošty a její vyřazení z konkurenčního prostředí. Přibližně do Rakušanova nástupu jsem z jakéhosi národního cítění při objednávce na internetu vždy zadával jako dopravce Českou poštu. Teď? Zásilku doveze za týden. Doprava je zpravidla dražší. Česká pošta se tak stala poslední možností. Proč to tak je? Aby Rakušanovi kamarádi z byznysu zaplatili při jejím odkupu násobně méně, než kolik by byla její cena jako dominantního dopravce na trhu?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)