25.5.2023
Kategorie: Společnost

Jak se to všechno mohlo stát?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Hele, já vám dneska připomenu některé svoje staré výroky, jo? Měl jsem takovou uklízecí a nostalgickou náladu a hledal jsem zpětně nějaké stopy, jak se to vlastně celé stalo, že jsme se dopracovali do dnešního stavu, kdy Černochová podepsala hentu smlouvu o pozvání vojsk. Jak se to vlastně stalo, že ODS porušila všechny svoje předvolební sliby? Jak se to stalo, že získali sněmovnu, senát, prezidenta i ústavní soudce? Zároveň jsem dával dohromady materiál pro další knížku…

Dnešní článek už vlastně nic jiného nepotřebuje… Všechny texty jsou z doby, kdy se ještě nic nedělo. Nebyla válka, demonstrovalo se maximálně proti Babišovi, nikdo netušil, že se za covidu lidi naučili se sociálními sítěmi a co nevidět se jejich organizovanost začne projevovat. Já netušil, že jednou budu široce známým bloggerem, který bude mít rubriku na Parlamentních listech a Prvních zprávách, který bude mluvit na demonstracích a k posluchačům v sálech. Ale už tehdy jsem něco tušil o naší budoucnosti…

Posuďte sami:

…. Já totiž zírám, jak se změnil tón některých výrazných hlasů na alternativě. Nebudu jmenovat, nechci se navážet do lidí se kterými sdílíme stejný pohled na svět, ale odlišný pohled na Babiše. Nechci se nikomu vrtat v otevřené ráně. Ale úplně koukám, kolik lidí ještě v pátek mluvilo o STBákovi o oligarchovi co nás všechny prodá a jde mu jen o jeho prospěch, o covid diktátorovi co nás chce všechny zadrátovat doma, co chce všechny jen fízlovat pomocí EET a do poslední chvíle na něm nenechali nit suchou, aby o dva dny později psali o „našem Andym“ a rozebírali, že má ještě spoustu možností, jak vládu složit. 

….I my na alternativě jsme se porazili sami. Nemá smysl si nic nalhávat. A nemá smysl se dál spojovat s těmi, kteří to nejsou ochotní uznat. Příště se zase pokusí nějak zvrátit situaci, aby jí udělali ještě horší. Nemá smysl naslouchat lidem, kteří se tak báli covid diktatury, až zapomněli, že se naše životy skládají i z jiných věcí než z epidemických opatření.  Nemá smysl se přít s těmi, které tak moc štval oligarcha s jeho dotacemi, že zapomněli na zvyšování minimální mzdy a zrušení daně ze superhrubé mzdy. Kteří se tak moc děsili toho, že by je miliardář mohl zradit, že zapomněli, že druhá strana je zradí zaručeně a má to dokonce i v programu. (12.10.2021 – těsně po volbách do sněmovny)

… Fakt chci vidět Fialu, jak se v Unii hladce domluví s Timmermansem a Leyenovou na zmírnění zeleného údělu, protože to u nás dělá nezaměstnanost a bídu. To si spíš dovedu představit, že právě on bude koukat, jak se mu EU potopila před nosem a on jí do poslední chvíle věřil. (11.10.2021)

 Pokud Babiš jen trochu za něco stojí a je schopen strategicky myslet, tak se o skládání koaly ani nepokusí. Prostě půjde do opozice. Zítra ještě půjde vyjednávat do Škodovky, možná ještě udělá nějaké gesto pro těch jejích 50 tisíc zaměstnanců a pak… nechá Fialu, ať si vyžere celé to dávání Česka dohromady. (9.10.2021) 

A lidé, které Babiš štval tak, že zapomněli na všechno ostatní a nejdůležitější bylo, aby se ho zbavili, ti teď zjistí, že Babišova „nekompetence“ nebyla ještě nic proti tomu co tam bude teď.  (11.10.2021)

… Optimista se učí anglicky, pesimista se učí čínsky a realista se učí štípat dříví, topit v kamnech a vařit po tábornicku… Na žádnou střelbu totiž nedojde. Ani nedojde na žádný náhlý konec světa. Pěkně pomaloučku nám všem dojdou peníze.  Pozvolna také dojde zboží… a než opravdu začne být zle, nikdo už nebude mít náladu bojovat, protože bude mít mnohem přízemnější starosti. Elektřina vypadne až pak. Jako poslední lopata hlíny na hrobečku evropské civilizace. (11.10.2021)

….Loni hodně lidem vadilo, že musí sedět doma kvůli rádoby epidemii, která přece vůbec neexistuje. Začíná to vypadat, že brzy budou sedět doma z bídy. Která na rozdíl od covidu bude hodně všudypřítomná. Ta si nebude vybírat jen staré lidi se špatnou imunitou. (11.10.2021)

… Myslíte, že naše pravdomluvná média dokáží v této situaci nějak ovlivnit veřejné mínění, že se máme tak dobře, jak jsme se nikdy neměli? Houby… Dokáží jedinou věc, že se všem blogerům zase zdvojnásobí čtenost. Hodně lidí přijde o iluzi, že jsou střední třídou. Hodně lidí zjistí, jaké to je platit hypotéku ne 20 tis. měsíčně, ale 30 tis. Hodně studentů zjistí, že mohou buďto cestovat a nebo jíst, ale obojí zároveň ne. I mezi důchodci je ještě řada těch, kteří se opájejí svobodu získanou před třiceti lety a cítí morový puch komunismu kdekoliv někdo řekne, že by se neměly podporovat globální korporace. Tohle všechno se teď drolí přímo před očima. (8.11.2021)

… Nějak moc lidí si kupuje elektrocentrály… Nějak moc lidí začíná brát vážně moje apokalyptické vize… Nic bych za to nedal, že právě Fialova vláda bude tím definitivním hrobařem EU i demokracie u nás. Právě tím, že se budou snažit zachránit EU, klima  i demokracii  za cenu zbídačení národa. (5.11.2021)

Tož tak… Všechno rok 2021… Ještě se neválčilo a i když jsem tušil, že se to může stát, ani vzdáleně jsem si nemyslel, že z té války bude taková šílená řežba. Nikdo netušil, že Fiala bude až tak šíleně neschopný, jak se nakonec ukázal. Ale také jsme nevěděli, co se stane „tam dole“. Nikdo ještě neznal Jindru Rajchla, nikdo nevěděl, že se dokážeme svolat ve velkých počtech i bez české televize, nevěděli jsme, že lidé začnou plnit sály a hledat naději pro budoucnost. Ale také ještě nikoho nenapadlo, že se budou dělat smlouvy o pozvání vojsk, že na Ukrajině skončí takřka celá naše armádní technika a že celé to směřování do háje nabere takovou rychlost.

Ale, jak vidno, už tenkrát v roce 2021 se dalo odhadnout, kterým směrem se naše zemička bude ubírat.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)