30.6.2022
Kategorie: Společnost

Jak se to teď vlastně jmenuje?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Dnes bych se chtěl pokusit o rozvinutí včerejších úvah o našem západním světě a jeho hodnotách. Já sice ještě nejsem žádný pamětník, ale stihl jsem se narodit ještě v osmdesátkách, učitelku jsem ještě oslovoval „soudružko,“ ale na nějaké hlubší pochopení Sametovky jsem byl ještě moc mladý. Jen si pamatuju, jak ve čtvrté třídě soudružka paní učitelka dokolečka dokola vykřikovala, jak je tu všechno zhuntovaný, jak ti komunisti všem lhali a když jsem to řekl tátovi doma, tak ten jen suše opáčil, že možná je opravdu všechno zhuntovaný, ale pořád je co krást.

Do práce jsem nastoupil v roce 2000. To už jsem měl za sebou celé devadesátky a spoustu vášnivých mladických debat o tržní ekonomice. Trh byl mantrou největší, stát musel být malý, neměl do ničeho zasahovat, trh byl alfou i omegou, bo kapitalisté vytvářejí hodnoty a živí zaměstnance. Sice jsem tomu úplně nepodlehl, protože i když se táta stal živnostníkem, glosoval tehdejší dění velmi potměšile a stále zlomyslněji, ale když jsem začal pracovat, byl pro mě můj zaměstnavatel tak trochu Bůh.

Pak jsme vstoupili od EU, já jsem práci několikrát změnil, naučil jsem se v tom chodit a přibyly další hodnoty. Tentokrát už evropské, ba globální. Nebát se být zadlužený, být světoobčanem, nevadí, že se výroba přesouvá do Číny, protože to je dobré pro spotřebitele… Malé krámky mizely, ale rostly Kauflandy, burza propojovala všechno a zemětřesení v Japonsku se projevilo na cenách u nás a novináři nám to s vážnou tváří vykládali jako nezpochybnitelnou pravdu. Postupně si trh převzal i vodovody a kanalizace, stát zprivatizoval plyn, benzín i banky, elektřina se začala kupovat přes burzu protože liberalizace nám zajistí levnou energii… pak přišla agenda lidských práv, liberální demokracie, mistrování jiných států, že nejsou jako my a nakonec i vojenské intervence pod falešnými záminkami. Kompletní evropské hodnoty, které zcela logicky u nás ztělesňoval pornoherec. Kdo jiný že?

Po celou dobu jsem měl pocit, že všechny ty hodnoty tu byly jen jako záminka k obírání prostého lidu. Ale chápu že svět se propojil, zliberalizoval, firmy začaly opravdu myslet globálně, levná ropa zajistila, že se všude na světě vyrábí jen přesně to, co tam jde nejlépe a všechno se přepravuje just in time. Chápu, že český výrobce klobouků soutěží s výrobcem klobouků v Austrálii, protože doprava je tak levná, že její cena v ceně výrobku téměř nehraje roli.

Chápu, že se uchytí jen ten nejlepší zpěvák, nejlepší umělec a nejlepší režisér, protože celý svět může poslouchat jejich hudbu a koukat na jejich filmečky a nějaké lokální nemehlo se prostě nechytá. Chápu, že globální tlak směřuje i na ty průmyslníky a velké konglomeráty, protože kdo chvíli stál, již stojí opodál.

Všechno to chápu. Dovedlo nás to k chytrým telefonům za pár korun, k levnému létání, levným potravinám pro osm miliard lidí, apod, apod. Ale chápejte prosím zase mě, protože si myslím, že jsme za to zaplatili příliš vysokou cenu. Globální evropské hodnoty byly zaplaceny vším, co jsme považovali za evropský sen. Zaplatili jsme to drahým bydlením, pracovním stresem, trvalým tlakem shora i zdola, zaplatili jsme to pozdním zakládáním rodin a bezdětností. Nikdo se nás neptal, jestli to takhle chceme, jen nám furt tvrdili, jak je to pro naše dobro.

A teď najednou… začala válka. Vlastně se moc neliší od válek, které vedl náš transatlantický bratr. Prostě si velký stát řekl, že mu něco nevyhovuje, zatlačil na menší stát a protože se ten menší nepoddal, tak se do něj pustil. Od amerických intervencí se to liší vlastně jen tím, že Rusko to dělá s menším počtem vojáků, nedělá to na druhém konci světa, nepoužívá tolik hi-tech hraček a nevadí mu větší ztráty.

Ale najednou je všechno jinak. Ten slavný volný trh ztělesňovaný tržními cenami vytvořenými na burzách už najednou není hodnota. Najednou se dají dělat zcela netržní opatření. Dokonce tak moc netržní, že náš liberální západ uvažuje o diktovaných cenách za (ruskou) ropu. Tak já najednou nevím… není to vlastně už henten komunismus před kterým jsme třicet let utíkali a nechali se pohánět volnotržní knutou? Co já absolvoval polemik a hádek na toto téma a teď najednou naše vzory zavádějí přesně to, čeho jsme se museli po roce 89 zbavit, třeba i za cenu vytunelovaných miliard.

Najednou se dá celý ten volný trh docela snadno omezovat zákazem nákupů zlata, dá se omezovat zabavováním oligarchických jachet… a to ani nemluvím o dávno kritizovaných dvojích metrech, kdy nám strašně vadí sekulární Asad, ale nevadí nám tmářský Saúd.

Pamatujete, není to tak daleko zpátky, kdy nám říkali, jak se super být v EU, protože můžeme cestovat bez pasu a pohodlně? A ejhle, teď nám říkají, že nikam cestovat nemáme, protože necháváme moc velkou uhlíkovou stopu. A směřují k tomu, aby nám to normálně zakázali. K čemu nám ta EU vlastně byla? Aby nahradila Moskvu, jen uplatňovala mnohem přísnější dohled? Říkali nám, že Evropská Unie je o svobodě, ale jezdit bychom už neměli a pro jisototu nám už omezili svobodu projevu. Nejprve nám říkali, že my občané jsme zaměstnavateli svých politiků… a teď nám naši zaměstnanci řekli, že nerozumíme světu a je třeba nám informace omezit. Jourová se už dávno nechala slyšet, že vypínáním nepohodlných webů to jen začíná a J.X. Doležal napsal článek, že svoboda projevu se dá zachránit jedině cenzurou internetu.

Říkali nám, že EU je zárukou míru… a teď nám všichni celkem unisono opakují, že jsme ve válce, o které si tady myslíme, že bylo osm let času na to, jí předejít.

Jak se ten dnešní režim vlastně jmenuje? Kapitalismus už to není. Volný trh už to také není. Volné cestování už to také brzy nebude, už to není ani právo na soukromý majetek, protože se zabavuje jak na běžícím pásu a nikdo neví, kdo další bude postižen. Do EU už přijímají kohokoliv a jakkoliv… kapitál z EU se stěhuje do Dubaje a vrchní ODSák Fiala nám říká, že stát hospodaří lépe než soukromé firmy a proto musíme mít znovu dohled nad energetikou… Třicet let nám říkali, jak se super žít na dluh a teď nám to vyčítají… Deset let nám dávali dotace na plynové kotle a my, co jsme to odmítli, tak nám nadávali, že ničíme přírodu. Teď nám z ničeho nic začali říkat, že plyn je fůůůj, protože je z Ruska. Když do davu vjížděl kamion, nebo když vystříleli Charlie Hebdo, tak se nesmělo generalizovat a šlo vždycky o činy jednotlivců. Jejich soukmenovci za nic nemohli a byli hodni ochrany. Teď najednou je nejen možné, ale přímo žádoucí, mluvit o mongoloidních hordách. Žádný Čulík se za ně nestaví, když jim zakazují cestovat, studovat a nebo jim berou majetek. Najednou jsou všichni Rusové jedna banda i když mají na Putinova rozhodnutí asi stejný vliv jako my na rozhodnutí Joe Bidena.

Mluvili o svobodě, ale omezovali ji. Mluvili o hodnotách, ale klidně porušovali. Mluvili o právu, ale zaváděli bezpráví. Mluvili o míru, ale bubnují do války. Mluvili o trhu, ale zavádějí protitržní sankce dopadající především na nás. Mluvili o demokracii, ale klidně financují Majdany. Mluvili o univerzálních lidských právech, ale mysleli na své zájmy.

O umírněných hrdlořezech z Islámského státu ani nemluvím, stejně tak nemluvím o tom, že stále nikomu nevadí, že jsme i s Havlem zaútočili na Irák na základě vyfabulovaných záminek…

Co to u nás na Západě vlastně vládne? Jaké hodnoty máme uctívat? Nějak se v tom nedokážu vyznat. Které hodnoty ještě neporušili? Co čistého tam v Bruseli nebo v Praze zůstalo?

Jakube Jando, běž kandidovat na prezidenta, hodím ti to. Jsi pro tento režim vskutku ideální kandidát.

 

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (43 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
45 komentářů