Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval
LUKÁŠ KOVANDA
Úsporný energetický tarif, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu a zítra projedná vláda, je jen dalším dluhem. Neřeší podstatu drahých energií. Ceny energií přitom v EU zůstanou vysoké po několik let. Nelze po celou tu dobu maskovat drahou elektřinu a plyn na dluh budoucích generací, když už nyní vláda počítá až do roku 2025 se schodky státního rozpočtu kolem 300 miliard korun.
Vláda by proto měla využít svého nadcházejícího předsednictví EU a společně s potenciálními spojenci typu Polska prosadit pozastavení systému emisních povolenek EU. Ty představují nezanedbatelný náklad při výrobě elektřiny i pro společnosti typu ČEZ. Zdražující povolenky se pak promítají do vysokých cen burzovně prodávané elektřiny, od jejíž ceny se odvíjí cena elektřiny pro domácnosti.
S povolenkami přitom ve velkém obchodují banky, fondy a finanční spekulanti, kteří v nich vidí něco na způsob akcie. Šponují jejich cenu, aniž by je fakticky potřebovali, neboť prakticky žádné emise nemají. Na rozdíl od podniků typu uhelných elektráren, oceláren nebo cementáren, pro něž byly povolenky určeny původně.
Pokud by se Fialově vládě nepodařilo prosadit pozastavení povolenek, může vyjednat alespoň kompromisní navýšení jejich obchodovaného objemu. Evropská komise může počet povolenek navýšit tahem pera, přitom by zásadnější navýšení představovalo počtu povolenek rovněž podstatný tlak na pokles jejich ceny, a tedy na poklesu nákladovosti výroby elektřiny.
Současně by vláda měla využít svého 70procentního podílu v ČEZ. Po vzoru Francie a s odvoláním na mimořádnou situaci války by pak určila, že třeba 40 procent jaderné elektřiny ČEZ se bude prodávat dodavatelům energií v ČR za pevnou cenu. Pokud by burzovní cena byla nad touto pevnou cenou, platila by pevná cena. Pokud by tržní cena klesla pod pevnou cenu, platila by tržní cena.
Pevná cena by byla určena třeba na průměru let 2015 až 2019. Ani tehdy se ČEZ nijak finančně nehroutil. Navíc by mu nyní vláda zajistila odnětí nebo snížení nákladu v podobě emisních povolenek.
Zbytek elektřiny, ten, který by ČEZ neprodával za pevnou cenu, by prodával jako nyní za cenu tržní do celého světa. Růst cen elektřiny, který v důsledku pandemie, války a sankcí nastává, by podniku ČEZ kompenzoval ztrátu způsobenou nutností prodávat část elektřiny za pevnou cenu, jež je nižší než tržní.
Menšinovým akcionářům ČEZ se to líbit nemusí. Je třeba s nimi vést konstruktivní jednání. Ve hře je stavba nových jaderných bloků – stát může například na oplátku za jejich konstruktivní přístup v mimořádné, válečné době slíbit převzetí garancí při výstavbě bloků, které Česko tak jako tak potřebuje.
Obecně platí, že jakýkoli menšinový akcionář polostátního podniku, se vystavuje specifickému riziku, jež plyne právě z polostátního vlastnictví. Ti akcionáři věděli, co čeho jdou. Pokud nechtějí být takovému riziku vystaveni, nechť investují do firem, v nichž stát nemá ani procento.
Ve Francii ostatně také letos začátkem roku také citelně klesly akcie tamního „ČEZ“, společnosti EdF, když francouzská vláda nařídila, aby prodával ještě větší část své elektřiny za pevnou cenu. EdF, jejž francouzská vláda vlastní ze zhruba 84 procent, a je tedy jako ČEZ polostátní, do loňska prodával za pevnou, vládou regulovanou cenu zhruba čtvrtinu své jaderné elektřiny, a to dodavatelům energií doma ve Francii. Ti na základě počtu svých zákazníků, třeba z řad domácností, pravidelně nárokovali elektřinu za pevnou cenu, nižší než tržní. Tržní cena se uplatnila, jen pokud byla nižší než pevná.
Tento systém je klíčovým vysvětlením toho, proč letos v květnu podle dat Eurostatu zdražovala elektřina ve Francii jen o 6,5 procenta, zatímco v Česku o 30,8 procenta.
Teprve ta elektřina EdF, která není prodána za pevnou, regulovanou cenu ve Francii, se prodává do světa za běžnou tržní, burzovní cenu.
Pokud by se navržený způsob uplatnil, cena elektřiny v ČR se významně sníží. Ziskovost ČEZ klesne, ale ne tak, aby to podnik jakkoli zásadněji hospodářsky ohrozilo. Inflační tlaky v české ekonomice zmírní, stejně jo riziko recese. Stát se nebude muset tolik zadlužovat. Takže nebude muset v budoucnu tolik zvedat daně za účelem splácení dluhu.
- Vyhraje Ukrajina válku? - 15.10.2024
- Šíp nebo Moravec, toť otázka zcela nehamletovská! - 15.10.2024
- Zmizíš a budeš zmizelej - 15.10.2024
No, jestli mezi těmi menšinovými akcionáři ČEZu je třetí největší americký investiční fond State street a americká banka JP Morgan, tak to si Fiala s nimi vést “konstruktivní jednání” netrufne. Kdo totiž Američanům šlápne na kuří oko či šáhne na peníze, tak se zlou se potáže. bývalý premiér Nečas by mohl vyprávět.
Tak nějak,
nezbývá než amíkům klopit zlaťáky za dividendy a kušovat v koutě.
Tak arbitráž přes 16 miliard pro Diag Human Vám nestačila?
Ti menšinoví akcionáři ČEZu by vysoudili násobně výše za nerealizovaný zisk a zmařenou investici. A soudili by se nejspíš všichni.
Spíš se mi zdá že “nadcvičení iluzionují tak že mohou zahanbit alenku z říše divů.
ctrl
Petr Svetr
Jestli si ten Fialův projev pustili někde na vesnici, kde chlapi brzy příjdou o práci, čili o peníze na živobytí a tuto prohlubující se drahotu, tak věřím tomu, že už si teď někde ve stodole brousí sekery. Neměl do té televize vůbec lozit. V jeho případě a za této situace “mlčeti zlato”.
11 OdpovězČvn 22, 2022 23:15
Návštěvník
Bezejmenny
Budou nasraný a votom to je,
dostanou mašinkvér a potáhnout na toho zločince na východě.
1OdpovězČvn 23, 2022 0:44
Návštěvník
ʇɐʞʇo uǝןzǝ
Tak to mají určitě tak pohrkané formanti úžerů na svěřené. Asi to je jejich jediná kvalifikace ale že dělají slepice co tu sezobou na dvorku co kde všem a že se snaží zanášet zlatá vejce do “brusele není až groteskní zhovadilost? Oni snad opravdu neví co činí a co jedou za “satanovu agendu pro globální lichváře.
https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
https://www.youtube.com/watch?v=9a—cJa5-E
0OdpovězUpravČvn 23, 2022 4:49
Video je dostupné, vložte na youtube:
watch?v=9a—cJa5-E
Každopádně je to daň členství v EU. A k tomuto ještě hloupost našich voličů, že se do vlády dostal ten nejhorší materiál, který se zvolit dal. Jedinou cestu vidím pouze kompletní výměnou celé vlády. Do té doby se nezmění téměř nic. Pokud dá bůh a ještě letos se provedou předčasné volby, je to pouze na nás co si tam zvolíme.
Nevím, k čemu dobrému nám EU je. Nic mě nenapadá. Pouze negativa.
“CHytry” akciovy šmelinař přispěchal se svymi radami 5 hodin po 12-te, když si o smysluplnem řešeni již cele tydny špitaji všude internetovi vrabci. A “objevil kolo”, tudiž nic noveho pod sluncem.
Se svymi objevy jste měl KOvando přijit na začatku a ne tehdy, když to davno všichni (co přemyšli, připadně znaji nazory odborniku na energie Štěpana a Noveskeho) vědi.
PS: ale nakonec lepši pozdě nežli vubec.
Ale alespoň říká konečně na dané téma pravdu! A to je třeba ocenit. Jo a přidal sem údaje zpřesňující informace např. o fr. EfF.
Horší lidé jsou ti, do pořád melou své naučené mantry jako např. Volodymyr Fialenko, to jsou skuteční škůdci naší země! Ti potřebují, by odešli do pryč!
Oprava….EdF.
Jak je to s elektřinou ve Francii je známo už delší dobu, nic nového. Spíš by mě zajímala jména Fialových poradců. Sám totiž umí jen blbě kecat a jen papouškuje bláboly, které mu servírují jeho “poradci”. Na finance tam má údajně nějakou vysokou manažerku z Raifeisen banky. Tu jsem slyšel u Tománkové a jestli se Fiala řídí jejími radami, tak Pánbůh s námi.
Jojo, takovéhle manévry by šly, kdybychom měli v čele chlapa s koulema, jako třeba Maďaři. A taky že Orbán pro Maďary ledacos dělá, například poslední akvizice zakázek pro Lenovo je ukázková.
Zatímco my máme uhlazeného přizdisráče, co tak nejvýš zachycuje signály, ale bez souhlasu Brusele se bojí i uprdnout.
Na podzim máme poslední šanci, jak se téhle plísně zbavit. Myslete na to.
Já už to vidím, jak pravicový soudruh Fiala přijede do Bruselu a všichni ti bruselští byrokrati, co žijí z emisních povolenek, zvednou ruku pro jejich zrušení. Přeci když teď máte to předsednictví, nemůžeme mít tak drahou elektriku, to je jasný, soudruhu. Cha, cha, cha. Já myslel, že ekonomové by mohli být pragmatici, ale ekonom Kovanda je totální utopista.
Dusledek teho že se o vystavbě noveho bloku JE jyny kupe roku šolcuje.A zisky ČEZu se prožyrajum.