23.9.2019
Kategorie: Politika

IZRAEL: Volby – pat pokračuje

Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER

Již před několika měsíci jsme Vás informovali o dubnových volbách v Izraeli. Bohužel pro Izrael, se nepodařilo zajistit pokračování vlády Benjamina „Bibi“ Netanjahua… 
 .
Izraelské liberální elity, si podobně jako ty naše, snaží najít, jakoukoliv hůl na bití psa, a v současnosti je to obvinění z korupce vůči premiérovi. Zatímco náš premiér se zbavil trestního stíhání a potažmo smetl mocný argument naší pravdoláskařské opozice, ten izraelský prozatím ne, což vedlo k patu, jeho nezvolení do funkce a opakování voleb, tentokrát 17. září.
 .
Do izraelského parlamentu Knesset se dostalo devět politických uskupení. Po šesti letech přišla konzervativně vlastenecká strana Likud o prvenství a oslabila o sedm poslanců. Na první místo se dostala strana „Modrá a bílá“ bývalého náčelníka generálního štábu Benny Gance. Obdržela 33 poslanců a oproti dubnu o dva poslance oslabila. Liberálně levicová a rovnostářská partaj, jejíž jediné kladné body jsou v otázce politiky k palestinským Arabům, ale i ta je umírněnější, než u Likudu, který byl právě druhý s 31 poslanci. Třetí místo dobylo islamisticko-komunistické uskupení „Jednotná kandidátka“ s 13 poslanci. Posílili o tři poslance, nejspíše díky nejednotě a nestabilitě Izraele, který se snaží systematicky zničit, ale taky díky sjednocení do společné strany, protože tato kandidátka je tvořena komunisty z Hadaše, arabisty z Taalu a Baladu a islamisty ze Sjednocené arabské kandidátky.
 .
Čtvrté místo obsadila ultraortodoxní strana Šas, Sefardští strážci Tóry z nichž mnozí opovrhují Izraelem, protože byl vytvořen člověkem, a nikoliv bohem, a kteří odmítají, aby ortodoxní a ultraortodoxní židé/Židé sloužili v izraelských ozbrojených silách, kvůli čemuž padla poslední vláda. Posílili o jednoho poslance na 9 poslanců. Páté místo obsadil izraelský patriot a obránce Izraele, Avidor Lieberman se svou stranou „Izrael je náš domov“. Lieberman je mostem v rusko-izraelských vztazích, snaží se omezit dopady ultraortodoxních židů/Židů na obranyschopnost země a posílit vlasteneckou linii národa. Lieberman získal osm poslanců. Stejný počet poslanců získala strana „Sjednocený judaismus Tóry“, další ortodoxní židovské uskupení. Mírně modernější a sekulárnější uskupení ve srovnání s Šas, ale stále, ještě uskupení hájící v první řadě náboženské a nikoliv národní zájmy. Sedmé místo má aliance „Pravice“ v čele s ambiciózní izraelskou nacionalistkou, možná novou Goldou Meirovou, někdejší ministryní spravedlnosti Ajelet Šaked. Jako ministryně spravedlnosti bojovala proti svévoli soudcokracie, aktivně podporovala izraelský patriotismus a sionismus, stejně jako nezávislost Kurdistánu a rozvoj tržního hospodářství v Izraeli. Navíc podporuje zájmy izraelských osadníků, kteří se snaží získat zpět celé území Izraele. „Pravice“ získala sedm poslanců, ale hned po volbách se rozpustila na Novou pravici Šakedové a Unii pravicových stran Rafi Peretze. Zadlužující hard-core socialisté ze Strany práce Izraele zůstali na svých 6 poslancích. Poslední skončila s pěti poslanci levicově-liberální Demokratické unie.
 .
Výsledkem těchto výsledků je nový pat. Pravděpodobně. Benjamin Netanjahu vyzval k ustanovení „vlády národní jednoty“, aby se předešlo konání dalších předčasných voleb. Benny Ganc, jako liberál útočící na Netanjahua, kvůli údajné korupci, to odmítl. 18. Září vyslal Netanjahu své zástupce k Šasu, Sjednocenému judaismu Tóry a Pravici k zahájení jednání. Lieberman obvinil Netanjahua, že vláda národní jednoty je úskok, protože nelze dosáhnout v Izraeli národní jednoty s ortodoxními stranami jako je Šas a SJT. Prozatím není jasné, jak se strany vysloví. Pokud by šlo o obyčejné dělení na levici a pravici, levice by měla 55 poslanců a pravice 63 poslanců, ale tak jednoduché to není. Arabští poslanci bojkotují rozhodování o izraelské politice, a tak levice přichází o minimálně 13 poslanců. U pravice zase dělají potíže ortodoxní strany, a berou jí sedmnáct poslanců. Benny Ganc žádá zabrání opakování voleb „za každou cenu“, ale je to pokrytectví, protože odmítá spolupracovat s Netanjahuem, který naopak nevyloučil konání nových předčasných voleb.
 .
Vše je nyní na presidentu Rivlinovi, který sehraje svou úlohu při vybírání prvního uchazeče o premiérské místo. Doufejme, že izraelský patriotismus převládne, a Bibi bude pokračovat, nejlépe v tandemu s Liebermanem a Šakedovou, i když jsou mezi nimi názorové rozdíly a neshody v praxi.
 .
 
 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...