22.3.2017
Kategorie: Společnost

Inkluzivní vzdělávání způsobilo paralýzu výuky

Sdílejte článek:

SMK

Zmatek v osnovách, žádné slíbené peníze, nastrčení administrativní pracovníci bez znalostí. Podle analýzy serveru Echo24.cz, kterou provedl na více než dvou stovkách škol. Zjistil, že realita se od slibů politiků a neziskových organizací často diametrálně liší.

[ad#clanek-respo]

Například financování. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) slíbilo školám peníze na nové zaměstnance (asistent pedagoga, školní psycholog, školní speciální pedagog) či pro zvládnutí nové administrativní zátěže. Pravda je jinde. Zátěž je podle ředitelů většiny škol mnohem vyšší, než MŠMT tvrdilo, zároveň peníze údajně visí “někde na cestě.”

Na zmíněné pozice navíc nastupují nezkušení a nekvalifikovaní pracovníci. Ti sice prochází školeními, včetně učitelů, ale nejsou na úrovni, která by odpovídala nízké kvalifikaci dosazených lektorů. Dle výpovědi prakticky všech více než dvou stovek ředitelů škol se dramaticky snížila úroveň vzdělání v důsledku vyššího počtu žáků s výchovnými a závažnými výukovými problémy. Navíc není dostatek času naopak pro více nadané a bystřejší žáky, kterým hrozí stagnace a nevyužití jejich potenciálu. Je to přesně to, před čím všichni kritici inkluze varovali.

Navíc problémoví žáci, kteří se dostali do klasických škol pomocí inkluze, tyto nadané často šikanují. To samé dělají i učitelům, kterým prostě nadávají a ti nemohou nic dělat. Výuka je tak místy i paralyzována. Pedagogicko-psychologické poradenství, které bylo nastaveno MŠMT pro podporu sdíleného školství, je neflexibilní a nefunguje. Doporučení poraden, které mají pomoci školám s administrativní zátěží, jsou často zmatečná a nepřehledná. Neuvádí žádné konkrétní kroky.

Část poradenských pracovníků navíc uměle navyšuje výsledky v inteligenčních testech. Tím jim zajistí místo na klasické základní škole. V rámci společného vzdělávání, jak již uvedlo samo ministerstvo, “není žádoucí dávat žáky do praktických škol.”

“Aktuálně nastavený průběh realizace společného vzdělávání nemůže naplňovat proklamovaná očekávání a pouze přináší nepřiměřenou administrativní a personální zátěž bez přidané hodnoty v rámci slibovaného zkvalitnění vzdělávání na všech typech škol v ČR. Škoda, že MŠMT ve svých představách naslouchalo více neziskovému sektoru než skutečným odborníkům ve školství,” píše Echo24.cz na závěr.

Člověk v tísni dokonce označil kritiku inkluze z úst Tomia Okamury za “nenávistný projev.”

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: stop-multikulti.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...