21.1.2017
Kategorie: Politika

Inaugurační projev D. Trumpa: Mýty a pověry?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

“Inaugurační projev amerického prezidenta většinou není podrobován kontrole, avšak fakta, která v něm v pátek uvedl prezident Donald Trump, se velmi často rozcházela se skutečností. Uvedl to list The Washington Post, který výroky srovnal se skutečným stavem věcí.” Chtěl jsem tento komentář The Washington Post přeložit jako příklad nejpitomějších komentářů antitrumpovských amerických listů. Ale pak jsem si všiml, že tu práci si za mně dalo Echo24. Komentář The Wasjington Post nijak nehodnotí a přebírají jej jako jediný dnešní komentář amerického tisku.

[ad#clanek-respo]

To, že Trump řekl, že jsou v Americe matky které jsou spolu se svými dětmi uvězněné chudobou v kriminalitou, drogami, zločiny a gangy zamořenými částmi amerických měst, komentář označuje za “mýtus”. V těch “inner cities”, o kterých hovoří Trump, totiž žije jen asi 13 procent obyvatel USA a za jeho předchůdce Obamy prý toto číslo nerostlo, udržovalo se na “této nízké úrovni”.

Trump neřekl, kolik procent americké populace žije v těchto podmínkách. Řekl, že s tímto stavem, narozdíl od amerického liberálníhio tisku, není smířen, nepovažuje jej za “nízký”, jako The Washington Post a na rozdíl od Baracka Obamy jej chce řešit.

Ne podporou nevládních organizací, které na “práci v terénu” a “práci se sociálně vyloučejnými” skupinami dostávají v USA dotace v celkové výši miliard dolarů, ale na podporu těch sociálně vyloučených, na jejich vzdělání, na obnovu infrastruktury amerických měst a na to, aby se průmysl a s ním spojené pracovní příležitosti vrátil do lokalit jako Pittsburg, Buffalo, Detroit , Betlehem a další místa, která bohužel dělají z pravdivého obrazu země s vysokou životní úrovní mýtus – té vysoké životní úrovně užívá jen část Američanů a jiná, menší část, ti “sociálně vyloučení”, žije v rozdílném světě.

Trumpovi to vadí. A chce s tím něco dělat a to něco je konečně začít problém skutečně řešit a řešit jej jinak, než jej řešily americké vlády v uplynulých dekádách, které jej řešily asi tak, že se jej pokoušely zahrnout stále vyššími horami peněz, s výsledkem, že rostly a prosperovaly vládní úřady a nevládní organizace a úspěšně jej každým rokem rostoucími náklady udržovaly na úrovni, kterou The Washington Post považuje za “nízkou”. The Washington Post dělá ze svých čtenářů hlupáky.

„Washington vzkvétal, ale lidé jeho bohatství nesdíleli. Příliš dlouho politici prosperovali, zatímco pracovních míst ubývalo a továrny se zavíraly,“ řekl Trump, který zde ztotožnil politiky s Washingtonem. Neudělal nic, než to, co dělal každý politik, každý novinář a každý Američan. Washington není jen město, Washington je i symbol establishmentu a je jím tisíckrát denně ve zprávách a komentářích nejen amerického, ale i světového tisku. A najednou se někdo, autor komentáře The Washington Post, pozastavuje nad tím, že jej jako symbol establishmentu, používá Donald Trump.

“Washingtonská předměstí přitom patří k nejbohatším oblastem v USA. Mnoho tamních lidí pracuje pro federální vládu. Z 25 největších městských oblastí má Washington nejvyšší průměrný příjem – 93 294 dolarů proti státnímu průměru 55.775 dolarů. Neexistuje důkaz, že oblast Washingtonu bohatne na úkor zbytku země, napsal americký list”, píše Echo24.

Tentokrát přestřelil, přestřelil The Washington Post, který ten komentář zveřejnil a přestřelilo Echo24. Ti všichni považují své čtenáře za hlupáky. Ti všichni chtěli představit prezidenta Trumpa jako hlupáka či lháře a udělali hlupáky či lháře sami ze sebe.

“Washington”, establishment a velká liberální media, která jsou jeho částí, ať už vychází ve Washingtonu samotném, nebo v New Yorku, Chicagu či Bostonu, je zděšen. Trump ohrožuje jejich bohulibou činnost, vidí americké problémy, stejné problémy se kterými již tak dlouho Washington “pracuje” a chce je řešit. A nehodlá je řešit tak, že o pár miliard zvýší částku na jejich řešení v americkém rozpočtu a nechá ji rozpustit mezi vládními i nevládními úřady a organizacemi. Chce je řešit komplexně, jako část celé sady problémů, které musí být řešeny jako části jednoho velkého problému.

Chudoba, nezaměstnanost, rozpad rodiny jako společenské instituce a problém dětí vyrůstajících v neúplných a rozpadlých rodinách v ghetech, vzdělání, drogy, kriminalita rozpadající se infrastruktura – to vše spolu úzce souvisí a musí být jako takové společně řešeno.

The Washington Post je spokojen s tím, že tato “nemocná” část Ameriky není až zase tak velká – jde prý jen o 13 procent Američanů. Nebudu se dohadovat o tom čísle, které se mně zdá nějak podezřele malé. Ale i když jej přijmeme, znamená to, že třináct procent Američanů je vyloučeno z proslulého “Amerického snu”, že jsou opuštěni, kdesi daleko za kupředu se pohybující společností. I když i o tom pohybu kupředu se dá v posledních letech s úspěchem pochybovat, ale v každém případě není třináct procent Američanů součástí Ameriky. Žijí v jiném světě, světě o kterém redaktoři velkoměstských deníků a profesionální politici tuší, že kdesi existuje, mluví o něm před volbami a aby měli čisté svědomí, přihrnou na ty hory dolarů které problém spaluje jako kotel brikety, daLší sumu peněz. Zkuste jim říci, že neřeší problém – okamžitě vás zahrnou čísly, která dokazují, že na jeho řešení utratili o miliony víc, než jejich předchůdci.

Donald Trump hovoří jednoduše a srozumitelně. Vadí mu to, o čem zde píši. A slibuje změnu, slibuje, že problémy budou řešeny a Američané, kteří zůstávají mimo společnost se znovu stanou její částí. A že na tom vydělají i ti, kteří dnes chudí nejsou, protože pokud se rakovina sociálního a ekonomického rozpadu bude dále šířit, čeká je stejný osud.

Nevíme, zda se Trumpovi podaří splnit to, co slibuje, V každém případě ale jeho zvolení a nástup do úřadu znamená obrat, obrat v myšlení Američanů a obrat v tom, co dělá jejich vláda.

A nedivím se, že se establishment klepe strachem. nejen ten americký.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...