14.4.2023
Kategorie: Společnost

Hrajem’ si na pravidla

Sdílejte článek:

RADKA JOHNOVÁ

SPOLEČNOST PRO OBRANU SVOBODY PROJEVU V PS

Veřejné slyšení SOSP v Poslanecké sněmovně. Petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích. Dezinformace. Šíření nenávisti. Škodlivý obsah. Digital Services Act. Korektní atmosféra.

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR proběhlo 14. 4. 2023 veřejné slyšení volebního výboru, na které byli pozváni jako hosté zástupci Společnosti pro obranu svobody projevu, zúčastnili se Vlastimil Veselý, Daniel Vávra, Natálie Vachatová, a Gabriela Sedláčková; a na jejich podporu i Daniela Kovářová ze Senátu a kolem 50 hostů z řad veřejnosti.

Zpravodajka k projednávání Petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích Nina Nováková děkuje petentům za zahájení diskuse na toto téma a shrnuje cíle petice. Žádá veřejnou diskusi k pojmům “dezinformace” a “šíření nenávisti”, na kterých nepanuje společenská shoda. Mají být sociální sítě považovány za média? Nebo jsou jen platformou, komunikačním kanálem? A co je to “korektní atmosféra” na sociálních sítích? A jak to budou ovlivňovat nařízení Evropské unie?

Jako první za SOSP vystupuje Vlastimil Veselý, žádá, aby české zákony chránily svobodu projevu českých občanů a zajistily jim rovný a férový přístup. Jen to, co je trestné offline by mělo být postihováno i online, na sítích. SOSP považuje digitální platformy, které nemají svůj redakční obsah, pouze za common carrier, zprostředkovatele informací a názorů, veřejné fórum pro diskuse. Požaduje důsledně oddělovat nelegální obsah od tzv. škodlivého obsahu (harmful content on social media), který si může každý, včetně vládnoucí moci, vykládat po svém. SOSP považuje za nebezpečí Digital Services Act (DSA), který by nemusel být spásou, nýbrž zhoršením současného stavu, protože platformám umožňuje zasahovat nad rámec zákona i proti subjektivně a svévolně vyhodnocenému tzv. škodlivému obsahu.

Do jaké míry je ohrožena svoboda projevu a jak to vnímá veřejnost, dokumentovala Natálie Vachatová průzkumem o svobodě slova, ze kterého vyplynulo, že více než polovina Čechů se bojí otevřeně vyjádřit své názory a má pocit, že se vrací cenzura. Vachatová uvedla, že se české výsledky podobají závěrům z průzkumu v Německu v roce 2019, kde se dvě třetiny lidí přiklonily k názoru, že se vrací cenzura. A nevrací? Vždyť některé agentury z ideologických důvodů” nebo pro “citlivý obsah” odmítly průzkum udělat. Cenzura je citlivý obsah.

Jedovatý projev Daniela Vávry, plný ironie a vtipu sklízí potlesk veřejnosti. Přirovnává současná cenzurní opatření, KRIT a policejní monitorování názorů lidí k totalitním praktikám známým z doby normalizace. Ptá se: “Jak mám vědět, že mi vláda nelže, když mi zakáže některé zdroje sledovat?” A “na základě čeho vláda určuje, kdo je způsobilý některé informace přijímat”? Považuje se za kacíře a varuje, že “je třeba chránit svobodu všech názorů, i kacířských myšlenek, ty jsou ohrožený druh”. “Kacíři měli často pravdu.”

Senátorka Daniela Kovářová ve svém projevu zmiňuje, že cenzuru necítí ti, kteří říkají totéž, co mainstream, ale úkolem vlády má být podporovat diskusi s lidmi jiných názorů, nikoli je nálepkovat jako “proruské živly” nebo “dezoláty”. Přispět by k tomu měl i seminář O svobodě projevu i o svobodě po projevu, který avizuje na 23. května.

Vlastimil Veselý uvádí na pravou míru skutečný cíl pojmů dezinformace a nenávist. Jsou to termíny, zakrývající mazání, které je dle plánovaného DSA naopak vyžadováno, pod hrozbou sankce 6% z obratu provozovatele platformy. Znovu odmítá zavádění termínu škodlivý obsah. I Daniel Vávra kritizuje DSA a jeho benevolenci k svévolně určovaným pravidlům platforem. Půjde o legalizaci současného neutěšeného stavu. DSA z tohoto důvodu odmítá.

A jak dodává ve své online reportáži na FB Pavel Cimbál “zdá se, že jde o cílenou výplň mezičasu, než bude DSA implementován, a pak se řekne, že to nařídila EU, a že s tím nemůžeme už nic dělat. Takže debata na Titanicu, než se potopí”.

Dnes je to SOSP, kdo volá na lidi prostřednictvím poslanců: “PAMATUJ!” Děkujeme. A nenastupujme na Titanik (ne)svobody.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)