9.2.2023
Kategorie: Historie

Historická důvěryhodnost autorit

Sdílejte článek:

FIREWALL

Jak to vlastně je s tim, jestli se v našem světě dá autoritám věřit? Přece jen jsou to autority, který nás vedou, a kdyby se jim nedalo věřit, tak nás přinejmenším vedou špatně a v horším případě nás vedou do pekla. Tak se kouknem, co nám autority v různejch dobách tvrdily a jak se k nám chovaly.

Jedna z největších autorit v historii tvrdila, že země je středem vesmíru a je placatá. Když čarodějnici zavážete do pytle a hodíte do vody, tak plave, zatimco ne-čarodějnice neplave. Renomovaní vědci vypočítali, že vlak jedoucí 80 km/h s otevřenými okny způsobí vevnitř vlaku nemožnost dejchat. V minulosti neexistovala žádná civilizace, která by nás technologicky převyšovala. Doktoři předepisovali na několik nemocí jako zaručený léčivo rtuť. Na jiný nemoci zase používali pouštění žilou. Spousta doktorů přišla o prsty, když si na nich kalibrovali rentgen, protože rentgenový záření je neškodný. USA vyhlásily Vietnamu válku na základě vymyšlenýho incidentu v Tonkinskym zálivu. První irácká válka byla odstartována kvůli svědectví Nayirah Al-Sabah, což bylo masivně propagováno, jen aby se za pár let ukázalo, že svědectví bylo sehraný. Druhá válka byla kvůli zbraním hromadnýho ničení, který se nikdy nenašly. Chytili jsme Osamu, ale neukážem vám ho, protože jsme ho hodili do moře. Vedlejší účinky covid vakcín jsou zanedbatelný. Rozejděte se, neni tu nic k vidění.

Mezi uvedenejma příkladama jsou jak omyly, tak jednoznačný lži, ale i věci, o kterejch si nemůžeme bejt jistý. Nicméně autorita vždycky tvrdila, že to ví nejlíp a dokonce se neštítila pro svojí obhajobu používat represe, včetně upalování lidí. Když jste autorita, tak nemůžete říct, že něco nevíte, protože potom byste nebyli autorita. Je to smutný, ale tak to prostě lidi vnímaj. Proto musíte říct, že je to tak a tak a prostě lhát, i když je to úplná hovadina. Obzvlášť kdyby vám oponentní názor nějakym způsobem uškodil. Výhodou je bejt dostatečně velkej sráč, aby na vás nebylo poznat, že lžete. Stejně nikdo nedokáže, že je to vlastně jinak, protože taky na beton neví, jak to je. A když bude někdo odporovat a vy nechcete ztratit statut autority a nemáte pádný argumenty pro svojí obhajobu, tak ho můžete obvinit třeba z nedostatku patriotismu nebo dezinformátorství a upálit ho, nebo zavřít do lágru, aby to zavřelo hubu i ostatním, který koketujou s myšlenkou, že tady v tej zemi se jim to jeví poněkud divný.

O tom, jak lžou politici, se asi neni třeba rozepisovat. Další velká autorita, a v dnešní době tvořič veřejnýho mínění, jsou média. Ty se dokonce prezentujou tak, že maj pravdu, a že by nikdy nelhaly. Korunu tomu daj, když začnou zavádět cenzuru, která může přijít na podnět jakýkoli autority.

Pravdu vám v dnešní době, stejně jako v dobách minulejch, nikdo na zlatym podnosu nepřinese. Představa, že autority jsou pravdomluvný a férový lidi, je extrémní, až vesmírně obrovská, naivita. Když budeme automaticky předpokládat, že nám autorita lže, tak jsme většinou na správný cestě. Čim je téma zásadnější pro nás, tim je větší pravděpodobnost, že autorita lže. O tom, kde se co narodilo v zoo, nebo kdo se kde vyboural, se většinou moc nelže.

Čim je autorita významnější, tim je taky větší pravděpodobnost, že bude lhát. Starosta Střední Lhoty se svym platem a malym rozpočtem pro ves se před svoje sousedy jen tak nepostaví s nějakou jasnou lží. Premiér republiky se už pohybuje kolem jinejch peněz, lidí a závazků, a tam předpoklad, že lže, je většinou správnější, než myslet si, že o tomhle by přece nelhal. Někdy mi příde, že lidi si myslej, že o tom, co se narodilo v zoo, by klidně v televizi lhát mohli, ale o tak zásadní věci, jako z jakýho důvodu se zvyšujou daně, nebo proč je všechno dražší, nebo proč se támhle válčí, by přece v televizi nelhali.

Pravda je něco, co je bohužel skryto hluboko pod povrchem, a její hledání zabere nějakej čas. Čim víc toho rozkryjete, tim víc se objevuje věcí, který jsou ještě neodhalený, a tim víc si uvědomujete, kolik toho pořád nevíte. Je to jak větvící se kořeny stromu, jdoucí stále víc do hloubky. Tvrdí-li někdo, že má pravdu ohledně věci, která se dá vysvětlit mnoha způsoby, je to většinou celkem dobrej důkaz toho, že lže a že nechápe to, co jsem teď popsal. Z toho, že to nechápe, se dá usuzovat, že pravdu ani nikdy nehledal.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)