1.7.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

“Grýndýl” v USA narazil

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Ve čtvrtek, 30. června, proběhlo u Nejvyššího soudu USA řízení ve věci Západní Virginie versus EPA. Rozsudek, přijatý většinou 6:3, byl jasný. Americká agentura ochrany přírody, EPA, překročila své pravomoci. Nikdo jí totiž nedal právo určovat energetickou politiku USA.

O co šlo?  O samou podstatu Bidenovy (a před tím Obamovy) energeticko-ekologické politiky. O plán přechodu elektráren v USA na bezemisní provoz do roku 2035. Kvůli mezinárodním závazkům, klimatu, planetě a tak, jak to známe i z Evropy. Vše začalo, jak už bylo řečeno, za Obamy. Jeho administrativa připravila přísné „uhlíkové limity” pro každý stát USA. Plán čisté energie se to jmenovalo. Nejvyšší soud mu ho však v roce 2016 zablokoval a president Trump jej pak úplně smetl ze stolu v roce 2019. Snížení emisí „sodovkového plynu” mělo být dosaženo podobnými metodami a cestami, jako v Evropě. Podle stejného, globalistického mustru. Nejprve určení nereálných limitů, pak stanovení „výkupného” v podobě místní, americké varianty emisních povolenek, a následné přitvrzování, omezování povolenek, zpřísňování limitů, vymáhání, dušení elektráren a průmyslu… Tak, aby raději sami a dobrovolně… no znáte to.

Plán čisté energie byl tedy zrušen, ale progresivní ekologové z EPA se chovali, jako by nic. Vesele kontrolovali, šikanovali, pokutovali a vymáhali „uhlíkové” limity, tlačíce tak provozovatele i celé státy k „nefosilním” zdrojům.  Až padla kosa na kámen. Republikáni ze Západní Virginie, která je významným producentem uhlí, spolu s lidmi uhelných společností a průmyslovými skupinami, bouchli do stolu. Předložili věc k posouzení Nejvyššímu soudu s tím, že nějaká federální agentura, EPA, nemá žádnou zákonnou pravomoc tlačit státy k čistším zdrojům energie. Že takové rozhodnutí přináleží pouze Kongresu USA.

Soud jim dal zapravdu. Ve svém rozhodnutí to uvedl slovy: „Omezení emisí oxidu uhličitého na úroveň, která si vynutí celostátní přechod od používání uhlí k výrobě elektřiny, může být rozumným řešením krize dneška. Není však pravděpodobné, že Kongres dal EPA pravomoc přijmout svévolně takový regulační systém.” Tedy, jinými slovy, žijeme v demokracii a dělat se bude pouze to, co schválí řádně zvolení zástupci lidu. Ne to, co si (byť třeba v dobré víře) usmyslí nějaká parta aktivistů.

EPA tím rozhodně nezaniká. Ani její možnost kontrolovat dodržování zákona. Včetně třeba složení emisí jednotlivých elektráren. Agentura tedy může i nadále šmejdit po elektrárnách a zkoumat, zda to, co vypouštějí, ať už do vody či do vzduchu, odpovídá normě USA. Ale se stanovováním celkových emisních limitů je konec. Určit, kolik uhlíku smí vypouštět ta která elektrárna, huť či stát za rok celkem, není záležitostí EPA. Teď už definitivně.

Tím ovšem prakticky končí plány aktivistického křídla Demokratů a presidenta Joe Bidena na „vůdčí roli USA v úsilí o dekarbonizaci planety”.  V realitě prudce rostoucích cen plynu, energie a vůbec životních nákladů v USA je velice, velice nepravděpodobné, že by se zákonodárci rozhoupali k nějakým razantním zásahům, zhoršujícím situaci (a ekonomiku) energetického sektoru. Spíše naopak. Sílí hlasy, že „solár” to nevytrhne, plyn je drahý, zato uhlí je dostatek a planeta počká.

Vypadá to, jakoby v USA začal, zatím lehce, vítězit zdravý rozum nad proticivilizační, pokrokářskou agendou. Ale neradujme se předčasně. Jedno nebezpečí skrývá onen zdánlivě pozitivní rozsudek Nejvyššího soudu USA i pro nás, tady v Evropě. Někteří američtí publicisté už začali spekulovat, že když padla možnost protlačit Green dealovou bídu doma, bude president Biden o to více motivován, aby agresivní agendu „klimatické změny” protlačoval v zahraničí. Aby tak nějak neztratil tvář, když už se mu plnění globalistické agendy doma nedaří. A kdo asi tak bude první na ráně? Ano, správně. Naše milá, zeleně aktivistickými loutkami bank a korporací řízená EU…

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)