11.1.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Google a EU: Co by se stalo, kdyby podnikatelé začali “stávkovat”

Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ 11|01|2015

John Galt je fiktivní postava z knihy Atlasova vzpoura, která v příběhu inspirovala část podnikatelů v dystopicky popsaných Spojených státech na vzpouru vůči systému. Systému, v němž politici, úředníci, odboráři a v neposlední řadě “Crony” kapitalisté (podnikatelé závislí na výhodách vylobovaných spřízněnými politiky) stále pevněji utahují smyčku kolem jejich krku regulacemi, zákazy a “spravedlivým” podílem daní.

[ad#hornisiroka]

Vzpourou není násilný odpor, ale ” stávka “. Podnikatelé následovali Johna Galta, opustili továrny a kanceláře a ukázali zemi, jaký je život při absenci podnikatelského ducha, inovací a odpovědnosti. V reálném světě jsou firmy většinou pragmatičtější, ačkoli emoce ne vždy chybí. Firma pokračuje v činnosti, pokud má ekonomický smysl přeskakovat klacky házené pod nohy. Někdy si však řekne dost. Právě to je nynější případ společnosti Google.

Ve více státech EU společnost čelila lobbingu místních médií. Ti si stěžovali na to, že služba Google News by jim měla platit za to, že zveřejňuje odkazy na jejich zprávy. Jinak řečeno, rozhodli se čelit dlouhodobému propadu příjmů v sektoru ne inovacemi, ale prostě tím, že to zkusí od někoho vymlátit. Ve Francii Google sklonil hlavu a zřídil v roce 2013 pro média 60-milionový “držhubný” fond. Trpělivost však přetekla, když se Španělsko rozhodlo zavést daň za každý link s mediálním úryvkem, který zobrazí vyhledávací služby, tedy primární Google. Odpověď byla promptní: “Protože na Google News nezobrazujeme reklamu a nijak přímo nevyděláváme, takový systém je pro nás neudržitelný. Od 16. prosince bude služba Google News ve Španělsku ukončena.

atlas

Toto způsobilo v řadách španělských médií takový šok, že prakticky okamžitě začali žádat vládu a EU, aby Google nějak zastavili. Je jim totiž jasné, že bez Google News jim návštěvnost drasticky klesne. Poklesne i informovanost světa o dění ve Španělsku, protože bude o to složitější vyhledat primární zdroje (někteří spekulují, že v supervolebním roku 2015 se toto španělské vládě mimořádně hodí).

Není to jediná fronta na kterém Google a další technologické firmy v Evropě bojují. Od otravných “koláčkových zákonů,” které nám zasypávají obrazovky odklikávacím EU-spamem, až po ty velké, jako je “právo na zapomnění”. Po rozhodnutí Evropského soudního dvora v roce 2014 jsou vyhledávače povinny na požádání zrušit indexaci jakékoliv zmínky o dané osobě v jakékoliv podobě (byť jen v komentáři pod článkem). Teoreticky by měla být každá žádost posouzena, to je však přirozeně technicky naprosto nemožné. Google tak maže většinu (60%) zmínek na požádání. Že je toto právo primárně využíváno politiky a kriminálníky asi netřeba zdůrazňovat. Od května 2014 Google dostal 185 000 žádostí a smazal z indexu 670 000 výsledků vyhledávání (tj znemožnil dohledání daných článků přes evropské verze vyhledávače Google).

EU stále nepochopila starou pravdu, že co je na Internetu, je tam už navždy, a že internet se nerovná Google. Nejnověji dokonce probíhá iniciativa, aby byly vyhledávače povinny smazat záznamy nejen z evropských, ale i amerických indexů použitých k zobrazení výsledků v Evropě. Ta největší bitva se teprve chystá. Evropská komise uvažuje nad nuceným rozdělením Googlu na vyhledávací a jiné služby.Vyhledávání je základem, na kterém Google buduje své placené služby a těžko si představit, že jakékoliv nucené rozdělení akceptuje jen tak.

[ad#velkadolni]

Někteří komentátoři doporučují, aby Google udělal v Evropě to, co v Číně – jednoduše odešel. Evropanům by tak zůstalo využívat americké verze služeb. Nebo nás možná zachrání eurokrati a zadotujú evropský vyhledávač. Když mohou mít v Rusku státní webový vyhledávač Sputnik, proč bychom my měli být horší? Určitě by byl sociálně-ekologicky-rasově-genderově-spotřebitelsky korektní.

 

ZDROJ: Martin Vlachynský

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...