14.5.2022
Kategorie: Ze světa

French Open varuje ruské hráče, aby nedělali politická prohlášení o podpoře Putina

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Většina sportovních soutěží – včetně tenisového turnaje French Open – zakazuje účast ruských a běloruských týmů na jejich akcích. Zatímco některé akce ruské a běloruské sportovce vylučují bez výjimky, jiné jim povolují soutěžit, ale ne za svoji zemi. Mohou soutěžit pouze jako „neutrální“ sportovci bez jakéhokoli odkazu na jejich národnost.

Tito sportovci také nesmí používat vlajky své země a nijak ji podporovat. Také na French Open nyní povolili účast běloruských a ruských sportovců, ovšem bez jakéhokoli odkazu na zemi původu. Nyní organizátoři varují tyto sportovce i před tím, aby na akci veřejně podpořili Putina.

Tenisový turnaj French Open varoval ruské hráče, aby nečinili politická prohlášení na podporu prezidenta Vladimira Putina, pokud se chtějí zúčastnit grandslamu.

Na rozdíl od Wimbledonu, kde je účast Rusů  a Bělorusů zcela zakázána, budou ruští a běloruští hráči moci soutěžit na Roland Garros, ale pouze za přísně neutrálního statusu.

Ruské hvězdy však byly varovány, že budou čelit sankcím, pokud v médiích před akcí vyjádří něco jiného než proukrajinské názory.

Ředitelka turnaje Roland Garros Amelie Mauresmová jasně vyjádřila postoj organizátora turnaje v prohlášení pro tisk.

„Držíme se linie toho, co všechny evropské vlády – a další vlády – rozhodly v březnu, tj. národní týmy Ruska a Běloruska zakázaly, ale nezakazujeme sportovce jako jednotlivce, pokud hrají pod přísnou neutralitou,“ řekla Mauresmová.

„Budeme v tom velmi pečliví,“ slíbila. „Ale pokud by někdo z nich měl mít v médiích proputinovské výroky, určitě budou sankce,“ dodala.

To samozřejmě vytváří nebezpečný precedens, pokud jde o svobodu projevu významných veřejných osobností.

Dnes mají mandát podporovat narativ o Ukrajině, který je v souladu s NATO, aby mohli řádně pokračovat ve své kariéře.

Příští rok by to mohlo být něco úplně jiného. Obdobná situace nastala, když byl Novak Djokovič potrestán australskými úřady za to, že si odmítl nechat aplikovat genovou „vakcínu“ proti COVID-19.

Sportovci, herci, hudebníci by mohli být v budoucnu nuceni podepsat nějaký druh testu ideologické čistoty, který kodifikuje jejich neschopnost zpochybnit narativy režimu, aby nebyli zasaženi okamžitým zrušením a likvidací kariéry.

Ukrajinská tenisová hvězda Elina Svitolinová požadovala, aby ruské a běloruské hráčky byly podrobeny ideologickým testům čistoty, než jim bude umožněno soutěžit na mezinárodních turnajích.

Předtím, než Wimbledon uvalil úplný zákaz na všechny ruské hráče, bylo světové jedničce Daniilu Medveděvovi řečeno, že bude muset veřejně odsoudit Vladimira Putina, aby mohl soutěžit. Nakonec se však rozhodlo, že se ruští sportovci nebudou účastnit vůbec a to bez ohledu na jejich názory.

K tomu jen podotýkám, že jsem nikde nezaznamenala, že by byli v minulosti vylučováni například američtí sportovci. Při logice věci by měli být sportovci z USA opakovaně diskvalifikováni. A to ať už ve spojitosti s napadením Vietnamu, Srbska, Iráku, Afghánistánu či Libye (a dalších zemí) ze strany USA.

Pokud nebyli nijak diskvalifikováni Američané – a bylo jim dokonce dovoleno soutěžit pod vlajkou vlastní země, která napadla suverénní státy, kde vraždila civilisty – mělo by se úplně stejně přistupovat i k ruským a běloruským sportovcům…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů