1.5.2023
Kategorie: Společnost

„EU je zklamána nedostatkem cenzury Twitteru,“ říká Jourová

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Zatímco EU v čele s vrchní cenzorkou Jourovou vymýšlí, jak ještě víc přitvrdit v cenzuře, Elon Musk zřejmě – i přes předchozí sliby – na jejich cenzurní požadavky zatím nepřistoupil a ponechává ideologicky závadné příspěvky na platformě bez jakékoli cenzury.

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise, uvedla, že je „zklamána“ Twitterem kvůli tomu, že nedokázal zavést dostatečný režim cenzury v souladu s ideologií bloku.

EU drží společnost sociálních médií v obzvláště nízké úctě od doby, kdy ji koncem loňského roku převzal Elon Musk, přičemž úředníci opakovaně hrozili, že zakáží platformu z bloku, pokud nebude dodržovat místní požadavky na cenzuru.

V rozhovoru pro agenturu AFP Jourová uvedla, že představitelé EU jsou již „zklamáni“, že platforma dosud nepřestala zveřejňovat obsah, který se EU nelíbí, a argumentovala, že takové selhání cenzurovat určité názory se nyní rovná umožnění šíření „dezinformací“ na webu.

„Twitter neplní své závazky vůči antidezinformačnímu kodexu,“ uvedla s odkazem na pravidla, která se brzy stanou povinnými pro velké technologické společnosti v celé Evropské unii.

Dále trvala na tom, že EU je stále pro svobodu projevu, ale pouze tehdy, když takový projev nezajde příliš daleko a neurazí citlivost představitelů bloku, tedy pokud není přímo proti ideologii hlásané EU.

„… Opravdu bych chtěla panu Muskovi vysvětlit naši filozofii, že jsme ochránci svobody slova, ochránci svobody projevu,“ argumentovala Jourová. „Ale svoboda slova v EU není neomezená.“

„Přirovnala bych situaci k jízdě po dálnici,“ řekla. „Jedete po dálnici a překročíte tuto rychlostní limit, dostanete pokutu – a jednoho dne můžete být zbaveni řidičského průkazu.“

Dále uvedla, že Komise nyní chce, aby internetoví giganti „zintenzivnili svou práci proti ruské propagandě,“ což je proces v EU, který dosud zahrnoval zavedení celoblokového firewallu proti řadě ruských zpravodajských kanálů, což znamená, že kdokoli uvnitř hranic unie nyní potřebuje VPN pro přístup k médiím, jako jsou RT a Sputnik News.

Navzdory tomu, že Musk opakovaně tvrdí, že je pro svobodu projevu, dosud se držel požadavků EU na omezení přístupu veřejnosti k určitému obsahu, přičemž dokonce i twitterové účty některých zpravodajských kanálů byly pro občany, kteří žijí v zemích pod kontrolou Bruselu, neviditelné.

To však nestačilo k uspokojení požadavků bruselských cenzorů, přičemž úředníci nyní pravidelně vyhrožují, že Twitter bude zakázán  stejným způsobem jako ruské zpravodajské kanály, pokud se mu nepodaří zavést cenzurní režim EU až do posledního do písmene.

Zarytý odpůrce EU –  belgický europoslanec Tom Vandendriessche – prohlásil, že nenávist EU k Twitteru se nakonec zrodila ze strachu, přičemž politik vysvětlil, že „dostupnost svobodných informací je příliš nebezpečná pro ty, kteří jsou u moci.“

„To je důvod, proč chtějí ‚regulovat‘ sociální média,“ vysvětlil vlámský nacionalista a popsal svobodu projevu jako moc narušit „vnucovanou verzi reality“, kterou upřednostňuje Brusel.

Tolik další novinky z Bruselu. Připomínám, že již za rok po dlouhých 10 letech a dvou volebních obdobích končí mandát Jourové jakožto eurokomisařky.

Coby vyslankyně hnutí ANO již znovu kandidovat do EK nemůže (eurokomisaře vybírá vláda a ANO je nyní v opozici), takže, jak sama oznámila, hodlá obohatit svoji domovskou stranu coby kandidátka do příštích parlamentních voleb.

Je tedy velmi pravděpodobné, že se tato osoba příště objeví dokonce až ve vládě, neboť  příznivci hnutí ANO se o politiku většinou příliš nezajímají  a jsou tak schopni Jourovou dotáhnout až do Parlamentu a tím nejspíš i do příští české vlády…

 

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)