26.6.2023
Kategorie: Ekonomika

Ekonomie nerůstu

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Rozmohl se nám tady takový nešvar: do médií postupně pronikají věrozvěstové tzv. ekonomie nerůstu. Naposledy tak byl například do DVTV přizván jakýsi Tadeáš Žďárský, aby diváky například použil, že automobily by měly být vyráběny neziskovými družstvy. Růst jako hospodářský cíl je prý přežitek.

Pokud jde o vypouštěné pátrací balónky, pak se máme na co těšit. Dosud jsme totiž byli poučováni především o “udržitelném rozvoji” či “udržitelném růstu”.

O představě, že růst je potřeba zaškrcovat, aby nebyl příliš mohutný, protože (aniž by to bylo jakkoliv dokázáno), neustálý ekonomický růst není možný a “planeta by to nevydržela”. Ale přesto nám bylo slibováno, že politici sice budou růstu nastavovat meze, ale pořád půjde o růst. Tedy, budeme se mít nějakým způsobem stále lépe, budeme žít kvalitněji, atd.

Teď přicházejí jiní borci. Jejich cílem je stagnace nebo přímo pokles.

Principiálně jde ale vlastně o to samé. Protože pokud budeme růstu klást do cesty nějaké překážky, čemu vlastně bráníme? Tak především bráníme svobodě: pokud si někdo chce vydělat dejme tomu na dvě auta, stát mu v tom násilím zabrání. Dovolí mu vydělat si pouze na jedno. Stručně řečeno. A ještě více především bráníme rozumu: pokud někdo chce vymyslet postupy, jak si vydělat na druhé auto, stát mu v tom zabrání. Ať už myšlenka tzv. “udržitelného rozvoje”, tak samozřejmě i myšlenka nerůstu, znamená regulaci rozumu.

Jenomže rozum je základním prostředkem přežití lidské bytosti. Nic jiného k dispozici nemáme.

Nerůst tedy předpokládá nerozum. A implikuje neživot.

Bytost jménem Tadeáš Žďárský je tohoto nerozumu a neživota dokonalým ztělesněním.

 

Luboš Zálom

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)