3.1.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Další debakl Západu … srbský Majdan selhal

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V srbském Bělehradě právě tiše uhasíná Euromajdan. Bez větší pozornosti médií tu neslavně končí další z četných pokusů euroamerických elit, o korekci „nevhodného” volebního rozhodnutí občanů, a o jeho nápravu ze zahraničí, prostřednictvím tak zvané „barevné revoluce”. Střed města už je vyklizen, policie předala část zatčených k trestnímu stíhání za pokus o násilné svržení ústavního pořádku a sčítají se škody. Nadchází tedy ten správný čas, podívat se, o co šlo.

Srbský president Vučič, kterého unijní politici a další lepší lidé Evropy milují zhruba stejně, jako Orbána a Fica, vyhlásil na 17. prosince loňského roku předčasné parlamentní volby. Koalice jeho Srbské pokrokové strany s dalšími pronárodními silami je drtivě vyhrála. Získala 48.06%. Opoziční, proevropský a progresivní blok s kuriosním názvem Srbsko proti násilí, obdržel jen zhruba polovinu hlasů, oproti vítězným „Vučičovcům”, přesněji 24.32%. A nastal virvál.

Ti lepší a progresivní lidé jsou totiž v celé Evropě úplně stejní. Když není po jejich, když nevyhrají, tak okamžitě spouští řev o podvodech, o ohrožené demokracii a ženou své příznivce na náměstí. Tak tomu bylo i v Bělehradě. Prohrou rozzuřená srbská opozice svolala nejrůznější neziskovkáře, aktivisty a místní variace na Milion chvilek pro demokracii, aby se sešli na náměstí před bělehradskou radnici, před sídlo městské volební komise. Plánovali, že hesly o ukradených volbách nabudí mladé lidi natolik, že vezmou ten barák útokem. Co bude následovat, je jasné. Logickou reakci státu, tedy zásah bezpečnostních složek, podají jejich, předem připravená a natěšená média, obyvatelstvu mimo hlavní město jako svévolnou krutost hnusného, nelegitimního a protilidového režimu. Možná, že i nějaká oběť se, pro větší efekt chystala. Prostě klasická, barevná revoluce, jak z učebnice CIA.

Ale tady padla kosa na kámen. Špičky srbského státu byly totiž už v předstihu informovány o tom, co a kde se chystá. Osoby, cíle, časy, místa… Srbská premiérka Ana Brnabićová otevřeně uvedla, že ruské tajné služby poskytly srbským úřadům velice podrobné informace o plánovaných incidentech. Srbský president Vučič pak ještě dodal, že má nezvratné důkazy, že podněcování k nepokojům přišlo ze Západu. Bylo tedy dostatek času k organizaci protiopatření. Kdo je připraven, nebývá překvapen…

Velení srbské policie rozmístilo poblíž příslušných budov už v předstihu dostatek těžkooděnců se štíty, a co je neméně důležité, zajistilo také stálý kamerový monitoring radničního náměstí ze všech stran. Když se pak mladí výtržníci… ee, tedy proevropští demokraté sešli, policie v klidu sledovala, jak je hecují organizátoři a vyčkávala na jejich útok. Aby to byli demonstranti, kdo učiní první krok a nezpochybnitelně zahájí nezákonné aktivity. Nemusela čekat dlouho. Dav začal vrhat kameny, lahve a plechovky na radnici i na policisty, rozbíjel okna a pokusil se vlámat do místností volební komise s pokřikem: “Vučić je zloděj.”

Po chvíli, až byl útok davu na radnici řádně zaznamenán a zdokumentován, přistoupili těžkooděnci k akci. Protestující ve chvíli rozprášili, přítomné organizátory pochytali a zaujali pozice před státními budovami, jako živé štíty. Bylo po všem. Podle ministra vnitra, Bratislava Gašiće, který akci osobně velel, bylo zadrženo 35 lidí. O tvrdosti bitky vypovídá na třicet zraněných příslušníků bezpečnostních složek, z toho dva těžce. Opozice, i její zahraniční mentoři ale pochopili, že narazili. Že je hotovo. Finito. Následujícího dne pak americký velvyslanec, byť s poněkud kyselým obličejem, blahopřál Vučičovi k rychlému zvládnutí nepokojů….

Co může být na celé věci, pro nás tady v Česku, zajímavé? Přinejmenším tři věci. Tou první je, jak malý počet předem připravených a vyškolených „aktivistů” stačí k rozpoutání barevné revoluce. Podle srbských orgánů, činných v trestním řízení, dělalo ten řev, binec a rozvrat po celém hlavním městě celkem 2 490 lidí, z toho zhruba 1 200 se zúčastnilo bitky u radnice. Podíváme-li se vedle, k sousedům na Slovensko, kde něco podobného zkoušejí od voleb na Fica, uvidíme obdobné počty. I když nám televize a další progresivní média ukazují plná náměstí rozhořčených demokratů, ty počty „tvrdého jádra” majdanistů jsou srovnatelné. A to je přece povzbudivé! Aktivně proti nám stojí jen nepatrná hrstka. Byť více než dobře zaopatřená penězi, tajnými informacemi, profesionálně organizovaná a spřátelenými médii skvěle pokrytá. Ale stále jen hrstka.

Druhá zajímavost je, jaký „materiál” zahraniční organizátoři podobných spektáklů používají. Tak třeba jednou z vůdkyň koalice „Srbsko proti násilí”, jejíž sympatizanti tak radostně demolovali okna radnice a zranili 35 policistů, je feministická aktivistka Marinika Tepić. Na protest proti volbám, v nichž její parta nevyhrála, vyhlásila hladovku. A že prý s ní nepřestane, „dokud nebudou zrušeny výsledky voleb.” Velikou podporu má ta osoba na Filozofické fakultě Bělehradské univerzity.  Tamější předáci nespokojeného, filosofického studentstva, vyzvali k “rozhodnějším” protivládním akcím, jako třeba k stavění stanů na ulicích a blokování komunikací… Co dodat.

Ovšem tím nejdůležitějším poučením ze zpackaného srbského Majdanu je důvod, proč nevyšel. A přitom je to tak prosté. O desítku procent lze zmanipulovat jakýkoli průzkum, o pár procent lze „ohnout” jakékoli hlasování, ale otočit (nadlouho) vůli většiny lidí do úplného protisměru… to nedokáže ani kouzelník. A právě na tomhle ztroskotal Majdan v Srbsku.  Podle srbského politologa Srdjana Perišiće, profesora na univerzitě v Bělehradě, je totiž 85 % srbských občanů stále tak nějak zaujato proti NATO. Nejspíš nezapomněli… Současně je pak více než 60 % obyvatelstva naladěno proti EU. A k tomu navíc – zdaleka ne všichni voliči opozice vyslyšeli výzvy organizátorů puče a vyšli do ulic. Spíše naopak. Mnozí, přemnozí cítili jakousi organizovanou, zahraniční čertovinu a možný podraz.

Zdá se tedy, že je dohráno. Americký velvyslanec v Srbsku veřejně poblahopřál vítězům voleb a srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučićovi, a tak to vypadá, že má Srbsko, alespoň na chvíli, pokoj.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
97 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)