5.5.2020
Kategorie: Společnost

COVID-19: Generálové po bitvě – už se rojí!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonProfesor Tomáš Zima z Karlovy univerzity se pustil do „hrdinného“ boje za návrat do normálu po virové pandemii. Počítám, že podobných generálů po bitvě se vyrojí povícero.

Už před čtrnácti dny uveřejnili věhlasní i méně věhlasní lékaři Karlovy univerzity svůj otevřený dopis, v němž si rýpli do české vlády a navrhli svůj recept na řešení virové pandemie. Dopis obsahuje několik zásadních bodů – vyjímám z něho právě ony „body“.

Společnou motivací pro vznik této výzvy je ochrana zdraví občanů České republiky, které dlouhodobá omezení ohrožují, obava o naši budoucnost, ať již zdravotní, či ekonomickou, a rovněž snaha vyvrátit nepravdy a mýty, jež jsou o epidemii šířeny. Plošná opatření nepovedou k vymýcení COVID-19. Je potřebné vytvářet především imunitní odpověď u většiny populace, což bude chránit i ohrožené skupiny obyvatel, definované svou diagnózou, nikoli věkem.

V zájmu zachování zdraví a prosperity naší země je nezbytné:

  • ukončit nouzový stav ke 30. dubnu 2020;
  • obnovit dostupnost zdravotní péče pro všechny občany v plné šíři;
  • obnovit výuku na základních, středních a vysokých školách v průběhu měsíce května 2020;
  • odstranit překážky pro chod ekonomiky, zabránit krachu, který hrozí významné části malých a středních firem a živnostníků;
  • postupně uvolňovat státní hranice v koordinaci s okolními zeměmi, a zvláště s našimi sousedy a těmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci, jako jsou například Německo či Rakousko;
  • přijímat promyšlená řešení místo chaotických a protichůdných opatření.

V našem stanovisku vycházíme z aktuálních epidemiologických dat (21.4.2020), znalostí, faktů, expertiz a také z našich odborných i praktických zkušeností a poznatků.

Několik zaměstnanců Karlovy univerzity se naopak postavilo proti této výzvě a obvinili signatáře výzvy „jedenácti“ z dělání politiky. Komentáře se podivovali i nad tím, že mezi signatáři není žádný epidemiolog. Nicméně, z lékařského prostředí se podobné výroky o „neškodnosti“ koronaviru projevují dále. Tak pod titulkem Vyčítám vládě šíření hrůzy a paniky, říká primář infekčního oddělení se primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý vyjadřuje s despektem o činnosti vlády v uplynulých týdnech. Pokud si dobře vzpomínám, tam se vyskytly první případy čínské chřipky v Česku. Nyní, po dvou měsících, které díky omezení kontaktů ve společnosti dopadly tak, že máme denně jen několik desítek případů nemoci COVID-19, mi taková argumentace přijde jako rána pod pás.

Nevím o tom, že by česká vláda šířila hrůzu a paniku, pan primář si plete vládu s médii, zejména veřejnoprávními, které šíření „hrůzy a paniky“ obstaraly zcela za vládu. Nicméně, velmi by mne zajímalo, jak by pan primář mluvil, kdyby zažil „promořenost“ dle italského, španělského či britského vzoru a v Česku jsme měli místo asi 250 úmrtí s virem COVID-19 bezmála 5000, dle proporcionality například s Itálií. Právě z Itálie chodily hrůzostrašné zprávy, když zdravotníci řešili, komu dají ventilaci a komu ne. A právě v Itálii bylo mezi zdravotníky asi dvě stě úmrtí.

Vraťme se ještě k otevřenému dopisu, který byl médii zejména prezentován jako iniciativa Tomáše Zimy. Právě on se dostal do mediální pozornosti na přelomu roku, když vysvětloval „pročínské“ postoje na Karlově univerzitě a čelil výzvám studentů k rezignaci prostřednictvím okupační stávky. Zdá se mi, že současná Zimova aktivita má přehlušit právě onu čínskou aféru a sepsal onen „otevřený dopis“, kam se dostal i podpis Jana Pirka. Ten na počátku epidemie v Česku tvrdil například toto: Pirk: Koronavirus politici zneužili, měli bychom se nakazit všichni. Vadí mi, kdo vládne, chci vstup do KSČ odčinit. Bylo to na počátku března. Tehdy o „kolektivním nakažení“ mluvili i někteří politici, jako britský premiér Boris Johnson. Ten se pak, jak známo, nakazil sám a byl údajně v ohrožení života a špičky britské politiky údajně řešily, so by se stalo, kdyby Johnson umřel. Názory Pirka naštěstí v Česku nezvítězily, nicméně upozornil bych na jeho spojování svého členství v KSČ s tím, že to chce „napravit“ tím, že bude proti premiérovi Andreji Babišovi. Proč bychom měli věřit jednomu bývalému komunistovi proti druhému bývalému komunistovi a co Pirk provedl v dobách vlády jedné strany, že to chce odčinit?

Generálové po bitvách jsou ti, kteří podle aktuálních informací přepisují historii. Nepotřebují k tomu žádné speciální znalosti v oboru, stačí jim to, co si o situaci přečtou v médiích. Pánové Zima či Pirk mají bezesporu jednu obrovskou výhodu – nenesou žádnou odpovědnost za své kroky, ale rádi poskytnou své rady, a to dokonce bez nároku na odměnu. Nicméně, zdá se, že v případě otevřeného dopisu a dalších veřejných proklamacích, jde u Zimy, Pirka a dalších zejména o politiku. A to je pro generály po bitvách to nejtypičtější.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...