14.9.2020
Kategorie: Společnost

COVID-19: Exponenciální růst profesora Flegra … katastrofa přijde do měsíce

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonProfesor Jaroslav Flegr napsal velmi podnětnou analýzu vývoje nemoci COVID-19 v Česku. Tvrdí, že nemoc problém není, katastrofa prý přijde do měsíce.

Článek profesora Jaroslava Flegra se zabývá šířením nemoci COVID-19. Té nemoci, o které většina nakažených ani neví, že je nemocná. Nicméně, nelze samozřejmě bagatelizovat případy zejména seniorů, u nichž může mít nemoc vážný průběh. Česko je v této statistice stále mezi státy s nejmenší úmrtností. Zejména díky výraznému omezení hospodářských aktivit na jaře letošního roku. Máme desetinu zeměřelých oproti státům srovnatelné velikosti jako je Švédsko, Belgie apod. Tam roušky na jaře v módě nebyly a ve Švédsku nejsou ani dnes. Vir tam „prošel“ populací a dnešní „úspěšná statistika“ Švédska, o které se široce média zmiňují, není ničím jiným než tím, že tam už vlastně „druhá“ vlna proběhla na jaře.

Profesor Flegr je známým odborníkem v oblasti parazitologie a evoluční biologie. Jeho názory nelze brát na lehkou váhu. Nicméně, nelze dle mého soudu podlehnout i druhému extrému – věřit všemu do písmene a nechat se zastrašit do defenzívy. Flegr dnes důrazně varuje před exponenciálním růstem počtu infikovaných a z toho vyplývající statistiku těžce nemocných. Píše: „A právě to počet nakažených dělá. V takovém případě se dny a týdny zdánlivě nic dramatického neděje. Jenže najednou, během pár dnů, počty vystřelí k hodnotám, které přesáhnou kapacitu zdravotnických zařízení v jakémkoli státě a vzápětí neřízeně vypnou hospodářství. Jen pro názornost: V minulém týdnu byl denní přírůstek pozitivně testovaných 1095 osob, v nadcházejícím týdnu bude zákonitě už minimálně 4000 osob a v tom dalším už více než 10 000 osob. Počty osob v nemocnici i počty osob ve vážném stavu porostou obdobně, jen o něco rychleji.“ Flegr tvrdí, že k současným opatřením mělo dojít před měsícem.

Považuji argumentaci Flegra za ne zcela korektní ze dvou důvodů. Tím prvním důvodem je, že počty pozitivních testů není možné abstrahovat od počtu testů celkem. Jestliže poslední víkend zaznamenal vysoká čísla pozitivních výsledků, bylo také provedeno více jak dvojnásob testů oproti víkendům ještě před dvěma či třemi týdny. Růst počtu infikovaných je tak stále ještě neexponenciální (při 6000 testech a 300 pozitivních před několik týdny a 13000 testů a 700 pozitivních za uplynulou neděli) se o žádném exponenciálním růstu nedá hovořit. Jestliže Flegr hovoří o 4000 pozitivních testů, pokud bychom dnes zvládli 60000 -80000 testů za den, tohoto čísla bychom dosáhli už dnes!

Osobně se mi zdá, že nejdůležitějším faktorem je počet hospitalizovaných a z toho počtu počet vážných případů, které vyžadují podporu dýchání nebo krevního oběhu. V současné době je ve vážném stavu s podporou dýchání asi 70 osob, naše zdravotnictví má kapacity na cca 2000 osob v tomto stavu.

Strašení covidem podle mého soudu není na místě. Média měla už jednu „Expertku“, která si stěžovala, že nesmí testovat, a která někdy v červnu tvrdila, že virus do podzimu „vymizí“. To se nestalo, senátoři jí navrhli na medaili od prezidenta a expertka zmizela, tedy alespoň z médií.

Ještě bych rád připomenul, že současné stavy pozitivních testů v Česku po přepočtu na počet obyvatel USA činí asi 50000, což jsou čísla známá právě z USA. V USA se nikdy nestalo, aby počet infikovaných za den přesáhl 80000, a už vůbec ne 140000, což je 4000 násobeno 35. Tolikrát mají USA větší počet obyvatel vůči Česku.

Profesor Flegr proto straší hodně, ale obávám se, že to ničemu nepomáhá. Je to jen další pokus jak českou ekonomiku znovu poslat do spánku a děti vyhnat zpátky ze škol na on-line (ne)výuku. To je ten druhý důvod. A s tím už dnes opravdu nemohu souhlasit!

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...