28.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Co vlastně vadí Francouzům?

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Francouzská vláda tvrdě zasáhla proti občanům, kteří se rozhodli protestovat proti zvýšení daně na pohonné hmoty. Především to krásně ilustruje dvojí metr, který je vůči občanským protestům uplatňován v celé Evropě: pokud by podobně tvrdě zakročila policie proti demonstrantům v Polsku nebo v Maďarsku, nebo dokonce v Rusku, předháněla by se naše média a naši politici v líčení svého znechucení a pobouření nad tím, co si tamní vláda dovolila.

[ad#textova1]

Jde-li však o Francii (podobně jako nedávno o Španělsko, kde se zasahovalo proti Kataláncům), jsou reakce médií i politiků velmi vlažné. Je samozřejmě pravda, že politika se nedělá na ulici, a že demokratické mechanismy jsou primárním zdrojem legitimity v politice – nicméně občanský protest je pořád stejně legitimním prostředkem, pokud věci zajdou příliš daleko.

A je zřejmé, že daňové zatížení pohonných hmot je již pro Francouze příliš. A lze s trochou nadsázky říct, že pokud tradičně levicové Francouze vyžene do ulic zvyšování daní, tak už je to co říct!

Na druhou stranu, je to opět zase vina samotných Francouzů, že nechali věci dojít až sem. Růst moci státu je komplexní problém, a pokud se nespokojenost omezí jen na jeden jediný aspekt, není to řešení.

Protestujícím Francouzům zcela evidentně růst státní moci nevadí. Dlouhodobě svými politickými volbami tento růst moci umožnili a posvětili jej. Pokud někomu z francouzských demonstrantů jde skutečně o to, aby stát nesahal lidem do kapes tak, jak to momentálně činí, jde nepochybně jen o mizivou menšinu. Zbytek demonstrantů svým protestem vyjadřuje spíše toto poselství: “Zdaňte kohokoliv jiného, aby bylo lze udržovat náš sociální stát, ale hlavně probůh nedaňte mě.”

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Luboš Zálom

lubos-zalom8847970_0

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...