2.9.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Vybíjení komplexů na sochách

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

hamplPondělí 26. srpna

Už poněkolikáté čtu nářky o tom, že děti začínají být příliš násilné a agresivní. Já tu zprávu vítám. Ty děti budou žít ve světě nesrovnatelně násilnějším, než je svět dnešní. Jestli nemají být jen lovnou zvěří, budou potřebovat jiné povahy než předcházející generace.
Druhá věc je, že by bylo dobré tu agresivitu kultivovat – od pouliční bandy k oddílu bojových sportů či oddílu domobrany.

Úterý 27. srpna

Jeden z problémů současné ekonomie spočívá v tom, že většina zajímavých ekonomů pracuje pro investiční fondy, investiční společnosti nebo jako investiční poradci. Jenže zájmy investorů jsou z principu opačné než zájmy lidí, kteří v té zemi žijí a pracují (to viděli staří marxisti velmi přesně). Ekonomové si tedy chtě nechtě osvojují mentalitu “vysát, prodat a investovat jinde” a tomu odpovídají jejich názory a doporučení.
Nemůžeme jim to vyčítat. Problém je, že chybí protiváha. Tou by snad měli být odboroví ekonomové, jenže ti zase hájí zájmy svých byrokratických aparátů. Ekonomické myšlení, které bere v úvahu zájmy normálních lidí, zmizelo, nebo bylo vytlačeno na okraj.
Česká národní banka je tak paradoxně možná posledním centrem myšlení zaměřeného na národní ekonomiku jako na celek. Odtud neustálé spory mezi ČNB a “investičními ekonomy”. Třeba poslední debata o výši úrokových sazeb. Pokud zastupuji skupiny, které někam potřebují uložit pár stovek milionů, samozřejmě, že budu prosazovat vysoké sazby!
Až zase někdy budete číst zajímavý textík chytrého ekonoma, stejně si pro jistotu ještě zkontrolujte, čím se živí.

Středa 28. srpna

Je to neuvěřitelné, ale přejet z ČR do Polska je jako přejít z Půlnočního království do Země krále Miroslava. Svoboda, činorodost, podnikavost, pestrost… Žádné korporátní sítě, žádné cedule „podporováno EU“, ale zajímavá hospůdka či kavárna či obchod každých pár metrů.
Možná jsem byl v části, kde se výjimečně daří, ale to nic nemění na tom, že v České republice neexistuje žádný region, který by snesl srovnání. Polsko se až nápadně podobá České republice v 90. let. Zatímco české elity rozdávají zemi zahraničním investorům, polské se snaží vytvořit prostor pro polské lidi. To je ten hlavní důvod, proč je současný polský režim označován mainstreamem za „represivní“ a „fašizující.“

Čtvrtek 29. srpna

Dynamika vývoje veřejného mínění ve Velké Británii naznačuje něco obecnějšího. Názory na setrvání v EU ve skutečnosti spíše odrážejí vztah k vlastním politikům.
Když lidé vidí silného a schopného politického vůdce, podpoří ho proti EU, až do odchodu. I Orbána by Maďaři podpořili, kdyby se rozhodl odejít. Když vidí ubožácké patolízaly unijních institucí, pochopitelně se jim do konfliktu nechce a preferují setrvání. Že je dnes v ČR většina pro setrvání, to je především výpověď o nedůvěře v politiky. A politici se řídí podle výzkumů veřejného mínění, což jen potvrzuje názor, jaký na ně občané mají.
To se netýká celé veřejnosti, ale významné části.

Pátek 30. srpna

Zaorálkův nápad srovnat platy v kultuře a školství není úplně od věci. Není kupříkladu žádný důvod, proč by měl filmový režisér vydělávat víc než učitel na základní škole.

Sobota 31. srpna

Různí imbecilové (zdvořileji ty lidi nelze nazvat) mi tu píší, že bez eurodotací by Polsko byla rozvojová země. Dokonce i podprůměrně inteligentní člověk by si ověřil, zda bylo Polsko před eurodotacemi rozvojovou zemí. Vlastně to není o Polsku, ale o mozkové úrovni eurohujerů.

Neděle 1. září

Z komentáře k dění kolem sochy maršála Koněva:
Na jedné straně muž, který se narodil v rodině chudého vesnického rolníka, a díky výjimečnému talentu i nezdolné energii a odvaze to dotáhl až na maršála. Sehrál klíčovou roli v porážce nejobávanější armády tehdejšího světa. Na straně druhé protekční synáček, kterému jeho fotřík zařídil teplé místečko starosty na Praze 6. Během starostování zvládnul pár korupčních kauz a pózování v kostýmu roztomilého králíčka. Nic víc. Kdyby se ti dva střetli tváří v tvář, jeden z nich by si nejspíš načůral do kalhot. Takže se desítky let po jeho smrti toho druhého vybíjí na jeho soše.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...