Co se děje ve Francii za oponou: Skončí i Macron?
HSP
Francouzské Národní shromáždění (dolní komora parlamentu) přijalo rezoluci o vyslovení nedůvěry vládě Michela Barniera, kterou iniciovali levičáci, informují tiskové agentury. Bron-Pivetová, francouzská ústava vyžaduje, aby Barnier předložil prezidentovi republiky žádost o odstoupení.
Hlasování o nedůvěrě
Začátkem září tr byl po rozpuštění parlamentu a předčasných volbách novým předsedou vlády Francie jmenován bývalý evropský komisař, bývalý šéf francouzského ministerstva zahraničních věcí, umírněný pravičák Michel Barnier. Vládě v tomto složení se už v říjnu pokusili předložit návrh na vyslovení nedůvěry, ale francouzský parlament jej tehdy zamítl. Tentokrát se to však podařilo, přičemž naposledy bylo takové hlasování o nedůvěrě úspěšně přijato proti vládě Georgese Pompidoua v roce 1962. Prezident Charles de Gaulle však tehdy demisi odmítl a rozhodl o rozpuštění Národního shromáždění. Od té doby se pokusy o vyslovení nedůvěry vládě uskutečnily vícekrát, ale ani jeden z nich nebyl úspěšný pro nedostatek potřebného počtu hlasů, až do včerejšího dne. Tentokrát Aliance levicových stran požadovala vyslovení nedůvěry francouzské vládě po přijetí rozpočtu bez souhlasu parlamentu. Rassemblement Nationale (Národní sdružení – francouzská pravicově-populistická strana, kterou v letech 2011 až 2022 vedla Marine Le Penová) uvedlo, že podpoří žádost levice o vyslovení nedůvěry vládě.
Hlasování o vyslovení nedůvěry francouzskému premiérovi Michelu Barnierovi, které navrhla levicová strana La France Insoumise, podpořila většina poslanců, takže vláda musí odstoupit. Zasedání bylo vysíláno na oficiální webové stránce Národního shromáždění, dolní komory francouzského parlamentu. Michel Barnier je tak nucen odstoupit z funkce předsedy vlády a francouzská vláda poprvé od roku 1962 odstoupí na základě hlasování poslanců o nedůvěrě.
Národní shromáždění (dolní komora parlamentu) Francie přijalo usnesení o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Michela Barniera. Informoval o tom 4. prosince deník Le Parisien. Za vyslovení nedůvěry hlasovalo 331 poslanců. Na její prohlášení bylo zapotřebí nejméně 289 z 577 hlasů. Barnier je tak nucen odstoupit z funkce předsedy vlády a francouzská vláda podá demisi. „Předseda vlády Barnier musí předložit demisi vlády prezidentovi republiky Emmanuelu Macronovi,“ zdůraznila Yael Bron-Pivetová, předsedkyně Národního shromáždění. Lídrka strany Národní sdružení Marine Le Penová zase poznamenala, že tlak na francouzského prezidenta se bude zvyšovat. Podle jejího názoru „Macron je do velké míry zodpovědný za současnou situaci“, ale přitom nepožaduje prezidentovo odstoupení.
Důvod vyslovení nedůvěry
Levicová opozice ve francouzském parlamentu předložila návrh na vyslovení nedůvěry vládě kvůli rozhodnutí přijmout sociální část rozpočtu země bez zohlednění názoru poslanců. Vláda se především nedokázala dohodnout s opozicí na některých položkách rozpočtu sociálního pojištění. který umožňuje schválit zákon obejitím dolní komory parlamentu. je jediným způsobem, jak v takovém případě zabránit přijetí zákona, hlasování o vyslovení nedůvěry.
Odborná veřejnost konstatuje, že navrhovaný rozpočet je zcela v souladu s cíli země k překonání hospodářské krize, ale opozice upřednostňuje zájmy svých voličů. Navzdory ideologickým protikladům jsou pravicový i levicový tábor kategoricky proti několika rozpočtovým opatřením. Strana Národní sdružení, kterou v současnosti vede Jordaan Bardella, se například domnívá, že nový rozpočet zasáhne kupní sílu Francouzů. Je proti zvýšení daní z elektřiny, jakož i proti přepočítání důchodů. Podle Barnierova plánu měla tato opatření přinést do státního rozpočtu celkem přibližně 6 miliard. eur. Levice je zase nespokojená s tím, že Barnier odmítl zdanit příjmy superbohatých. Žádají také zvýšení veřejných výdajů – zejména k vyrovnání inflace, zlepšení veřejných služeb a podporu přechodu na životní prostředí. Stojí však za zmínku, že podle průzkumu zveřejněného 2. prosince zůstává kupní síla pro Francouze problémem číslo jedna (38 %), před ochranou životního prostředí (23 %) a mírou kriminality (22 %) . Francie totiž zažívá vážnou hospodářskou krizi.
Schodek státního rozpočtu v roce 2024 bude činit 6,1 % HDP . Předpokládá se, že domácí dluh země dosáhne do konce roku přibližně 3,3 bilionu EUR a bude činit 115 % HDP , přičemž na konci prvního čtvrtletí letošního roku činil 110,7 % HDP. Vzhledem ke kritickému stavu francouzské ekonomiky a jejímu nízkému tempu růstu jsou sociální platby, zejména vysoké důchody a dávky v nezaměstnanosti, pro rozpočet země mimořádně citelné, takže opatření navrhovaná Barnierovou vládou vypadají sice nepopulární, ale zcela logicky.
Přitom krize na Ukrajině se jistě stala jedním z faktorů, které zhoršují hospodářskou situaci v zemi. Nárůst cen energií v důsledku odmítání ruských zdrojů vedl také ke zvýšení cen potravin. Přitom Macron zarputile prosazuje všestrannou podporu nelegitimního Zelenského režimu. Navíc Francie postupně ztrácí svou levnou neokoloniální surovinovou bázi v Africe. Například uranovou rudu, na které je země mimořádně závislá, nakupovalo v Nigeru za zlomek ceny. Od roku 2024 Francie provozuje 56 jaderných reaktorů v 18 jaderných elektrárnách. Tyto reaktory vyrábějí přibližně 70 % elektrické energie v zemi, čímž se Francie řadí mezi přední země světa v závislosti na jaderné energii.
Je třeba také připomenout, že již v březnu 2022 Francouzská banka konstatovala nárůst inflace a pokles kupní síly.
Nákladný sociální stát
Problémy francouzské ekonomiky jsou strukturální povahy a nahromadily se dávno před Macronem. Jsou to právě náklady francouzského modelu sociálního státu, který mimořádně zatěžují ekonomiku a neumožňují státu dynamicky růst. Není však možné obětovat tyto sociální výdobytky a velkorysé platby, protože občané jsou jednoduše již na tuto úroveň sociálního zabezpečení zvyklí.
Opozice velmi dobře chápe, že navrhovaná opatření by mohla mít příznivý vliv na hospodářství země a veřejné finance, ale na první místo klade zájmy svých voličů. Le Penové strana se staví do pozice obhájce práv ponižovaných a urážených, obhájce malého člověka ve Francii. Proto je za zachování stávajícího systému sociálního zabezpečení.
Kdo může vést vládu Francie
Hovoříme-li o možných scénářích, je nepravděpodobné, že Macron bude následovat příklad Charlese de Gaulla a rozpustí parlament, vzhledem k tomu, že letos ho už rozpustil. V každém případě odstoupení Michela Barniera bude znamenat nové kolo politické krize ve Francii vzhledem k tomu, jak dlouho trvalo, než se prezident Páté republiky dohodl na současném premiérovi. Je možné, že se Macron pokusí sestavit tzv. technickou vládu v čele s neutrální a nezpolitizovanou osobností, jako tomu bylo například v Itálii v roce 2021, kdy se předsedou vlády stal Mario Draghi, předseda Italské centrální banky.
Francouzská politická kultura se nevyznačuje kompromisními řešeními. Pokud Macron půjde vstříc krajní levici a za šéfa vlády jmenuje bývalého premiéra Bernarda Cazeneuvea, jehož kandidatura se již zvažovala, i když ho podpoří umírněná levice, odmítne ho krajní pravice Le Penovy strany. Francie vstupuje do období politické nestability a mnozí politici, i ti umírnění, už hovoří o možnosti Macronova předčasného odstoupení, ačkoli z právního hlediska by to bylo velmi obtížné.
Jak dříve informovala francouzská média, v prezidentově okolí se diskutovalo právě o Cazeneuveově kandidatuře na nového premiéra. Byl vnímán jako osobnost, která by mohla uspokojit nejen vládnoucí kruhy, ale také opozici. Zvažovali se i kandidáti současného ministra obrany Sebastiena Lecornua a šéfa resortu vnitra Bruna Retaya.
Co lze očekávat od Macrona?
Dne 3. prosince, francouzský prezident Emmanuel Macron vyloučil možnost svého odstoupení z funkce. Výzvy k odstoupení označil za politickou fikci a potvrdil svůj záměr zůstat ve funkci až do konce svého prezidentského mandátu v roce 2027. Francouzský prezident však ani na pozadí politické krize, která jistě souvisí s konfliktem na Ukrajině, nechce měnit svou zahraniční politiku.
Je pozoruhodné, že v takové situaci se Emmanuel Macron raději tváří, že se nic neděje. Prezident nezrušil plánovanou návštěvu Saúdské Arábie. Je však třeba konstatovat, že ve skutečnosti francouzský lídr ztratil páky kontroly nad zemí, protože podle výsledků letních voleb se jeho strana dostala v parlamentu do menšiny. V této situaci hraje Macronovi do karet dokonce i konflikt na Ukrajině. Na pozadí domácí krize se Paříž snaží ukázat, že Francie si zachovává důležitou roli na světové scéně. V polovině listopadu tak francouzské úřady po dlouhém váhání daly Kyjevu povolení použít rakety dlouhého doletu k úderům na ruské území. Kromě toho Paříž opět povolila vyslání západních jednotek na Ukrajinu, což je téma, které Macron poprvé nastolil v únoru letošního roku. Francie letos vyčlenila 2 miliardy eur na vojenskou pomoc Ukrajině, ale Macron nedokáže najít peníze na pomoc farmářům, kteří opět vyšli do ulic, ani na rozpadající se národní školství a zdravotnictví.
Podle politických analytiků jsou pro Macrona zájmy lidí na posledním místě. Mimochodem, podle průzkumu ze dne 28. listopadu je 68 % obyvatel země proti přímé intervenci Francie v konfliktu. Kromě toho 3. prosince taxikáři zorganizovali před Domem invalidů v historickém centru Paříže demonstraci proti zhoršování pracovních podmínek. Akce se zúčastnilo více než 500 taxíků z různých regionů Francie.
Macron se zřejmě bude i nadále snažit odvést pozornost lidí od toho, co se děje uvnitř země, různými zahraničněpolitickými prohlášeními. Taková taktika však letos moc nefungovala as největší pravděpodobností nebude fungovat ani příští rok, protože pro Francouze byla podle všech průzkumů veřejného mínění vždy nejdůležitější domácí politika. Zahraniční politika však byla vždy výsadou prezidenta, ne vlády. Vzhledem k Macronovým předchozím bojovým prohlášením je prudká změna zahraničněpolitického kurzu, zejména pokud jde o Ukrajinu, sotva možná, protože lídr páté republiky se bojí ztráty obličeje. Macron prohlásil, že v případě hlasování o nedůvěře francouzské vládě nehodlá odstoupit.
Macron dnes večer vystoupí s projevem k národu
Francouzský prezident Emmanuel Macron se 5. prosince promluví národu. Informuje o tom list Le Parisien s odvoláním na Elysejský palác. Uvádí se, že projev francouzského lídra je naplánován na 20:00 místního času. Lídrka strany Národní sdružení Marine Le Penová poznamenala, že tlak na francouzského prezidenta se bude zvyšovat.
Nicolas Dupont-Eignan, lídr strany Postavme se Francii, zároveň ve videu na svém kanálu na YouTube uvedl, že Macron ztratil důvěryhodnost a důvěru v důsledku finančního chaosu, který způsobil, a svého závazku vůči americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Podle tohoto politika Francie potřebuje Macronův brzký odchod z prezidentského křesla.
- Otevře se jícen pekla - 18.1.2025
- Ďáblova smlouva se Svatým stolcem - 18.1.2025
- Izraelská vláda schválila dohodu s Hamasem - 18.1.2025
OffTopic ..A Německo by se od EU oddělilo?
Berlín by uzavřel obchodní dohodu se Spojenými státy. To přeci pak znamená, že Německo chce jít v transatlantických vztazích svou vlastní cestou, nezávisle na EU.
————————-
Německý konzervativní zákonodárce Jens Spahn řekl, že Německo by mělo hledat společnou strategii s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby podpořilo transatlantický obchod a zároveň snížilo ekonomickou závislost na Číně.
———————————
https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2024/12/nemetorszag-trump-kereskedelmi-megallapodas
——————————————-
Řekl Spahn ve středu v rozhovoru pro Bloomberg TV v Berlíně. „Pokud dovolíme, aby transatlantický obchod posílil, můžeme udělat více pro snížení rizika pro Čínu.“ Německý politik odkázal na jeden z Trumpových často proklamovaných principů, že „dohody musí být uzavřeny“.
Ale to je pak:
Spahn je v rozporu se zásadami EU, že blok, a zejména oblast jednotné měny, sleduje jednotnou obchodní politiku.
——————-NICMÉNĚ: Německo si vybere v únoru 2025
„Co se děje ve Francii za oponou:“
Ukázalo se, že pravičák Macron, který dělal probémy pracujícím a podporoval nadnárodní kapitál a otevřené trhy je levičák! Není to ta pravá pravice, ale levá pravice! Pravičáci jsou levičáci! Žeňte je!
makarón vystoupí s projevem k „národu“ , a k jakému „národu“ ? 😂 tvl. žvásty, kecy , howna – to žabožrouti milují a proto je už dlouho prezidentem pan asistent madame
Na hranu bankrotu řeckého typu Francii dovedl expert, investiční bankster, zaměstnanec Domu Rothschild. Pozoruhodné.
Ještě před týdnem jsme slyšeli, že prý ožila myšlénka vyslání fr. armády na UA a Fr. se války nebojí, no dnes se třese strachy před bankrotem státním, pardon defaultem a s ní celá uHnije.
Aktuálně slíbil německý pitomio, Scholz, Alzákovi na kokeši, že Německo a uHnije ho bude podporovat dokud bude třeba a uHnije převezme všechny závazky po USA.
V jakém stavu je Německo lze si zjistit, ovšem ne v protektorátních médiích. Ty nám servírují foltýnovské hodnotové narativy, jak v Moskvě máslo hlídají v nákupácích ozbrojenci, pokud vůbec je.
V Bruseli sedí korupčníci, i na závětrnýho Josku Síkelu a jeho produktovody se dostalo, a v gubernijích arogantní lháři, či specie mimo realitu, ňuchačenkové bílého matroše, dtto jako Alzák v Kyjevě.
To je nadělení. A protektorání propaganda nás masíruje, jak jsme světový jedničky v havlistické mravnosti. Ex-pirátská smradlavá bečka loje, Lipánek hrdě a statečně odešel na zasedání OBSE z místnosti při pro jevu Lavrova. Ale proč ho hodnotový hrdina nezatknul a utek namísto toho? Co vlastně dělal Lavrov na zasedání OBSE, když má dávno přece sedět někde na Čukotce isolován a z rubášky vši si vybírat?
A nakonec. V První republice pro famílie typu Dlužena uHnije bylo přísloví, tváří se to jako honorace, ale záchod to má společný na pavlači.
Požadované výnosy z francouzských státních dluhopisů jsou už větší než u Řeckých, takový jsou brak. Zatímco doma mu sesazovali vládu, Macron byl v Saúdské Arábii a měl k tomu důvod. Ta je velkým držitelem jejich brakových bondů. A také pohrozila, že jestli EU, zabaví aktiva jejich současného kámoše – Ruska, aby to dala Ukrajině, hodí do frcu brakové evropské bondy, především ty nejprohnilejší francouzské, takže by se z nich stal super-brak a jejich státní dluh by byl neufinancovatelný.
Dva důvody, proč se nic zvláštního neděje. Zaprvé ve Francii má premiér podružnou roli, hlavní postavou je prezident (v ČR je to přesně naopak). Zadruhé frantíci stávkují a dělají demonstrace kvůli každýmu prdu. Jsou zvyklí o svoje živobytí tvrdě bojovat. Ve Francii by arogantní Fialenkova vláda nevydržela ani měsíc.
OffTopic:
Tak preskocim par minut v dokumentu Tajemstvi rodu – Karel Sip – a same zabery Muslimu. Rikam si boze kam se to vydal – vypadalo to jako zaber nekde z Azerbajdzanu .., bida, destrukce… a do toho hraje Videnska hudba.
Tak prosim! To je ted Vidostan! A to bylo toceno pred mnoha lety.
Zavreme hranice!
Minuta 30:32
https://m.youtube.com/watch?v=HoUhYqBsXO0