3.1.2023
Kategorie: Společnost

Co nás mimo jiné čeká a nemine v roce 2023

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Byť nejsem politolog, novinář ani pracovník Prognostického ústavu, pokusím se dnes o prognózu toho, co se v roce 2023 odehraje na naší politické scéně.

Na začátku každého kalendářního roku se vždy v médiích objevují prognózy řady kvalifikovaných lidí o tom, co nás v novém roce čeká. A byť nejsem politolog, novinář ani pracovník Prognostického ústavu (pokud tedy u nás nějaká taková instituce ještě existuje), o prognózu toho, co se v roce 2023 odehraje na naší politické scéně, se dnes pokusím i já.

Je konec ledna 2023 a vítězkou druhého kola prezidentských voleb se stává Danuše Nerudová. Ptáte se, jak je možné, že paní Nerudová nakonec porazila generála Pavla i bývalého premiéra Babiše, přestože se ke konci roku 2022 dle výsledků některých průzkumů zdálo, že trochu začíná ztrácet dech?

Pokud se někdo domnívá, že za jejím vítězství stojí podpora našeho bezkonkurenčně nejlepšího ministra financí v historii (pokud by to náhodou někdo netušil, jde o Miroslava Kalouska), tak se mýlí. Na zvolení Danuše Nerudové prezidentkou ČR mají největší zásluhy fanoušci fotbalové Sparty Praha! Těsně před volbami se totiž mezi příznivci našeho historicky nejúspěšnějšího klubu začaly šířit zvěsti, že bývalá rektorka Mendelovy univerzity dokáže komukoliv rychle a bez námahy zařídit titul.

A jelikož Sparťané získali mistrovský titul naposledy v roce 2014, tedy před dlouhými devíti lety, takovou šanci nechtěli znovu promrhat a k volebním urnám se poslední lednový víkend dostavili v hojném počtu. Ono se sice k fotbalové Spartě vzhledem k jejímu ústupu ze slávy v posledním desetiletí příliš příznivců nehlásí (i po loňském finále Českého poháru zde téměř všichni tvrdili, že vítězství přáli Slovácku), ale letenskému klubu samozřejmě ve skrytu duše fandí i nadále. A tak se Danuše Nerudová především díky nim stala první ženou v historii České republiky, která zasedla do prezidentského křesla.

A jak na vítězství Nerudové reagovali její hlavní rivalové? Petr Pavel přijal porážku statečně a jako správný a za jakéhokoliv režimu oddaný voják svým příznivcům slíbil, že bude bojovat i nadále, a za pět let se pokusí Pražský hrad dobýt znovu. Andrej Babiš byl z porážky přece jen trochu rozladěnější, a když jeho marketingové oddělení vyhodnotilo, že za jeho neúspěchem stojí především Babišovy nesprávné odpovědi při znalostním testu na základní škole, při němž mimo jiné nevěděl, kolik žaludků má kráva, týden po prezidentské volbě zdražil ceny u všech mléčných výrobků, které byly vyrobeny v některém z podniků koncernu Agrofert. Což mělo za následek nárůst inflace přes 20% hranici…

Danuše Nerudová si naopak svého triumfu a ohlasů domácího i zahraničního tisku, který ji často označoval jako „českou Čaputovou“, velmi užívala. První problémy však nastaly již v červnu 2023, když fotbalovou Fortuna ligu opět nevyhrála pražská Sparta, ale Viktoria Plzeň… Rozzlobení sparťanští fans se totiž cítili podvedeni a v hojném počtu přišli na pražskou Letnou (ne tedy na Letenskou pláň, ale na fotbalový stadion na Letné) demonstrovat za odvolání Nerudové. Ti nejradikálnější také požadovali, aby byl ten, kdo dezinformace ohledně toho, že Nerudová dovede komukoliv rychle zařídit titul, účelově rozšiřoval, stíhán podle nově schváleného zákona z dílny ministra Rakušana o šíření dezinformací.

A byť za tímto účelem byla zřízena i parlamentní vyšetřovací komise, prezidentka tyto problémy ustála. Její marketingový tým totiž vysvětlil na sociálních sítích rozzlobeným fanouškům Sparty, že ani ten doktorský vysokoškolský titul na Mendelově univerzitě nikdo nezískal za pouhých pár měsíců, a tak je třeba si na ten prvoligový ještě aspoň rok počkat.

Jinak nás na domácí politické scéně nic až tak mimořádného nečeká. Fialova vláda několikrát přepracuje své původní programové prohlášení, svůj původně navržený státní rozpočet zasadí do „reálného ekonomického rámce“, nicméně všechna hlasování o vyslovení nedůvěry, vyvolaná poslanci ANO a SPD, ustojí. V hlavním městě Praze se ani během roku 2023 nepodaří sestavit povolební koalici, a tak na konci roku bude stále pražským primátorem Zdeněk Hřib. A ani během nadcházejícího kalendářního roku se nepodaří vyšetřit, kdo v roce 2020 otrávil Bečvu.

P. S. Pevně doufám, že jsem touto prognózou nenaštval některé své čtenáře hned zkraje roku, a pokud ano, tak je tedy prosím, aby ji nebrali zase tak úplně vážně. Všem čtenářům, bez ohledu na jejich politické preference, pak v novém roce přeji hodně zdraví, štěstí a osobní spokojenosti.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)