Tentýž druh debat vedou jiní lidé všude možně po Evropě, ba i mimo ni, a obvykle je provázen intenzivním nadáváním na zapšklé NIMBYs, kteří se rozhodli, že zrovna ten jejich barák musí být v daném místě poslední a další se postaví jen přes jejich mrtvolu. To je také problém vyskytující se s různou intenzitou všude možně po vyspělém světě, a všude má podobné následky.
Čert vezmi NIMBYs, osobně soudím, že nikdo nemá právo bránit jiným lidem ve výstavbě svých obydlí jen proto, že se nachází poblíž; ale o tom tento článek být nemá. Představme si nyní hypotetickou Českou republiku, ve které by problém NIMBYsmu byl plošně vyřešen a nikdo by nemohl bránit výstavbě nových domů nekonečným odvoláváním na jednou-určitě-spatřeného-čolka a hlukové limity. K čemu by to vedlo? Praha by se během jedné generace rozrostla na velikost Madridu a Brno na velikost Prahy; zbytek republiky by se dílem vyprázdnil, dílem (v atraktivnějších lokalitách) přetransformoval do víkendových rekreačních oblastí pro nové Megapražáky a Megabrňáky.
Ač to není nijak milé, státy můžou mít více než jeden problém naráz a my – nejen my! – máme jeden velký latentní problém, který by se v případě likvidace NIMBY hnutí stal zcela nelatentním.
Naše regiony si nemůžou, v podstatě ani nesmějí, nějak výrazně konkurovat, což mezi nimi udržuje ohromné rozdíly.
Abych tu předešlou stručnou větu trochu upřesnil – mohou si konkurovat věcmi, které jsou často historicky založené a mají velkou setrvačnost. Praha bylo krásné historické město s dobrou univerzitou už někdy roku 1880 a nic se na tom nezměnilo; bodejť by se tam nestěhovali lidi. Tomu se z pohledu Chomutova dost blbě konkuruje, Chomutov nikdy nebude tak krásný jako Praha, ani tam nebude nikdy sídlit něco jako IKEM nebo matematicko-fyzikální fakulta. (Byť hlavní chomutovské náměstí je docela pěkné, ale ne tak, aby se tam někdo kvůli tomu stěhoval.) Potřebujete-li se naučit pořádnou matematiku nebo naopak komplikovaný koronární bypass, nutně vás to bude táhnout do té Prahy nebo Brna, aspoň dočasně. A jednotkou dočasnosti bývá jeden furt.
Nicméně i když nemá Chomutov svůj IKEM, mohl by té Praze konkurovat aspoň jinými parametry života, hlavně ekonomickými, jenže to právě nesmí, nebo aspoň ne v dostatečném rozsahu. Charakter České republiky i mnoha jiných republik je natolik centralizovaný, že upeče-li se něco v té Sněmovně, ať už jsou to daně, různé povinnosti typu EET, nebo nová ekologická opatření, platí to pak rázem plošně všude, pro 11 milionů lidí žijících ve velmi odlišných podmínkách. A pokud jde o nějakou povinnost, břemeno, tak ono v praxi obvykle doléhá hůře a tíže na podnikatele či jiné subjekty v hospodářsky slabších regionech, než v centrech dění, kde jsou tržby, rezervy atd. podstatně větší.
Tím pádem Chomutov, nebo třeba Ostrava, nemůže ani doufat v to, že by přitáhla nové pracovní příležitosti nějakými výraznými daňovými či regulačními výhodami. Nemá k tomu právo.
Vezmete-li si třeba tu postindustriální krajinu na Ostravsku a Karvinsku – tady je docela hodně průmyslem poničených ploch, které by snesly výstavbu dalších fabrik celkem hladce, ale stejně se kolem nich musí dělat například EIA (posouzení vlivu na životní prostředí) ve stejném zákonném rozsahu, jako kdyby šlo o novostavby na zelených loukách plných luzně vonících květů kdesi pod Medníkem. To dává smysl jedině někomu, jehož hlavním cílem je, aby se ten průmysl zastavil a zanikl navěky, ale zároveň to nechce říct úplně na plnou hubu.
Kdyby existovala dostatečná vnitřní autonomie, jako třeba ve Švýcarsku, místní kanton by si takové věci rozhodl sám a s přihlédnutím k místním podmínkám, které v té centrále třeba ani neznají.
Jedním z důvodů, proč nám USA coby Evropě začínají ekonomicky ujíždět, je ten, že v mnoha věcech tam trefili tu správnou rovnováhu mezi tím, co se musí dělat společně, a v čem je lepší ponechat jednotlivé státy a regiony, aby si konkurovaly. Mají jednotnou měnu, jednotný poštovní systém (velké požehnání např. pro e-shopy – na rozdíl od nás v Evropě, kde máme teoreticky společný trh pro 400 milionů lidí, ale poslat balíček s knihami z Česka do Itálie vyjde klidně na tři stovky), jednotnou síť dálnic včetně standardů, jaká je maximální výška vozidla, které může podjet pod mostem atd. Také společnou armádu, která je v součtu daleko silnější, než by byly milice jednotlivých států.
Ale většina regulačních a daňových mechanismů je přenesena na nižší úroveň, a to znamená, že rozhádá-li se nějaký Elon Musk s progresivním státem Kalifornie, může svoje firmy přestěhovat do Texasu a je v tom skutečný rozdíl, kdežto u nás přesun firmy z Kardašovy Řečice do Horní Plané nemá prakticky žádný efekt, jenom zbytečné náklady. Co víc, oni si tam můžou dokonce založit vlastní město, což je proces, který se v případě základny Starbase rozběhl už za covidu a teď přešel do formální fáze, kdy příslušnou žádost posuzují úřady (a nemají zas tak moc možností ji odmítnout). A to vlastní město bude mít také spoustu prostoru k vlastnímu rozhodování.
Tento přístup svého času pojmenoval americký soudce Louis Brandeis slovy “laboratoře demokracie” – jednotlivé státy a komunity mají možnost prozkoumat, co je užitečné a co nikoliv, přičemž vzhledem k neexistující jazykové bariéře mezi nimi se ty úspěchy i neúspěchy snadno šíří.
Toto bychom potřebovali jako sůl. Periferní oblasti tahají za kratší kus provazu už z principu, takříkajíc dědičně, a mají fakticky zakázáno to kompenzovat jinými výhodami. Nemuselo by to tak být. Odbřemeňte ekonomiku a začne fungovat sama; dokáže-li se ze stagnace a inflace po pouhém roce reforem vzpamatovat i Argentina, zdecimovaná předtím desítkami let příšerných vlád, dokázaly by to i naše slabší regiony. Asi ne všechny, i v té Americe jsou na tom některé státy výrazně hůř než jiné. Ale měly by aspoň nějaké manévrovací pole, které teď nemají.
No, to už je ovšem na ústavní reformu. On by ale na ni byl čas i tak… Většina ústav, které u nás za posledních 150 let platily, se ani nedočkala třicátého výročí platnosti. Ta naše současná už také krapet “přesluhuje” a stála by za důkladnou novelizaci. Svět se od roku 1993 hodně změnil, a zkušeností jsme od té doby také nasbírali dost.
Kechlibar, to je slaboduché, zcela …
jde o toky dotací a za těmi se do práglu táhnou aspenovští lumíci zejména z Moravy a Slezska s děsivými následky pro město samotné,
bydlí-li někde hloupé lopaty IV.cenové skupiny, kdo se asi bude mezi ně stěhovat ? zase jen lopaty…
bydlí-li někde paraziti na penězovodu, kdo se mezi ně bude stěhovat ? zase jen paraziti…
tak si konkuruj v tom „kulturním“ vyžití LGBTQ+PN
( zkur vili jste vše vy nosálové ze stepí )
Zpakatel spáchatel analfabet je !!? GDE.
Teda gramatik ego tautolog.
https://www.arch2o.com/wp-content/uploads/2017/01/Arch2O-laguna-garzon-bridge-rafael-vinoly-7.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=3FFTQRmsK0k
Člověk sleduje Milei-ho v Argentině a zatím dobrý.Bude i sledovat,jak Musk s Trumpem pošlou federální byrokracii na odtučnovací kůru.Protože jestli něco Kocourkov potřebuje jako prase drbání,tak masivní de-byrokratizaci.Když končil rudej v listopadu 89,tak měla socialistická republika 200 miliónů úředníků a to už se hodně brblalo,že je na každou kravinu zapotřebí razítko.Dnes je republika o 1/3 menší,ale byrokratů o 2/3 víc.To je neudržitelný stav.
Carlos
když ubereš tři nuly budu souhlasit.
Tak Spojené státy jsou federace, demokratická tradice tam má čtvrt tisíciletí, … Ale i ony se neúprosně poevropšťují, takže kdo koho dohání je vlastně otázka.
To už to nedávno bylo a jaký konec to vzalo, pane Kechlibare !
Z fungující,skutečné obrany schopné,v mnoha ohledech soběstačné země vznikly dva cáry hajzlpapíru,ze kterým se kdejaký dacan,domácí
či z dovozu drze vytírá brusel
Že by nám prospělo stát se federální subkolonií? O tom se dá silně pochybovat.Nakonec by tady ještě byli 2 prezidenti a 2 nebo více vlád, jedna blbější než druhá.
„v Ostravě, kde je bydlení levné…“
Pane Kechlibare, myslel jsem si, že jste o situaci na Ostravsku lépe informovaný. V Praze platím za 4+1 ve vile, se zahradou, bazénem a parkováním, včetně energií, 20k. V prakticky mrtvém Havířově za 3+1 ve staré zástavbě (Bakalovy byty) 19k. Parkování široko daleko nemožné, pracovní příležitosti neexistují.