18.6.2023
Kategorie: Multikulturní soužití

Brno ve varu: Ať si táhnou bojovat na Ukrajinu, hřímal dav

Sdílejte článek:

PZ

Prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně včera po 14. hodině zaplnili lidé, kteří přišli zavzpomínat na mrtvého Roma. Pieta se nesla v duchu protivládní demonstrace, ač mělo jít o poklidné setkání a plánovaná demonstrace byla zrušena.

Mladý muž Nikolas zemřel poté, co ho minulou sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec. Podle nepotvrzených informací to byl Ukrajinec, což u části Romů vyvolalo protiukrajinské reakce a komunitu rozdělilo.

„Co se stalo, udělal jednotlivec, nesmíme odsuzovat celou komunitu. Jak nás oni odsuzují, to dělat nebudeme,“ prohlásil v Brně směrem k davu za organizátory Jozef Daniel. Zatímco ale Daniel opakovaně vyzýval lidi, aby poklidně zavzpomínali, část přítomných dávala najevo nesouhlasné emoce.

„Proč nás napadají? Ať si táhnou bojovat na Ukrajinu. Mají mobilizaci, ať si je Zelenskyj vezme zpátky,“ rozčiloval se jeden z účastníků.

„Nejsme tady jako Romové, ale my máme v občance, že jsme Češi,“ zaznělo následně z pódia od jednoho z řečníků, a to poté, co minutou ticha byla uctěna památka zesnulého chlapce.

„Tohle, co se tady stalo, se týká nás všech v České republice, ne jenom Romů v České republice. Neděláme války, ani války nevytváříme, ani nikoho nezabíjíme,“ pronesl jeden z řečníků.

Velké kritiky od jednoho z řečníků se následně dočkal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Nerozeznávám minoritu ani majoritu. Jsme všichni občané České republiky. Živím se jako advokát. K té věci bych chtěl říct jednu podstatnou záležitost. Uvědomte si, že to vyšetřuje Policie České republiky. V čele této policie stojí člověk, ministr vnitra Vít Rakušan. Člověk, který adoruje banderovce, který se fotí s banderovskými vlajkami. Jsem rád, že jste sem přišli a že tu záležitost budete sledovat. Musíme si dát velký pozor, opravdu velký pozor, kam se to požene, a jak to vyšetřování ve finále bude probíhat. Pokud někdo uznává takové zločinné uskupení, jako jsou banderovci, kteří mají na rukách krev dětí, pak se nemůžeme divit, že se něco takového přihodilo Nikolasovi, a příště se to může stát někomu dalšímu. Tady tahle sebranka se pokládá za výjimečné lidi. Neříkám Ukrajinci. Mezi nimi je spoustu správných lidí, kteří to odsuzují,“ rozhorlil se diskutér. Banderovci sem podle něj přišli, aniž by to někdo kontroloval.

„Doufám, a je to smutné, že smrt takového mladého hocha bude podnět pro všechny, aby začali sledovat tu situaci, co se tady děje, a aby se už nikomu dalšímu něco takového nestalo. Ať už další matka nebrečí a nenaříká,“ dodal.

„My je tady nechceme!“ začali skandovat další lidé na konto Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí. Podobně se lidé ptali na to, „co tady Ukrajinci (muži) dělají, když by měli bojovat za svou zemi”.

Mají za to, že vláda ČR v přijímání Ukrajinců selhala. „Tato vláda by měla podat demisi,“ zaznívalo z davu. Účastníci také hlasitě kritizovali, že na shromáždění nepřišel nikdo z vedení města.

prvnizpravy.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)