29.10.2023
Kategorie: Historie

Bratři

Sdílejte článek:

LEA VOJTEKOVÁ

Včera jsme byli na premiéře filmu ,,Bratři”. Je to film o Mašínech. Napíšu k tomu takové své zamyšlení a recenzi. Film je po technické stránce geniální. Režie, výprava, produkce… Něco takového jsem v ČR ještě asi neviděla. Scenérie nádherné. Herecké výkony super. Hlavně jejich matka (Tatiana Dyková). Emočně velmi silný film, u některých scén jsem i brečela.


Téma bratří Mašínů patří asi k nejkontroverznějším tématům na FB. Přemýšlela jsem, jestli to sem dát, ale dám to sem. Nechci hodnotit jejich činy, ale i tak se k tomu vyjádřím a pointa přijde na konci. Zkuste si zažít to, co oni. Je potřeba to vnímat v kontextu, co všechno jim komunisté udělali.

Hlavně jak utíkali přes to pole proti obrovské přesile. A přesto se jim to povedlo. Jak je komunisté vydírali přes matku a sestru. A co matce a sestře udělali, jak je týrali a mstili se jim. Je to v podstatě film o touze po svobodě. Proti někomu s pistolemi asi bez pistolí bojovat nemůžete. Těžko nějakého tyrana přemůžete pohlazením.

Bylo by samozřejmě krásné, kdyby na útěku na Západ pomohli stařence s nákupem, zachránili kočičku ze stromu a pozdravili souseda, ale život takto černobíle nefunguje. Film nastoluje i důležitá dilemata o vině a trestu i o tom, co znamenalo splnění rozkazu v totalitním režimu.
Ano, některým, a nebylo jich málo, se v tom vězení doslova líbilo. Mohli uplatňovat svojí moc nad ostatními. Navíc každý přeci mohl spolupracovat a společně budovat nový “ráj” na zemi. Ale co s těmi, kteří chtěli svobodu? Mašíni jsou v podstatě takovým svědomím kolaborantů, kteří raději drželi “hubu a krok”.

Film je krutě upřímný, film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Je to film o tom, proč je nutné za svobodu bojovat i proti násobně silnějšímu nepříteli. Zazněla tam jedna zajímavá věta, když leželi v takovém úkrytu: ,,Jak se nám to povedlo?” ,,Protože to nečekali.” Ano, systém nečekal, že by se někdo mohl vzepřít.

Ale moje pointa přichází teď. Naše doba je zlá. Jenže každá totalita je zlá. A když byl komunistický (socialistický) systém tak “perfektní” (jak někteří tvrdí), proč byli komunisté tak nepříčetní, že se pár chlapů (původně jich bylo 5) snažilo dostat na Západ? Fakt ten film stojí za to a je zajímavé, že byl natočen až 70 let po jejich akci.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)