10.1.2024
Kategorie: Ekonomika

Bloomberg: Evropský Detroit ohrožují elektromobily

Sdílejte článek:

PAVEL ŠIK

Prakticky nikdy není jeden z hlavních článků na Bloombergu o České republice. Dnes ale Bloomberg zveřejnil článek s názvem “Evropský Detroit ohrožují elektromobily”. Autoři shrnují, že v ČR a na Slovensku se vyrábí světově nejvíce aut na počet obyvatel, dokonce více než v Německu a varují, aby se z těchto zemí nestal americký Detroit, který zažil obrovský rozmach a následně obrovský pád.

Pokud se vyhnu mému názoru ohledně celé smysluplnosti elektroaut, nemožné instalace požadovaných nabíjecích stanic, nedořešené energetické sítě a výroby elektřiny nebo nesmyslné rychlosti ohledně zákazu spalovacích motorů, pokud teoreticky bez naštvání přistoupím ke skutečnosti, že si to v jakémsi režimu politici, které lidé volili, pod tlakem schválili, poukazují autoři na jednu podle mě zásadní skutečnost.

Autoři správně píší, že zatímco hnací ústrojí běžného automobilu má přibližně 200 pohyblivých částí, elektrické hnací ústrojí jich má asi desetinu. Také nejsou potřeba takové věci, jako jsou vstřikovače paliva nebo výfukové systémy a další. A právě u dodavatelů těchto všech součástek je zaměstnána velká část všech lidí, kteří pracují pro automobilový sektor.

Autoři například píší, že polovina průmyslové výroby na Slovensku pochází od výrobců automobilů a jejich dodavatelů. Celkem tam je 260 tisíc lidí zaměstnáno ve čtyřech automobilkách a u 350 dodavatelů automobilového průmyslu. Podle studií může být na Slovensku zrušeno až 85 tisíc pracovních míst. V České republice je absolutní počet zaměstnaných v automoto odvětví téměř dvojnásobný, celkem podle sdružení automobilového průmyslu, ACEA v ČR 14 procent všech zaměstnanců pracuje v automobilovém průmyslu (v Německu 11 procent).

Automobilky sice pod tlakem investují velké prostředky do přechodu na elektroauta, na Slovensku třeba plánují nové fabriky, ale málokdo mluví o celé rozsáhlé síti současných dodavatelů, kteří tvoří páteř průmyslu v těchto zemích a udržují ekonomiku v chodu.

V České republice a na Slovensku jsou roztroušeny stovky firem, které nyní dodávají automobilkám. Dle autorů se snaží udržet zakázky a pracovní místa v odvětví, které prochází největším otřesem od privatizace automobilek a vzniku nových v 90. letech navíc s tím handicapem, že musí dodržovat ekologická kritéria EU, která čínští konkurenti u součástek pro elektroauta nesplňují.

Autoři citují Zdeňka Zajíčka, šéfa českého průmyslového svazu, že přechod je příliš rychlý a podniky budou mít ještě větší problémy konkurovat Číně: “Evropa nabrala velké tempo a vydala se směrem, který nás svým způsobem znevýhodňuje oproti jiným kontinentům.”

Jenže vysvětlete to aktivistům, kteří si sice vůbec nejsou vědomi, co to přesně znamená, ale až jim pokrátí dotace (protože hospodářský výkon bude klesat) budou první na barikádách a budou to považovat za velkou nespravedlnost. A tahle vláda nemá ko*le bouchnout do stolu a říct takhle ne nebo alespoň zařídit třeba fabriku na čipy nebo autobaterie. Holt bojuje proti Rusku, dezinformacím, digitalizuje a má dost starostí, aby někdo nevypadl z kola ven. A tak si tady žijeme a čas běží.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)