1.7.2024
Kategorie: Společnost

Barrandovské impérium se zhroutilo. Kampak se poděje Jaromír Soukup? Má čtvrtá televize ještě šanci?

Sdílejte článek:

ELA NOVÁKOVÁ

Je spíš překvapivé, že to trvalo tak dlouho. Že by měl Jaromír Soukup tolik příznivců, kteří dokázali sledovat jeho televizní pořady jediného muže, se skoro nechce věřit. Konec přijít jednoho dne musel.

TV Barrandov je podivná televize. Její počátky už nikdo moc nepamatuje, pokusy dobýt si prostor jako čtvrtá celoplošná stanice v Čechách nikdy nedosáhly velkého úspěchu. Co si pamatují všichni, kdo koukají na televizi, je éra panování Jaromíra Soukupa. Ta nejspíš vejde do televizních dějin.

Abychom mu nekřivdili – Barrandov TV si koupil jistě ne jako hračku, ale jako součást svého mediálního byznysu, ve kterém slavil zpočátku značné úspěchy. Těch pár desítek milionů, které investoval do televize, se tedy jevilo jako slušná investice zkušeného podnikatele. Rozjel vlastní tvorbu, což zpočátku nebyly jen laciné talk show Honzy Musila nebo Soudkyně Barbara. Zkoušel i vlastní dramatické seriály. Jenže v konkurenci ČT, Novy a Primy prostě pohořel. A tak se z Barrandova v rámci šetření stala show jednoho muže – zprávy, komentáře, rozhovory, dokonce i vaření obhospodařoval sám. Ti, kdo se na to občas podívali, žasli. Jaromír Soukup byl expert na politiku domácí i mezinárodní, jeho specifické názory působily občas jako groteska, občas jako hospodské kecy. Že si TV Barrandov udržela sledovanost okolo dvou procent až do samého konce, což – pomněte – představuje 160 000 lidí u obrazovky, zní spíš jako vtip nebo šaráda s čísly.

Konec Jaromíra Soukupa na obrazovce?

Postupně se blížil krach, TV Barrandov nabírala dluhy na všech stranách. Jaromír Soukup na tom osobně zjevně tratný nebyl, za své pořady si stále vyplácel nemalé honoráře. Takže občas sáhl do kešeně a nějaké ty dluhy zaplatil, aby mu nevypnuli vysílání. I jemu ale už dlouho bylo jasné, že pokud se nenajde někdo, kdo to celé koupí, jednoho dne bude on ten poslední, kdo zhasne světla a zavře dveře. Náš mediální rybník je nevelký, nicméně žádaný a výnosný byznys, když se najde někdo, kdo ho umí provozovat. TV Barrandov se ovšem ocitla v takovém propadu důvěryhodnosti, že to spíš vypadalo na úplný konec.

Zdá se ale, že licence na celoplošnou televizi je stále slušné želízko v ohni zájmu investorů, a tak se jeden rozhodně ne blázen našel. Odkoupením většiny akcií se novým pánem TV Barrandov stal Jan Čermák. Jedním z jeho prvních počinů bylo stažení Jaromíra Soukupa a všech jeho pořadů z obrazovky. Díky Bohu na nebesích, povzdechne si s úlevou televizní divák. Jak vzdychá Jaromír Soukup, není známo. Nejspíš si po TV Barrandov a Agátě Hanychové najde jinou hračku. Nějakých pár miliónků z osobního majetku na to jistě někde vyškrábne.

Odborník na transformace chystá restart

Jan Čermák, nový majoritní vlastník TV Barrandov, se na poli velkých transakcí pohybuje od 90. let minulého století. Občas tehdy šlápl vedle, dokonce si za to vysloužil trest od soudu, jenže co si budeme povídat, devadesátky byly bouřlivá doba, peníze se přelévaly, objevovaly a mizely, a kdo v tom uměl chodit, sice byl občas přistižen při nečisté hře, ale oklepal se a v byznysu zůstal. Pamatujete se na Richarda Geera v Pretty Woman, jak obchodoval s krachujícími firmami? Tohle samozřejmě funguje i u nás a Jan Čermák je odborníkem na tomto poli.

Netají se už v tuto chvíli tím, že investice do TV Barrandov je investice do budoucnosti. Hodlá ji postavit na nohy a se ziskem prodat. Už proto musí Jaromír Soukup nyní z obrazovky zmizet, nahradí ho letní testy nového programu. Přibudou akviziční seriály a filmy (premiéry to nejspíš nebudou), opakovat se bude třeba původní barrandovský pozapomenutý kousek Ivana Mládka Noha 22. Zprávy budou krátké (jsou jednou  z podmínek licence, takže být musí), informativní a s novými moderátory.

Nová ředitelka programu Andrea Geyer se moc o programu nešíří, netají se tím, že všechno nové by mělo přijít až s podzimem. Mluví se ale o tom, že novým programovým ředitelem by mohl být Roman Mrázek, který do loňského září vedl program na TV Prima. Konzultantkou zpravodajství je již nyní Jitka Obzinová, jejíž zkušenosti v oboru se jistě budou hodit. Bulvární VIP zprávy budou místo Soukupa moderovat Eva Decastelo a Alice Bendová. Nejsou to sice hvězdy první velikosti a jsou trochu okoukané, ale pro bulvární zprávičky jistě mají smysl.

Jak je vidět, Jan Čermák a jeho tým berou transformaci vážně, chtějí nalákat zkušené lidi z oboru i zajímavé tváře. Honza Musil to už asi nebude, ale kdo ví… Jeho pořad Nebezpečné vztahy totiž své diváky měl, a tak není divu, že se stejně jako dávné Poklady z půdy nejspíš objeví v reprízách. Zvědavost nám televizním lidem jistě nedá a budeme zkoušet, co Barrandov nabídne. Směrování programu možná napoví i to, kdo se jednou stane novým majitelem.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)