20.6.2023
Kategorie: Společnost

Bajka o Velkém znovuzačátku podle Švábů

Sdílejte článek:

RUDOLF ŠTÍCHA

Žili – byli ve velkém a místy hustém lese různá zvířata. Jak už to tak bývá, některá zvířata se měla vzájemně raději více a některá méně. Ale protože každý, kdo chtěl, mohl si postavit hnízdo nebo vyhloubit noru a také při alespoň malé snaze si zajistit dost potravy, nevznikaly žádné větší spory nebo větší neshody.

Všechna zvířátka se vzájemně respektovala a někdy si navíc i pomáhala.

A tak život probíhal po mnoho generací přirozenou cestou.

V létě a na podzim se zvířátka připravovala na zimu. Tu si udělaly zásobu toho či onoho. Jedna z mála výjimek byl Medvěd, který si na zimu vyhloubil noru a pak celou zimu prospal.

Prostě rok co rok se opakovaly podobné příběhy a ačkoliv si to zvířátka neuvědomovala – byli vlastně všichni docela šťastní a spokojení.

Tento rok se ale hodně změnilo.

V lese, když začalo jaro, se objevili Švábi.

Nikdo zpočátku netušil odkud a proč sem přišli. Švábi se navíc tvářili jako velcí přátelé a kamarádi. Snažili se všem pomáhat a podporovat. Některá zvířátka si ale postupně začínala všímat, že ty pomoci a podpory od Švábů nejsou nezištné a že Švábi něco tají. Navíc Švábi začali zvířátka proti sobě nenápadně poštvávat. Tu říkali, že Medvěd hloubí velké nory a to může vadit kořenům stromů v lese nebo že Veverka si dělá velké zásoby oříšků na zimu a na ostatní nezůstane a podobně a podobně.

Bohužel hodně zvířat si takových maličkostí buď nevšimlo, a nebo to pro ně prostě nebylo důležité.

Protože přemýšlivá Sova často jen sedí na větvi a pozoruje les, má o všem největší přehled. Sova si začala všímat zvláštního chování Švábů a začali jí být stále více nedůvěryhodní. Začala ostatní zvířátka varovat, že ti Švábi nás všechny chtějí něčím podvést.

Jednou za rok – většinou v létě – se všechna zvířátka sešla na velkém palouku. Většinou se jen pozdravili a případně dořešili drobné neshody. Letos požádal největší Šváb o proslov. Bylo to trochu překvapení. Ale co – většina zvířat si myslela, že chce všem poděkovat za to, jak jsme je v našem lese dobře přijali.

Šváb začal svůj proslov:

„Žijete v tomto lese již po mnoho generací. My Švábi chceme pro všechny to nejlepší. Zjistili jsme ale, že les začíná být vámi víc a víc poškozen a pokud nic neuděláme, bude zničen. Za poškozování lesa můžou hlavně nezodpovědná a nepřizpůsobitelná zvířata“. A zahleděl se směrem k Medvědovi, Veverce, Lišce, Jelenovi, Zajíci a Sově.

Šváb pokračoval v proslovu:

„Některá zvířata si hloubí velké nory, některé zvířata si dělají velké zásoby, některá zvířata okusují v zimě kůru stromů a některá zvířata si jen tak sedí na větvi a nadbytečně přemýšlejí. Navrhuji proto provést Velký znovuzačátek pod mým vedením.“

S dotazem se přihlásila Sova.

Ačkoliv Sova již předem znala odpověď – myslela si, že tak všem zvířatům dojde, že Švábi jsou lháři a podvodníci.

Sova se zeptala:

„Co to znamená Velký znovuzačátek?“

Šváb odpověděl: „

Všichni se začnete chovat jinak než jste zvyklí. Například – Medvěd si nebude dělat nory, Veverka si nebude pro sebe dělat zásoby oříšků, Jelen nebude okusovat v zimě stromy.

Podstata je to, že chceme, abyste byli všichni šťastní a proto nikdo nebude nic vlastnit. Všechno co máte, dáte nám a my vám to pak budeme přidělovat podle zásluh.“

Sova se dále zeptala:

„Ale vždyť to není přirozené. A navíc, když se vy Švábi rozhodnete komu budete co přidělovat, tak vy Švábi budete rozhodovat, která zvířata budou umírat. Nebo ne?“

Šváb už trochu naštvaně odpověděl:

„Ti, kteří nejsou s námi Šváby, jsou nepřátelé lesa a všech zvířat. A ti by si měli dobře rozmyslet, jestli tu budou chtít zůstat a žít.“

Bylo to zvláštní – to vyhrožování. Přemýšlivá Sova je zvíře, které má u ostatních zvířat velký respekt i důvěru, a tak čekala obrovský nesouhlas s názorem Švába. Ale kromě malých skupin Zajíců, Veverek, Jelenů a Medvědů nikdo neprotestoval. A tehdy to Sově došlo. Švábi postupně zkorumpovali, vydírali a jinak ovlivnili většinu zvířat v lese ve svůj prospěch.

Sova tak čekala obrovský průšvih. A ten nastal velice brzy.

V následující zimě totiž zahynula skoro polovina zvířat. Hlavní Šváb se před všemi obhajoval, že to nebyla jeho vina a že prý to byla nějaká vzácná neznámá choroba a z Velkým znovuzačátkem to vůbec nesouvisí. A lesu to prý vlastně docela prospělo, že zvířat ubylo. Více toho zbude na ostatní a les nebude tak poškozován.

Ani tehdy většina zvířat neprotestovala.

Přemýšlivá Sova i tehdy nechápavě kroutila hlavou a pomyslela si: „Oni snad spí zimním spánkem, kdy už se konečně všichni probudí!.

Pravidelně po zimě se v lese objevuje Vlk. Přichází ze sousedního lesa. Už tady má nějaké stálé kamarády. Vlk tentokrát s údivem zjišťuje, že hodně jeho kamarádů už tady není.

Zeptal se tedy Sovy, co se stalo. Sova mu řekla o nových Švábech v lese.

Vlk si povzdechl:

„Tak k vám ti proradní Švábi utekli. My jsme je z našeho lesa vyhnali loni hned po zimě, protože kvůli jejich Velkému znovuzačátku zahynula skoro polovina zvířat! Nechali si totiž skoro všechny zásoby potravy jen pro sebe!“

Sova ihned svolala všechna zvířata na palouk, kde jim Vlk povyprávěl, jakou měli loni v sousedním lese zkušenost se Šváby. Hodně zvířat ještě stále pochybovalo o tom, že by ten největší Šváb byl takový grázl. Ovšem když Vlk začal mluvit o tom, že u nich zimu také nepřežila skoro polovina zvířat a že ten největší Šváb to tam také odůvodňoval nějakou neznámou nemocí, zvířata pochopila, že Velký znovuzačátek je obrovský podvod.

A všem zvířatům tak najednou došlo, že význam Velkého znovuzačátku je jasný

„Vy nic nebudete vlastnit a pak my Švábi budeme šťastní!“

Toho dne vyhnali největšího Švába se všemi jeho Šváby a také i s jejich zkorumpovanými kamarády pryč z lesa.

Od té doby se život v lese vrátil do normálu a všichni vzpomínají na toho grázla Švába jako na úhlavního nepřítele všech normálních zvířat.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)