31.1.2023
Kategorie: Ekonomika

Babišovy sázky

Sdílejte článek:

URZA

Babiš vyzval lidi, aby si na něj vsadili s dobrým kurzem a šli k volbám. Chytré; jeho potenciální voliči jsou na tohle nejspíš ideální cílovka – nemáš prachy, vsadíš litr, protočíš ho, ty vole, a máš desítku! Kdo by počítal s (pravděpodobnou) možností prohry, že?

A teď samozřejmě shitstorm na sociálech! Sázkové kanceláře by se prý měly zachovat „morálně“ a vrátit těm finančně negramotným chudákům jejich sázky; a nejhorší je samozřejmě Babiš, který za to všechno nese odpovědnost. Jak mohl zneužít ty lidi!?
.
Připusťme, že mezi těmi lidmi budou tací, kteří prostě naletěli; mysleli si, že je to konečně ta správná a snadná cesta ke zbohatnutí (po těch všech, které jim v životě pořád dokola nevycházejí, protože „mají smůlu“ – na rozdíl od bohatých „šťastlivců“).
.
Může za to Babiš, protože využil jejich finanční negramotnosti, chudoby a zblbnul je? Pokud ano, znamená to, že ti lidé nenesou odpovědnost za vlastní rozhodnutí? A nenesou-li, na jakých základech stojí celé ty slavné demokratické volby?
.
Jak může někdo, kdo není schopen domyslet rizika takové sázky, být schopen domyslet dopady výsledků (libovolných) voleb? Nese-li odpovědnost ten, kdo „navádí“, a nikoliv ten, kdo koná, co jsou pak politické kampaně jiného než vymývání mozků?
.
A není-li v pořádku říkat lidem, aby na Vás vsadili, protože tak mohou přijít o peníze, jak může být v pořádku, když socialisté říkají lidem, aby je volili, když tím (zejména v parlamentních volbách) pak ty lidi dlouhodobě průměrně připravují o řádově více peněz?
.
Nároky na „rozumnou volbu“ jsou přitom enormní – vyžaduje to znalosti makroekonomie (a dalších oborů), politické situace, konkrétních politiků a pro jistotu také věštecké schopnosti, protože některé politické kotrmelce bez nich prostě nepředpovíte.
.
Na tohle si vzpomenu pokaždé, když mi někdo přijde vysvětlovat, že anarchokapitalismus je jen pro ty chytré, schopné, úspěšné a moudré; že nepočítá s „běžným člověkem“. Nevím, kde to kdo vzal; ale nepřestává mě udivovat, s jakým voličem počítá demokracie?
.
FB

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)