2.9.2022
Kategorie: Ekonomika

Proč je v současné době cena elektřiny tak vysoká?

Sdílejte článek:

JINDŘICH RAJCHL

Včera jsem vám slíbil vysvětlení o tom, jak je tvořena cena elektřiny a proč je v současné době cena tak vysoká. Kdybych měl celé následující vysvětlení zjednodušit do dvou slov, tak bych napsal – kvůli Německu.
Současný systém tvorby ceny elektřiny je totiž naprosto zhýralý. Cenu celého mixu (tedy elektřiny vyráběné ze všech typů elektráren) určuje cena, za kterou ji vyrobí tzv. závěrná elektrárna.

S ohledem na rostoucí cenu plynu jsou těmito závěrnými elektrárnami ty, které vyrábí elektřinu z plynu. Takže abyste tomu rozuměli – když vyrobíme v uhelné elektrárně kWh elektřiny za 0,25 Kč a v jaderné elektrárně za 0,45 Kč, tak ji ČEZ stejně prodá za (aktuálně) 25 Kč, neboť to je cena, za kterou jednu kWh vyprodukuje elektrárna paroplynová. Trh je tak postaven zcela na hlavu.

Logicky následuje otázka, kdo a proč tenhle stupidní systém vymyslel. Odpověď je nasnadě – Německo odstavilo všechny uhelné elektrárny a nyní dokončuje odstavení i těch jaderných. Zbývají jim tak u jen větrníky, soláry a právě paroplynové elektrárny. Nu a pokud by tento antitržní systém závěrné elektrárny v kombinaci s jednotnou evropskou burzou v Lipsku nebyl zaveden, tak by si všichni koupili elektřinu z levnějších zdrojů a Němci by ze svých paroplynek neprodali ani kWh. Respektive prodali, ale jen Němcům. A tudíž by tam měli cenu elektřiny několikanásobně vyšší než my tady v ČR.

A to přece nelze dopustit! Tak už vám je teď doufám jasné, proč burzu v Lipsku ani tento perverzní systém tvorby ceny nemůžeme opustit. Jak správně poznamenal v záchvatu pravdomluvnosti pan poslanec ODS Skopeček – poškodili bychom tím totiž Německo.

A to si přece nemůžeme dovolit!

No, aspoň už teď víme, že když Ivan Noveský pronesl okřídlenou větu “závidím Maďarům jejich Orbána a závidím Ukrajincům jejich Fialu”, že předsedu české vlády můžeme závidět i Němcům. Pro ně totiž taky maká na plné pecky.

P.S. Taková malá poznámka na závěr – pan ministr Síkela opakovaně používá namísto výrazu “závěrná elektrárna” termín “závětrná elektrárna”. Což je patrně způsobeno tím, že ví o energetice zhruba totéž, co já o moderním čínském baletu. V této souvislosti bych ještě pana ministra rád upozornil, že správný odborný termín pro situaci, kdy dochází k oddělení tempa zvyšování zátěže životního prostředí od tempa růstu ekonomického výkonu, je “decoupling”, nikoliv jím používaný “dekapeling”. Kapela je totiž jednak název pro sbor hudebníků, případně slangové označení jedné opravdu ošklivé pohlavní nemoci. Kdyžtak to někdo panu ministrovi prosím vyřiďte, aby se dál veřejně neblamoval.

Je vidět, že průmysl máme pokrytý opravdu na slovo vzatým expertem. To je pak člověk hned klidnější, když ví, že nás vedou takoví zdatní odborníci, není-liž pravda? 

Za PRO vám mohu slíbit skutečnou odbornost ve vládě, nikoliv tyto mluvící loutky, kteří plkají termíny, jimž ani sami nerozumí.

Naši zemi musí začít řídit lidé, kteří to umí, jinak se nepohneme z místa. A my takové lidi máme. Odbornost je naše hlavní krédo.

Jsme PRO – víc než jen strana.

 

Jindřich Rajchl

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (41 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)