28.5.2024
Kategorie: Politika

Antibabiš? Pro vládní koalici mám lepší palivo pro kampaň

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

„Mít kde bydlet není luxus! Odmítáme vyšší zdanění nemovitostí.“ Krásný slogan. Vejde se na předvolební billboard, na sociálních sítích bude dělat divy, na hrníčku by se zaskvěl. I na triko bych ho nechal natisknout. Nebo že by zapůsobila petice? Založit petici jako předvolební tah, to je báječná metoda.

V roce 2014 právě ODS sebrala výsostně občanskou páku na politiky a jako předvolební metodu použila objíždění republiky s peticí za zachování koruny a odmítnutí eura. V jejím čele stál už v tu dobu Petr Fiala, ještě ne tak „nastajlovaný“, ale vylepaný jako správný kriminálník z Občanské demokratické strany. Jejich metodu letos převzalo hnutí ANO. To vytvořilo několik petic, včetně té proti euru. Darmo je vypočítávat, však jde jen o předvolební marketing, žádnou politickou práci. Účinek, kromě nahánění voličů, to má nulový.

Ale pro odéesáky bych měl novou úroveň předvolební agitace. „Mít kde bydlet není luxus! Odmítáme vyšší zdanění nemovitostí“ je předvolební slogan koalice SPOLU před volbami roku 2021. Letos jsme byli právě koalicí SPOLU obšťastnění nárůstem daně z nemovitosti o 80 procent + navýšení daně samotnými obcemi. A protože svou vládou dvou a půl roku koalice SPOLU popřela prakticky všechno, co slibovala a na co lákala své voliče, zbyl jí teď právě jen ten antibabiš. Není to málo?

A já se ptám, proč se s kampaní za pomoci petic omezovat jen v opozici? Stejně jsou všechny předvolební sliby jen plané a jsem si jistý, že nosné heslo je prostě nosné heslo, tak se prodá samo. A tak by, hezky pod patronací Zbyňka Stanjury, mohla vzniknout montypythonovská skupina poslanců koalice SPOLU, která z hesla „Mít kde bydlet není luxus! Odmítáme vyšší zdanění nemovitostí“ udělá trhák letošních voleb. Nebo přinejmenším těch krajských a senátních na podzim.

„Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí, jsou právě nájemníci. To není správná cesta. My naopak chceme digitalizaci, zjednodušení stavebního řízení a nízké daně,“ napsal na sociální síti Facebook Zbyněk Stanjura. Jen ne letos, kdy už svůj pašalík má, ale před dvěma a půl roky, kdy po pašalíku jen pokukoval. A měl pravdu. Zněl tak spravedlivě rozhořčeně, pravičácky – nechceme zvyšovat daně, ale zefektivnit správu státu. Za to byl oceněn i s celou ODS podporou u voleb a získáním mandátu vládnout zemi. Načež zvýšil (velmi pravicově) daně prakticky u všeho.

Předvolebně se dle Stanjurova vzoru může slíbit cokoliv. Chcete na Mars? Strana, která se chopí otázky, že Češi jako první dobudou našeho vesmírného souseda a osídlí ho, to ráda slíbí. No, když po tom ve společnosti bude poptávka, co by se to nemohlo slíbit. Rozhodně to bude pěkně vypadat na billboardech. A petice s názvem – Jste pro to, aby Češi první dobyli Mars – zajistí nejeden pašalík v parlamentu jak evropském, tak i národním. Stačí slíbit, se získaným postem pak jen zapomenout. Však jde jen o hru slov, sliby a předvolební hesla. Takové ty pohádky pro dospělé, kteří rádi skočí na kdejakou manipulaci.

Je plnění předvolebních slibů nějaká populisticky extremistická metoda, kterou vůdce „demokratických“ stran koalice SPOLU odmítá? Bylo by to logické – to, pro co si lidé politika zvolili, se musí porušit, jinak by politik získal nálepku populista, protože poslechl objednávku od lidí. A to je čirý populismus. Nebo je Fiala jen další jedinec do sbírky, slíbím cokoliv, jen mě k tomu korytu konečně pusťte? Chtělo by to v čele někoho zodpovědnějšího. Třeba takového Láďu Hrušku. Z mála toho navaří. No jéje.

No, co k tomu říct jiného, než – ať žije hodnotový boj proti dezinformacím.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)